Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky - Jak vybrat tu správnou? » Kde uschovat kryptoměny tak, aby byly v bezpečí? Trezor nebo Ledger?

Kde uschovat kryptoměny tak, aby byly v bezpečí? Trezor nebo Ledger?

Kde uschovat kryptoměny tak, aby byly v bezpečí? Trezor nebo Ledger?

Ještě více, než jestli jde v daný moment cena bitcoinu a vašich oblíbených altcoinů nahoru, nebo dolů, byste si měli hlídat jednu mnohem důležitější věc. Bezpečnost. Cokoliv, co je připojeno k internetu, je vystaveno nebezpečí útoku hackerů a velké krypto-burzy a směnárny se s nimi potýkají pravidelně.

V tomto článku se podíváme na peněženky na kryptoměny, kde můžete své kryptoměny držet a jaké možnosti jsou nejbezpečnější. Bavit se tedy budeme o kryptoměnových peněženkách.

Obsah článku

1.Online peněženky2.Softwarové peněženky3.Mobilní peněženky4.Harwarové peněženky5.Trezor6.Ledger Nano7.Souboj: Trezor nebo Ledger?!8.Závěr k držení kryptoměn9.Diskuze: Trezor nebo Ledger?

Online peněženky

Nejjednodušší a zároveň nejméně bezpečná cesta, kterou můžete zvolit. Online peněženek existuje spoustu typů, pro tento účel mohou sloužit i účty na krypto-směnárnách, jako např. u Coinbase. Své coiny ale svěřujete na servery třetích stran, nevlastníte od nich privátní klíč a nezbývá vám nic jiného, než se spolehnout, že bezpečnost vašich kryptoměn zajistí někdo jiný.

Otázkou však není, jestli budou burzy či online peněženky vykradeny, ale kdy. Sami známe ve svém okolí několik takových případů. Doporučujeme tedy mít na takovýchto peněženkách jen malé obnosy, se kterými potřebujete pohotově operovat, když je třeba.

Online peněženka, kterou jsme vyzkoušeli, je např. Wirex.

Softwarové peněženky

O něco jistější variantou jsou klienti, které si nainstalujete do počítače. Můžete si zvolit mezi plnohodnotnou verzí programu jako třeba Bitcoin Core, který si stahuje celý blockchain, tedy veškeré transakce, které na světě proběhly. Zabere proto spoustu místa a pravidelně se musí synchronizovat, což trvá spoustu času. Oproti tomu mnohem komfortněji a efektivněji slouží light verze, např. Electrum, která nestahuje celý blockchain, ale jen relevantní transakce, takže se synchronizuje v řádu desítek vteřin, nanejvýš minut.

Důležité je nastavit dlouhé a bezpečné heslo a zálohovat si peněženku a privátní klíč na bezpečné úložiště, ideálně vytisknout/napsat na papír a vytvořit tzv. paper wallet. Avšak ani u softwarových peněženek si nemůžete být nikdy jisti, jestli jsou vaše coiny v bezpečí. Pokud bude váš počítač zavirován například keyloggerem, který zaznamenává činnost klávesnice a k vašemu heslu se tak může snadno dostat někdo jiný.

Mobilni penezenka na kryptomeny

Mobilní peněženky

Střední cestu vám nabídnou vaše mobilní telefony, kam si můžete stáhnout peněženku v podobě aplikace. Privátní klíč je zde uložen v šifrované podobě a v případě ztráty vašeho mobilu si můžete peněženku, respektive váš privátní klíč, obnovit na jiném zařízení díky tzv. seedu, což je 12 nebo 24 náhodně vygenerovaných anglických slov, které si rozhodně nezapomeňte poznamenat někam na bezpečné místo (ideálně na papír).

Výhodou mobilních peněženek je, že máte stále po ruce a nepotřebují stahovat celý blockchain transakcí. Při rozhodování, kterou z mnoha mobilních aplikací si vyberete, si musíte nejprve ujasnit, se kterými kryptoměnami budete chtít manipulovat a zdali používáte iOS, nebo Android. Může se stát, že stejná peněženka bude na jiných operačních systémech fungovat trochu odlišně. Například u peněženky Mycelium vidíte na Android zařízeních obnos v přepočtu na koruny, zatímco na iOS pouze v dolarech a eurech.

My jsme vyzkoušeli např. Mycelium nebo BRD Wallet.

3 mobilní peněženky, mezi kterými si určitě vyberete:

Mycelium je jedna z nejjednodušších a proto i nejpopulárnějších možností pro držení bitcoinu = bitcoinová peněženka, která se vám nabízí. S jediný seedem můžete vytvořit i několik účtů a svoji peněženku můžete importovat z papírové peněženky. Při posílání BTC si můžete zvolit velikost (a s tím i dobu) transakčních poplatků. Bitcoin peněženka android – Mycelium – je kompatibilní se spoustou směnáren či hardwarových peněženek (na které se podíváme níže a také podporuje blockchain-based fiatní účty, Mycelium tak můžete propojit s kreditní kartou.

Coinomi vám na rozdíl od Mycelia umožní uložit desítky jiných kryptoměn a to pod jediným seedem. Celkové portfolio v reálném čase přepočítává na koruny a díky ShapeShift můžete různé altcoiny mezi sebou směňovat podle aktuálního kurzu přímo v rozhraní aplikace. I zde si můžete nastavit velikost transakčního poplatku a jste držitelem privátního klíče. Další výhodou této peněženky je anonymita. Neprobíhá zde žádný tracking transakcí a vaše IP adresa je šifrovaná. Nevýhodou zde ovšem zůstává, že peněženka zatím není pro iSO zařízení, tato verze je ale už prý na cestě.

Copay je už pro náročnější uživatele. Umožní vám vytvářet více peněženek, jejichž privátní klíče máte pod kontrolou a dokonce podporuje multisig peněženky, které můžete sdílet až s 6 uživateli. Díky tomu Copay nabízí možnost ověření transakcí ostatními lidmi, tudíž nabízí vzájemnou kontrolu pokud držíte kryptoměny třeba v rámci nějaké společnosti a organizace. S aplikací můžete spárovat také hardwarovou peněženku, zobrazit si částky v korunách a volit velikost transakčních poplatků. Copay můžete propojit i se směnárnou Coinbase a rychle a bezpečně nakupovat či prodávat bitcoin.

Mobilních peněženek existují desítky a každá má nějakou svojí výhodu a nevýhodu. Vyzkoušejte si jich raději více, než najdete tu, která vám osobně bude vyhovovat. Spousta pouze bitcoinových peněženek má svoji verzi pro Litecoin, Ethereum a další, takže pokud držíte více coinů, nakonec nejspíše skončíte u používání více aplikací. Nezapomeňte však, že se hodí na držení menších obnosů, které potřebujete mít rychle po ruce. Na hodlování velkých obnosů tu máme něco jiného.

Harwarové peněženky

Nejbezpečnější cestou jak se vyhnout hackerům, je přesunout se z online světa do offline. Respektive, přesunout tam váš privátní klíč. Hardwarové peněženky jsou zařízení, v nichž můžete vaše privátní klíče držet uložené, a to hned od několika různých kryptoměn (viz níže). Transakce probíhá tak, že zařízení podobné flashce připojíte do počítače přes USB a přestože transakci provádíte přes obrazovku počítače, potvrzení privátním klíčem probíhá již mimo počítač a chrání vás od malwarů typu keylogger. Tady jsou HW peneženky, které si můžete vybrat:

Trezor

Trezor Model T

Trezor Model T

Na svět přišel již v říjnu 2014 a pyšní se nejen titulem první HW peněženky, kromě toho totiž potěší, že je to český výrobek, za nímž stojí Martin “Slush” Palatinus a Satoshi Labs. Přinesli tak revoluční změnu do světa kryptoměn a loni v listopadu představili jeho druhou verzi označovanou jako Trezor T, která je v prodeji dostupná od ledna 2018.

Při zapojení do počítače si Trezor stáhne plugin Trezor Bridge, přes který komunikuje s online peněženkou MyTrezor. Zde jako v klasických peněženkách posíláte a přijímáte kryptoměny. Do Trezoru se přihlásíte pomocí svého PIN kódu, který se ukáže na displeji Trezoru v tabulce 3×3 a tu následně vyplňujete kurzorem myši na “slepé klávesnici” na monitoru počítače. Funguje to tedy jako skvělá ochrana před hackery, kteří by odezírali činnost vaší klávesnice.

Trezor podporuje Windows 7-10, OS 10.13 + a Linux. Zálohu vytvoříte opět pomocí seedu, přičemž standardních anglických slov si můžete zvolit více než 12, a díky nim obnovíte svůj privátní klíč na novém Trezoru, kdybyste ten starý ztratili, zničili nebo by jej někdo ukradl. Navíc můžete k ochraně připojit i passphrase encryption, heslo bez něhož nelze seed samotný použít.

Favorit redakce
  • Bezpečná hardware peněženka
  • Česká firma
  • Dražší než ostatní peněženky
  • Pro začátečníky může působit složitě

Ledger Nano

ledger btc penezenkaNejvětší konkurence Trezoru z HW peněženek připomíná klasický flashdisk a přišla do světa kryptoměn z Francie. Ledger byl také první HW peněženkou s podporou Etherea. Nano S je už třetí verze z roku 2016, vybavená displejem, díky kterému jej stejně jako Trezor můžeme používat na počítači, napadeným keyloggerem.

Ledger podporuje Windows 7-10, OS 10.13 + a Linux a ke stvrzování transakcí opět dochází prostřednictvím aplikace Ledgerwallet na počítači. K přihlášení do Ledgeru slouží 4-8 místný PIN kód, který si vytvoříte při prvním použití. Kdyby vám někdo Ledger odcizil, po 3 špatných pokusech zadání PIN se vymaže celý obsah, avšak pomocí Recovery phrase jej můžete obnovit na jiném zařízení.

K vytvoření zálohy opět slouží 24 anglických slov, které si zapíšete po prvním přihlášení. Ledger přijde v balení chráněném páskou, pokud bude tedy po doručení poškozená, víte, že se zařízením někdo manipuloval a měli byste jej poslat zpět.

Souboj: Trezor nebo Ledger?!

Nevýhodou Ledgeru oproti Trezoru je, že nepodporuje passphrase encryption, pořídíme jej však levněji. Jeho rozměry jsou o něco kompaktnější a krytí v plechovém pouzdře přidá na výdrži. Ačkoli na ledger uložíte více kryptoměn, Trezor naopak nabízí přívětivější uživatelské prostředí a propracovanější virtuální peněženku.

Závěr k držení kryptoměn

Jak už bylo řečeno, při nakládání s kryptoměnami jde především o bezpečnost. Pokud se rozhodnete důvěřovat třetím stranám, připomeňte si, že není otázkou, zdali je někdo vykrade, ale kdy. Na směnárnách a burzách tedy nechávejte jen menší prostředky, se kterými potřebujete rychle operovat a to samé platí i pro mobilní bitcoinové peněženky.

Pokud se rozhodnete hodlovat a držet větší obnosy, pořiďte si hardwarovou peněženku. Ať už to bude Trezor, Ledger nebo jiné “cold storage” jako je KeepKey a Bitlox, držte své kryptoměny v offline prostředí mimo dosah hackerů.

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Vojta

Za mě 100% Trezor, je český a celkově se mi více líbí

Jiří Schwang

Ledger nebo trezor? Toť otázka. Chci si koupit HW peněženku, ale nevím podle čeho se rozhodnout jakou z těch dvou vybrat. A pokud bych se rozhodl pro Trezor tak je zde ještě dilema, jaký model. Bohužel neznám nikoho, kdo má zkušenosti s obojím. Znáte někoho?

Magazín Finex

Jiří, pokud chcete Trezor, určitě doporučuji novější Model T. Osobně mám pouze Trezor, ale viděl jsem “v akci” i Ledger. Je to asi jedno – podobně jako Sparta či Slavia, obě peněženky mají své příznivce i odpůrce.

Vojtěch, Finex.cz

Lukáš

Dobrý den, včera jsem nakoupil nějaké kryptoměny, není to teda žádná ohromná suma, ale něco jsem za nějaký ten peníz nakoupil. Jakou byste mi doporučili peněženku, abych měl kryptoměny v bezpečí? Mám tam asi 0.3 BTC a asi 20x Monero, co myslíte, že je pro mě vhodné? Lepší SW, nebo HW peněženka? Předem děkuji za radu.

Magazín Finex

Dobrý den Lukáši,
Bitcoin i Monero lze vložit na velice bezpečné hardware peněženky Trezor a Ledger Nano S. Ty bych určitě doporučil z vlastní zkušenosti.

O softwarové peněžence, která by brala XMR i BTC bohužel nevím.
Vojtěch, Finex.cz

Michal

Za me urcite Ledger

Michal

Souhlas! ledger jednoznacne

Petr

Proč “jednoznačně”? Takhle to vyzní, že Ledger je oproti Trezoru podstatně lepší a nabízí toho více. Ale nemáte to podloženo argumenty. Spíš to vypadá, že se jedná jen o emoce, že vy jste si pořídil Ledger a proto musí být lepší za každou cenu, když nenapíšete důvody.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Načítání obrázku...
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo