Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky » Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Péče o vaše kryptoměnové investice a jejich bezpečnost nikdy nebyla důležitější, než je dnes, kdy kryptoměny nabývají obřích hodnot. Naštěstí existuje mnoho zavedených organizací a produktů, které vám nabízí spolehlivá řešení, jak kryptoměny uchovávat.

Jak už jste asi pochopili, v tomto článku se podíváme na kryptoměnové peněženky, kde můžete své kryptoměny držet a jaké možnosti jsou nejbezpečnější.

Jsou lepší počítačové, nebo mobilní peněženky? A co Trezor a Ledger?

Obsah článku

1.Online peněženky2.Softwarové peněženky3.Harwarové peněženkyPeněženky TrezorPeněženky Ledger4.Souboj: Trezor nebo Ledger?!5.Závěr k držení kryptoměn6.Diskuze: Trezor nebo Ledger?

Online peněženky

Nejjednodušší ale bohužel nejméně bezpečnou cestou, kterou můžete zvolit, jsou online peněženky. Existuje jich spousta a pro tento účel mohou sloužit i účty na směnárnách, jako např. u Coinbase.

Své coiny ale v případě používání online peněženek svěřujete třetím stranám. Nevlastníte od nich privátní klíč a nezbývá vám nic jiného, než se spolehnout, že bezpečnost vašich kryptoměn zajistí někdo jiný.

Otázkou není, jestli budou burzy či online peněženky vykradeny, ale kdy. Sami známe ve svém okolí několik takových případů. Doporučujeme tedy mít na takovýchto peněženkách jen malé obnosy, se kterými potřebujete pohotově operovat, když je třeba.

Mobilni penezenka na kryptomeny

Softwarové peněženky

O něco jistější variantou jsou programy, které si nainstalujete do počítače nebo telefonu.

Můžete si zvolit buď plnohodnotný program, jako je Bitcoin Core, který si stahuje celý blockchain, zabere spoustu místa a musí se pravidelně synchronizovat. Další volbou je odlehčený klient, jako např. počítačovou peněženku Electrum či mobilní Trust Wallet nebo Coinomi, které nestahují celý blockchain, ale jen relevantní transakce, takže se synchronizují mnohem rychleji.

Ani u softwarových peněženek si ale nemůžete být jisti, jestli jsou vaše coiny v bezpečí. Pokud bude váš počítač zavirovaný například keyloggerem, který zaznamenává činnost klávesnice, je možné, že se k vašemu seedu nebo heslu může snadno dostat někdo jiný. Proto přichází na řadu hardware peněženky.

trezor t krypto penezenka

Harwarové peněženky

Rozhodnete-li se použít hardwarovou peněženku, přidáváte tím vlastně další vrstvu zabezpečení, která chrání vaše kryptoměny v případě ohrožení počítače virem nebo malwarem.

Jejich použití probíhá tak, že dané zařízení připojíte do počítače přes USB kabel a i když transakce provádíte přes obrazovku počítače, samotné potvrzení transakcí je již procesem odehrávajícím se mimo počítač přímo v zabezpečeném zařízení.

Hardwarové peněženky jsou zařízení podobné tzv. fleškám, v nichž můžete vaše privátní klíče držet bezpečně.

Pokud se vaše hardwarová peněženka poškodí nebo ztratí, je jednoduché ji obnovit pomocí seznamu „klíčových slov“ (tzv. seed), která zadáte při nastavení zařízení a zapíšete si na poskytnuté kartičky.

Tato klíčová slova by měla být uložena někde v bezpečí, mimo peněženku a pokud možno na dvou místech coby prostředek zajišťující dodatečnou ochranu.

Pokud nějaké investice v kryptoměnách máte, je rozumné je chránit pomocí hardwarové peněženky – je to totiž zřejmě ten nejbezpečnější prostředek, který k ochraně investic v současné době máme.

Za všechny produkty, které na dnešním trhu vystupují z davu, lze zmínit především dva – Trezor a Ledger. Pojďme se na ně podívat blíže.

Peněženky Trezor

Trezor Model T
Trezor Model T

Trezor je v podstatě offline kryptoměnová peněženka určená k tomu, aby uživatelům pomohla udržet jejich kryptoměny na dosah ruky, ale zároveň je plně zabezpečit před hackery a viry.

První Trezor spatřil světlo světa již v říjnu 2014 a pyšní se nejen titulem první HW peněženky na světě, ale kromě toho také potěší, že je to český výrobek.

Mnozí jej považují za ten nejdůvěryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání Bitcoinů vůbec.

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Peněženky Ledger

Ledger Nano S - Průhledný
Průhledná verze kryptoměnové peněženky Ledger Nano S

Největší konkurence Trezoru z řady dalších hardware peněženek připomíná klasický USB flashdisk a pochází z Francie. Zkušenější již možná vědí, že se jedná o velmi známý Ledger.

Je používán spíše v zahraničí, to ale neznamená, že by na českém trhu neměl zastoupení. Podle našich průzkumů se jedná o 2. nejpoužívanější HW peněženku – a to má své důvody.

Nyní se nabízí otázka – které z těchto dvou zařízení je ale lepší?

Souboj: Rozdíl Trezor a Ledger

Souboj: Trezor nebo Ledger?!

Pojďme si Trezor a Ledger porovnat pěkně z různých úhlů pohledu.

Vzhled a pevnost peněženky

Zařízení Trezor jsou kompletně vyrobena pouze z plastu. Ledgery jsou také plastové, ale jsou uzavřeny v krytu z nerezové oceli, což zajišťuje jejich větší odolnost proti poškození v případě pádu, rozšlápnutí nebo jiné nehody.

Přestože jsou obě zařízení poměrně odolná vůči poškození, lze říci, že tělo z nerezové oceli v tomto ohledu zajišťuje větší bezpečnost.

Kromě materiálu provedení je Trezor i celkově větší než Ledger, což však nemusí mít nutně žádný dopad na jeho výkon. Vzhledem k tomu, že obě úložná zařízení mají, co se týče vzhledu, své plusy i mínusy, bude z hlediska porovnání užitečnější obě zařízení analyzovat z jiných pohledů.

Používání zařízení (uživatelské rozhraní)

Trezor je kompatibilní se stolními počítači, tablety i s telefony. Je také kompatibilní se systémem Android, což může pro některé uživatele být obrovské plus.

Ovládá se přes rozhraní v internetovém prohlížeči, ve kterým je nainstalované rozšíření Trezor Bridge. Toto rozšíření zařizuje bezpečnou komunikaci mezi zařízením samotným a počítačem.

Jak se v rozhraní zorientovat?

 • V levém horním rohu platformy si můžete v rozbalovacím menu zvolit kryptoměnu, se kterou chcete pracovat. Na výběr máte např. Bitcoin, Litecoin, Dash, apod. (Viz zde). Je dobré říci, že na jednom zařízení můžete využívat všechny nabízené měny. Mezi nimi můžete libovoně přepínat právě pomocí tohoto šikovného tlačítka.
 • Levý panel slouží pro výběr účtu, se kterým chcete pracovat. V rámci jednoho zařízení Trezor totiž můžete mít pro každou kryptoměnu více “přihrádek”, kde své mince můžete držet. To se hodí, pokud např. držíte i kryptoměny svého kamaráda.
 • V horním panelu bílé platformy volíte, co chcete zrovna dělat. Chcete si zobrazit historii transakcí? Zvolte Transakce. Potřebujete své první bitcoiny na tomto zařízení uložit (přijmout)? Zvolte Přijmout. A nebo chcete bitcoiny poslat pryč? Pak zvolte Odesla
Rozhraní peněženky trezor
Rozhraní peněženky Trezor

Ledger se ovládá pomocí samostatného programu (bohužel není v češtině), nevyužívá tedy žádné rozšíření ani webový prohlížeč. Rozhraní Ledgeru je ale rovněž velmi pěkně navržené.

Všechny informace a nástroje jsou jasně a přehledně označené, ale pokud jste zvyklí na jeden z těchto systémů, může vám přechod mezi nimi dělat trochu problém. Přepínání mezi jednotlivými kryptoměnami a potvrzování jejich transakcí se totiž liší.

V levém sloupci naleznete menu, které pro navigaci aplikací používáte. Co jednotlivé položky znamenají?

 • Portfolio – Základní obrazovka aplikace, která zobrazuje vývoj hodnoty aktiv ukrytých na vašem zařízení.
 • Accounts – Zde můžete spravovat jednotlivé účty v rámci jednoho zařízení. Jedná se o jakési oddělené „přihrádky“, kam můžete své mince ukrývat.
 • Receive – Tuto možnost využijte pro generování adres pro příjem kryptoměn na toto zařízení. Chcete-li si nechat kryptoměny do Ledgeru poslat ze směnárny, z burzy nebo od přátel? Na záložce receive získáte vaši adresu, kterou jim pošlete.
 • Send – Už nějaké kryptoměny na peněžence máte a potřebujete si je přeposlat na burzu, prodat je, nebo jimi něco zaplatit? Využijte možnosti Send.
 • Buy crypto – Spojení aplikace Ledger Live s kryptoměnovými směnárnami. V ČR zatím víceméně nepoužitelná možnost zejména pro vysoké poplatky – o mnoho lepší je koupit si kryptoměny na ověřených směnárnách, jako např. SimpleCoin.
 • Manager – Na této záložce spravujete své zařízení co se týče aplikací, které jsou na něm nainstalovány. Více info níže.
Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live
Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live

Podporované kryptoměny

Seznam podporovaných kryptoměn je při rozhodování, jaké zařízení si koupit, pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem. Přeci nechcete peněženku, kterou ale nebudete používat, protože vlastníte měny, které do ní nelze uložit.

 • Podporované kryptoměny v Trezoru:
  Všechny hlavní kryptoměny, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum či jiné ERC-20 tokeny. Celkem cca 1180.
 • Podporované kryptoměny v Ledgeru:
  Všechny hlavní kryptoměny, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum či jiné ERC-20 tokeny. Kromě toho ale do Ledgeru snáze pošlete i další měny, jako jsou Monero nebo Binance Coin. Celkem cca 1280.

Závěr k držení kryptoměn

Jak už bylo řečeno, při nakládání s kryptoměnami jde především o bezpečnost. Na směnárnách a burzách  nechávejte jen menší prostředky, se kterými potřebujete rychle operovat a to samé platí i pro softwarové a mobilní peněženky.

Rozhodnete-li se ale pro maximálně bezpečné hardware peněženky, máte v zásadě na výběr mezi Trezorem a Ledgerem:

 • Obě zařízení lze použít k odesílání a přijímání měn, prohlížení všech informací o transakcích, vytvářet si oddělené „účty“, novou adresu pro každou operaci a tak dále.
 • Trezor má o něco přehlednější uživatelské rozhraní, které je dokonce i v češtině. Ledger má ale zase vlastní aplikaci, která se snáze instaluje, ale je pouze v angličtině.
 • Do obou zařízení vložíte téměř stejný počet kryptoměn a ačkoli se seznam podporovaných stále zvětšuje, Ledger je tak trochu napřed.
 • Pokud dojde ke ztrátě, krádeži či poškození samotného zařízení, lze ho obnovit pomocí seedu – a to jak u Trezoru, tak Ledgeru.

Je těžké říci, které zařízení je lepší. Obě stojí za svou pořizovací cenu, která se nijak dramaticky neliší. Pokud se rozhodnete pro nákup jednoho z nich, pravděpodobně nakonec bude rozhodovat, které zařízení se vám více líbí a vaše osobní preference.

