Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky » Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Trezor nebo Ledger? Kde uschovat kryptoměny, aby byly v bezpečí?

Péče o vaše kryptoměnové investice a jejich bezpečnost nikdy nebyla důležitější, než je dnes, kdy kryptoměny nabývají obřích hodnot. Naštěstí existuje mnoho zavedených organizací a produktů, které vám nabízí spolehlivá řešení, jak kryptoměny uchovávat.

Jak už jste asi pochopili, v tomto článku se podíváme na kryptoměnové peněženky, kde můžete své kryptoměny držet a jaké možnosti jsou nejbezpečnější.

Jsou lepší počítačové, nebo mobilní peněženky? A co Trezor a Ledger?

Obsah článku

1.Online peněženky2.Softwarové peněženky3.Harwarové peněženky4.Peněženky Trezor5.Peněženky Ledger6.Souboj: Trezor nebo Ledger?!7.Závěr k držení kryptoměn8.Diskuze: Trezor nebo Ledger?

Online peněženky

Nejjednodušší ale bohužel nejméně bezpečnou cestou, kterou můžete zvolit, jsou online peněženky. Existuje jich spousta a pro tento účel mohou sloužit i účty na směnárnách, jako např. u Coinbase.

Své coiny ale v případě používání online peněženek svěřujete třetím stranám. Nevlastníte od nich privátní klíč a nezbývá vám nic jiného, než se spolehnout, že bezpečnost vašich kryptoměn zajistí někdo jiný.

Otázkou není, jestli budou burzy či online peněženky vykradeny, ale kdy. Sami známe ve svém okolí několik takových případů. Doporučujeme tedy mít na takovýchto peněženkách jen malé obnosy, se kterými potřebujete pohotově operovat, když je třeba.

Mobilni penezenka na kryptomeny

Softwarové peněženky

O něco jistější variantou jsou programy, které si nainstalujete do počítače nebo telefonu.

Můžete si zvolit buď plnohodnotný program, jako je Bitcoin Core, který si stahuje celý blockchain, zabere spoustu místa a musí se pravidelně synchronizovat. Další volbou je odlehčený klient, jako např. počítačovou peněženku Electrum či mobilní Trust Wallet nebo Coinomi, které nestahují celý blockchain, ale jen relevantní transakce, takže se synchronizují mnohem rychleji.

Ani u softwarových peněženek si ale nemůžete být jisti, jestli jsou vaše coiny v bezpečí. Pokud bude váš počítač zavirovaný například keyloggerem, který zaznamenává činnost klávesnice, je možné, že se k vašemu seedu nebo heslu může snadno dostat někdo jiný. Proto přichází na řadu hardware peněženky.

trezor t krypto penezenka

Harwarové peněženky

Rozhodnete-li se použít hardwarovou peněženku, přidáváte tím vlastně další vrstvu zabezpečení, která chrání vaše kryptoměny v případě ohrožení počítače virem nebo malwarem.

Jejich použití probíhá tak, že dané zařízení připojíte do počítače přes USB kabel a i když transakce provádíte přes obrazovku počítače, samotné potvrzení transakcí je již procesem odehrávajícím se mimo počítač přímo v zabezpečeném zařízení.

Hardwarové peněženky jsou zařízení podobné tzv. fleškám, v nichž můžete vaše privátní klíče držet bezpečně.

Pokud se vaše hardwarová peněženka poškodí nebo ztratí, je jednoduché ji obnovit pomocí seznamu „klíčových slov“ (tzv. seed), která zadáte při nastavení zařízení a zapíšete si na poskytnuté kartičky.

Tato klíčová slova by měla být uložena někde v bezpečí, mimo peněženku a pokud možno na dvou místech coby prostředek zajišťující dodatečnou ochranu.

Pokud nějaké investice v kryptoměnách máte, je rozumné je chránit pomocí hardwarové peněženky – je to totiž zřejmě ten nejbezpečnější prostředek, který k ochraně investic v současné době máme.

Za všechny produkty, které na dnešním trhu vystupují z davu, lze zmínit především dva – Trezor a Ledger. Pojďme se na ně podívat blíže.

Peněženky Trezor

Trezor Model T

Trezor Model T

Trezor je v podstatě offline kryptoměnová peněženka určená k tomu, aby uživatelům pomohla udržet jejich kryptoměny na dosah ruky, ale zároveň je plně zabezpečit před hackery a viry.

První Trezor spatřil světlo světa již v říjnu 2014 a pyšní se nejen titulem první HW peněženky na světě, ale kromě toho také potěší, že je to český výrobek.

Mnozí jej považují za ten nejdůvěryhodnější a nejbezpečnější způsob ukládání Bitcoinů vůbec.

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 100 %

 • Bezpečná hardware peněženka
 • Česká firma
 • Dražší než ostatní peněženky
 • Pro začátečníky může působit složitě

Peněženky Ledger

Ledger Nano S - Průhledný

Průhledná verze kryptoměnové peněženky Ledger Nano S

Největší konkurence Trezoru z řady dalších hardware peněženek připomíná klasický USB flashdisk a pochází z Francie. Zkušenější již možná vědí, že se jedná o velmi známý Ledger.

Je používán spíše v zahraničí, to ale neznamená, že by na českém trhu neměl zastoupení. Podle našich průzkumů se jedná o 2. nejpoužívanější HW peněženku – a to má své důvody.

Nyní se nabízí otázka – které z těchto dvou zařízení je ale lepší?

Souboj: Rozdíl Trezor a Ledger

Souboj: Trezor nebo Ledger?!

Pojďme si Trezor a Ledger porovnat pěkně z různých úhlů pohledu.

Vzhled a pevnost peněženky

Zařízení Trezor jsou kompletně vyrobena pouze z plastu. Ledgery jsou také plastové, ale jsou uzavřeny v krytu z nerezové oceli, což zajišťuje jejich větší odolnost proti poškození v případě pádu, rozšlápnutí nebo jiné nehody.

Přestože jsou obě zařízení poměrně odolná vůči poškození, lze říci, že tělo z nerezové oceli v tomto ohledu zajišťuje větší bezpečnost.

Kromě materiálu provedení je Trezor i celkově větší než Ledger, což však nemusí mít nutně žádný dopad na jeho výkon. Vzhledem k tomu, že obě úložná zařízení mají, co se týče vzhledu, své plusy i mínusy, bude z hlediska porovnání užitečnější obě zařízení analyzovat z jiných pohledů.

Používání zařízení (uživatelské rozhraní)

Trezor je kompatibilní se stolními počítači, tablety i s telefony. Je také kompatibilní se systémem Android, což může pro některé uživatele být obrovské plus.

Ovládá se přes rozhraní v internetovém prohlížeči, ve kterým je nainstalované rozšíření Trezor Bridge. Toto rozšíření zařizuje bezpečnou komunikaci mezi zařízením samotným a počítačem.

Jak se v rozhraní zorientovat?

 • V levém horním rohu platformy si můžete v rozbalovacím menu zvolit kryptoměnu, se kterou chcete pracovat. Na výběr máte např. Bitcoin, Litecoin, Dash, apod. (Viz zde). Je dobré říci, že na jednom zařízení můžete využívat všechny nabízené měny. Mezi nimi můžete libovoně přepínat právě pomocí tohoto šikovného tlačítka.
 • Levý panel slouží pro výběr účtu, se kterým chcete pracovat. V rámci jednoho zařízení Trezor totiž můžete mít pro každou kryptoměnu více “přihrádek”, kde své mince můžete držet. To se hodí, pokud např. držíte i kryptoměny svého kamaráda.
 • V horním panelu bílé platformy volíte, co chcete zrovna dělat. Chcete si zobrazit historii transakcí? Zvolte Transakce. Potřebujete své první bitcoiny na tomto zařízení uložit (přijmout)? Zvolte Přijmout. A nebo chcete bitcoiny poslat pryč? Pak zvolte Odesla
Rozhraní peněženky trezor

Rozhraní peněženky Trezor

Ledger se ovládá pomocí samostatného programu (bohužel není v češtině), nevyužívá tedy žádné rozšíření ani webový prohlížeč. Rozhraní Ledgeru je ale rovněž velmi pěkně navržené.

Všechny informace a nástroje jsou jasně a přehledně označené, ale pokud jste zvyklí na jeden z těchto systémů, může vám přechod mezi nimi dělat trochu problém. Přepínání mezi jednotlivými kryptoměnami a potvrzování jejich transakcí se totiž liší.

V levém sloupci naleznete menu, které pro navigaci aplikací používáte. Co jednotlivé položky znamenají?

 • Portfolio – Základní obrazovka aplikace, která zobrazuje vývoj hodnoty aktiv ukrytých na vašem zařízení.
 • Accounts – Zde můžete spravovat jednotlivé účty v rámci jednoho zařízení. Jedná se o jakési oddělené “přihrádky”, kam můžete své mince ukrývat.
 • Receive – Tuto možnost využijte pro generování adres pro příjem kryptoměn na toto zařízení. Chcete-li si nechat kryptoměny do Ledgeru poslat ze směnárny, z burzy nebo od přátel? Na záložce receive získáte vaši adresu, kterou jim pošlete.
 • Send – Už nějaké kryptoměny na peněžence máte a potřebujete si je přeposlat na burzu, prodat je, nebo jimi něco zaplatit? Využijte možnosti Send.
 • Buy crypto – Spojení aplikace Ledger Live s kryptoměnovými směnárnami. V ČR zatím víceméně nepoužitelná možnost zejména pro vysoké poplatky – o mnoho lepší je koupit si kryptoměny na ověřených směnárnách, jako např. SimpleCoin.
 • Manager – Na této záložce spravujete své zařízení co se týče aplikací, které jsou na něm nainstalovány. Více info níže.
Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live

Uživatelské rozhraní aplikace Ledger Live

Podporované kryptoměny

Seznam podporovaných kryptoměn je při rozhodování, jaké zařízení si koupit, pravděpodobně tím nejdůležitějším faktorem. Přeci nechcete peněženku, kterou ale nebudete používat, protože vlastníte měny, které do ní nelze uložit.

 • Podporované kryptoměny v Trezoru:
  Všechny hlavní kryptoměny, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum či jiné ERC-20 tokeny. Celkem cca 1180.
 • Podporované kryptoměny v Ledgeru:
  Všechny hlavní kryptoměny, jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ripple, Ethereum či jiné ERC-20 tokeny. Kromě toho ale do Ledgeru snáze pošlete i další měny, jako jsou Monero nebo Binance Coin. Celkem cca 1280.

Závěr k držení kryptoměn

Jak už bylo řečeno, při nakládání s kryptoměnami jde především o bezpečnost. Na směnárnách a burzách  nechávejte jen menší prostředky, se kterými potřebujete rychle operovat a to samé platí i pro softwarové a mobilní peněženky.

Rozhodnete-li se ale pro maximálně bezpečné hardware peněženky, máte v zásadě na výběr mezi Trezorem a Ledgerem:

 • Obě zařízení lze použít k odesílání a přijímání měn, prohlížení všech informací o transakcích, vytvářet si oddělené “účty”, novou adresu pro každou operaci a tak dále.
 • Trezor má o něco přehlednější uživatelské rozhraní, které je dokonce i v češtině. Ledger má ale zase vlastní aplikaci, která se snáze instaluje, ale je pouze v angličtině.
 • Do obou zařízení vložíte téměř stejný počet kryptoměn a ačkoli se seznam podporovaných stále zvětšuje, Ledger je tak trochu napřed.
 • Pokud dojde ke ztrátě, krádeži či poškození samotného zařízení, lze ho obnovit pomocí seedu – a to jak u Trezoru, tak Ledgeru.

Je těžké říci, které zařízení je lepší. Obě stojí za svou pořizovací cenu, která se nijak dramaticky neliší. Pokud se rozhodnete pro nákup jednoho z nich, pravděpodobně nakonec bude rozhodovat, které zařízení se vám více líbí a vaše osobní preference.

Detailní recenze těchto peněženek si můžete přečíst zde:

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 100 %

 • Bezpečná hardware peněženka
 • Česká firma
 • Dražší než ostatní peněženky
 • Pro začátečníky může působit složitě

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 9 komentářů
Vlado

Osobně vlastním Ledger Nano X , i já utřel hubu na XRP baličcich dostat ty dobráky tak žerou hlínu

Vojta

Za mě 100% Trezor, je český a celkově se mi více líbí

Jiří Schwang

Ledger nebo trezor? Toť otázka. Chci si koupit HW peněženku, ale nevím podle čeho se rozhodnout jakou z těch dvou vybrat. A pokud bych se rozhodl pro Trezor tak je zde ještě dilema, jaký model. Bohužel neznám nikoho, kdo má zkušenosti s obojím. Znáte někoho?

Magazín Finex

Jiří, pokud chcete Trezor, určitě doporučuji novější Model T. Osobně mám pouze Trezor, ale viděl jsem “v akci” i Ledger. Je to asi jedno – podobně jako Sparta či Slavia, obě peněženky mají své příznivce i odpůrce.

Vojtěch, Finex.cz

Lukáš

Dobrý den, včera jsem nakoupil nějaké kryptoměny, není to teda žádná ohromná suma, ale něco jsem za nějaký ten peníz nakoupil. Jakou byste mi doporučili peněženku, abych měl kryptoměny v bezpečí? Mám tam asi 0.3 BTC a asi 20x Monero, co myslíte, že je pro mě vhodné? Lepší SW, nebo HW peněženka? Předem děkuji za radu.

Magazín Finex

Dobrý den Lukáši,
Bitcoin i Monero lze vložit na velice bezpečné hardware peněženky Trezor a Ledger Nano S. Ty bych určitě doporučil z vlastní zkušenosti.

O softwarové peněžence, která by brala XMR i BTC bohužel nevím.
Vojtěch, Finex.cz

Michal

Za me urcite Ledger

Michal

Souhlas! ledger jednoznacne

Petr

Proč “jednoznačně”? Takhle to vyzní, že Ledger je oproti Trezoru podstatně lepší a nabízí toho více. Ale nemáte to podloženo argumenty. Spíš to vypadá, že se jedná jen o emoce, že vy jste si pořídil Ledger a proto musí být lepší za každou cenu, když nenapíšete důvody.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo