Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

Fibonacciho posloupnost je známým pojmem a to nejen v technické analýze a obchodování. Víte ale, o co se vlastně jedná? Podívejte se s námi na krátké technické okénko, v němž se dnes dozvíte, co to vlastně Fibonacciho posloupnost je, a v jakých modifikacích se v grafu zobrazuje.

Co je Fibonacciho posloupnost

Fibonacciho posloupnost je matematicky definovaná jako nekonečná posloupnost přirozených čísel, kde každé číslo je součtem dvou předchozích. Fibonnaciho posloupnost začíná nulou a jedničkou a než se kouknete o řádek níže, tak si zkuste sami její začátek říci.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, …

afrika fibonacciLeonardo Fibonacci posloupnost demonstroval na přírodě a skutečně ji můžeme najít hned v několika odvětvích. Přímo Fibonacci ilustroval posloupnost na množení králíků, ale najdeme ji i u včelích úlů a dalších přírodních úkazech. Obecně snad téměř vše ze světa rostlin, plodů a stromů je řízeno Fibonacciho posloupností.

Ale jak to souvisí s forexovým trhem?

I když se náš magazín věnuje  obchodování, tak vás určitě zajímají i další Fibonacciho posloupnosti v přírodě. Zde jich několik máme:

  • Podívejme se na listy květů. Kostec má 3, pryskyřník  5, stračka 8, blatouch 13,  astry mají 21 a jitrocel 34.
  • Když rozkrojíme banán, má střed 3 části. Pokud rozkrojíme jablko, máme střed hvězdice na 5 částí.
  • Schránka hlavonožce Nautila je také v poměru Fibonacciho čísel, ale je tomu tak třeba i u afrického kontinentu a spousty dalších přírodních jevů.

Fibonacciho posloupnost v tradingu

Fibonacciho linie a způsob, jak díky nim obchodovat, jsme se již probrali v jiném článku. Pokud chcete, určitě se na něj podívejte, odkaz naleznete na konci tohoto článku. Pojďme si teď ale připomenout typická zobazení Fibonacciho posloupnosti na trzích.

Většina obchodníků včetně mě používá fibonacciho linie tak, že je nejdřív třeba najít střednědobé minimum a střednědobé maximum. Ty se následně spojí a mezi nimi, na významných hodnotách dle fibonacciho principu, se zakreslí čáry sloužící jako support či resistence. Podívejte se na obrázek níže, na kterém lze vidět, jak krásně tyto linie fungují.

Fibonacciho linie u indexu S&P500
Fibonacciho linie a odrazy od nich u indexu S&P500, timeframe 4H

Na stejném principu můžete využít i časové zóny, které zobrazují možné momenty, kdy by mohlo opět dojít k významnému cenovému pohybu (viz obrázek níže).

Fibonacciho úrovně mají další i modifikace. V jednom z našich článků jste viděli linie, existuje ale také vějíř, který zobrazuje úhly a zobrazit si můžete například i Fibonacciho kanál. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, vždy je společným vodítkem Fibonacciho posloupnout. Jednotlivé obchodní strategie na Fibonaciho posloupnost rozebereme v dalším článku. Zatím ale můžete zkoušet umísťovat jednotlivé patterny na historická data. Vidíte reakci na významných hladinách?

Fibonacciho oblouky a časové zóny
Fibonacciho časové zóny

Více info o fibonaccim a jak díky němu obchodovat

TIP: O Fibonacciho liniích jsme již psali. Naše články na toto téma naleznete na odkazech níže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.