Detailní recenze těchto peněženek si můžete přečíst zde:

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$744,3 mld.
Změna za 24h
+3,8%
Cena
$39 653
Tržní kapitalizace
$267,8 mld.
Změna za 24h
+0,81%
Cena
$2 292
Tržní kapitalizace
$61,99 mld.
Změna za 24h
-0,03%
Cena
$1
Aktualizováno 28.7.2021 18:12

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 22 komentářů
petrkarasek1@seznam.cz

odeslal jsem z Trezoru T něco Bitcoinu , zůstala tam malá částka na poplatek a teď to neodchází. Co s tím, dá se ta akce stornovat v Trezoru T? Děkuji Petr

Magazín Finex

Dobrý den, Petře. Pokud jste si jistý, že jste při odesílání BTC zadal správnou adresu, pak to vypadá, že jste zadal příliš nízký poplatek a transakce proto čeká v mempoolu. Pro více informací o tom, jak transakci „zrušit“ nebo urychlit, si přečtěte náš článek Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?

Ondřej

Dobrý den. Chtěl jsem si pořídit Trezor T. Ale bohužel jsou všude momentálně vyprodaný. Na Alze píši dodání nejdřív koncem března tj. za víc jak měsíc. Na oficiální stránce trezoru je sice napsáno že se dodávka může zpozdit dýl jak o týden. Ale přesný termín nejspíš nikdo odhadnout nemůže. Nemáte někdo zkušenosti s objednávkou z ofiko stránky trezoru? A další co bych se rád optal. Zda-li je jedno odkud onen trezor objednám? Přeci jen na Alze je o pětset levnější, ale jelikož za vším hledám háčky. Zajímalo by mě, proč od dealera je zboží levnější než od samotného výrobce? A ještě prosím třetí věc. Pokud si zatím koupím Trezor one a zároveň objednám Trezor T který dorazí bůhví kdy. Mohu si mince přeposlat z jedné peněženky do druhé a tu starší řekněme věnovat známému? Četl jsem o tom nějaké články zde, a jít by to asi mělo. Jen bych si to rád ověřil než udělám nějakou blbost. Děkuji moc za rozsáhlou odpověď, ale jsem v tomto začátečník.

Magazín Finex

Dobrý den, my jsme přes oficiální stránky objednávali už mnoho Trezorů a vždy bez problému. Je to pravděpodobně nejlepší možnost. Co se týče přeposlání mezi dvěma trezory – tam není žádný problém. :-) Bitcoiny můžete přesouvat mezi zařízeními libovolně, stejně jako mezi jakoukoli jinou peněženkou.

Ondřej

Dobrý den.
Tak už mám i trezor-t doma. Rád bych se jen doptal. Údajně na trezor-one nefunguje cryptoměna Cardano ale na trezor-t ano. Na modelu One mám již nějaké coiny. Mohu si při spuštění Tčka dat obnovit seed a doposlat si adu ze sw peněženky. Nebo radši při vložení modelu T založit novou a poté si přeposlat všechny coiny z modelu one?
Popřípadě co by se potom stalo s Adou když bych otevřel peněženku někdy přes model one? Jako nechce se mi platit poplatky za přeposlání zbytečně, ale zároveň bych nerad přišel o slušné množství Ady.
Děkuji předem za odpověď. Snad jsem svůj dotaz položil srozumitelně.

Magazín Finex

Dobrý den, obnova peněženky a přesun mezi Trezorem One a Trezorem T by dle našich informací měla být možná. Můžete to tedy zkusit. V nejhorším se to nepovede, novou peněženku resetujete a vytvoříte ji odznovu. :-)

Oldřich Axmxn

Koupil jsem několik drobných Bitcoinů,objednal jsem si peněženku Mycelium.Jak poznám,že ty drobné mám vložené v peněžence?

Magazín Finex

Dobrý den, Oldřichu. Mělo by stačit aplikaci otevřít a tam byste měl vidět váš aktuální zůstatek. Druhou možností pak je vložit vaši adresu (na kterou měly být bitcoiny zaslány) do blockchain exploreru (např. zde) – kde byste měl vidět všechny transakce, které na dané adrese proběhly. :-)

knedlik

co kdyz mam mam rekneme 0.1 BTC a ted chci z toho prodat 0.05 zase budu muset vygenerovat seed ?
nebo naopak mam 0.1 BTC v trezoru/ ledger a chci tam dat dalsi 0.1 btc ?
dekuji

Magazín Finex

Dobrý den. Seed není třeba generovat znova téměř nikdy. Peněženku používáte podobně jako třeba bankovní účet. Můžete na ni přijmout libovolné množství mincí v libovolném množství transakcí. Takže klidně 0.1 BTC, za pár dní zase 0.1 BTC a pak třeba za půl roku 0.05 BTC. A nebo každý den 10x. Počet ani výše transakcí nehraje roli. A v případě, že chcete peníze z peněženky odesílat pryč, také to nevadí. Můžete tedy odesílat a přijímat jak je libo, přičemž seed budete mít stále ten samý.

Osman

Vážení mám takový dotaz. Mám koupený Trezor T je aktivovaný ale firma která mi má poslat BTC nebo Ripple mi neustále píše že nemají //číslo přijímacího portfolia kryptoměny. Nevíte co s tím? Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, Osmane. Mělo by stačit jim poslat přijímací (receive) adresu Vašeho trezoru. BTC do Trezoru dáte snadno, ale u XRP je to složitější. Ty doporučujeme nechat si poslat např. na Coinomi.

Vlado

Osobně vlastním Ledger Nano X , i já utřel hubu na XRP baličcich dostat ty dobráky tak žerou hlínu

Vojta

Za mě 100% Trezor, je český a celkově se mi více líbí

Jiří Schwang

Ledger nebo trezor? Toť otázka. Chci si koupit HW peněženku, ale nevím podle čeho se rozhodnout jakou z těch dvou vybrat. A pokud bych se rozhodl pro Trezor tak je zde ještě dilema, jaký model. Bohužel neznám nikoho, kdo má zkušenosti s obojím. Znáte někoho?

Magazín Finex

Jiří, pokud chcete Trezor, určitě doporučuji novější Model T. Osobně mám pouze Trezor, ale viděl jsem „v akci“ i Ledger. Je to asi jedno – podobně jako Sparta či Slavia, obě peněženky mají své příznivce i odpůrce.

Vojtěch, Finex.cz

Lukáš

Dobrý den, včera jsem nakoupil nějaké kryptoměny, není to teda žádná ohromná suma, ale něco jsem za nějaký ten peníz nakoupil. Jakou byste mi doporučili peněženku, abych měl kryptoměny v bezpečí? Mám tam asi 0.3 BTC a asi 20x Monero, co myslíte, že je pro mě vhodné? Lepší SW, nebo HW peněženka? Předem děkuji za radu.

Magazín Finex

Dobrý den Lukáši,
Bitcoin i Monero lze vložit na velice bezpečné hardware peněženky Trezor a Ledger Nano S. Ty bych určitě doporučil z vlastní zkušenosti.

O softwarové peněžence, která by brala XMR i BTC bohužel nevím.
Vojtěch, Finex.cz

Michal

Za me urcite Ledger

Michal

Souhlas! ledger jednoznacne

Petr

Proč „jednoznačně“? Takhle to vyzní, že Ledger je oproti Trezoru podstatně lepší a nabízí toho více. Ale nemáte to podloženo argumenty. Spíš to vypadá, že se jedná jen o emoce, že vy jste si pořídil Ledger a proto musí být lepší za každou cenu, když nenapíšete důvody.

Mike

Dobře ty

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo