Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Kryptoměny - Seznam, kurzy, investice » Kryptoměnové peněženky - Jak vybrat tu správnou? » Kryptoměny: Kde je uschovat tak, aby byly v bezpečí

Kryptoměny: Kde je uschovat tak, aby byly v bezpečí

Kryptoměny: Kde je uschovat tak, aby byly v bezpečí

Ještě více, než jestli jde v daný moment cena bitcoinu a vašich oblíbených altcoinů nahoru, nebo dolů, byste si měli hlídat jednu mnohem důležitější věc. Bezpečnost. Cokoliv, co je připojeno k internetu, je vystaveno nebezpečí útoku hackerů a velké krypto-burzy a směnárny se s nimi potýkají pravidelně.

V tomto článku se podíváme, kde můžete (kromě burzy) své kryptoměny držet a jaké možnosti jsou nejbezpečnější. Bavit se tedy budeme o kryptoměnových peněženkách.

Online peněženky

Tohle je nejjednodušší a zároveň nejméně bezpečná cesta, kterou můžete zvolit. Online peněženek existuje spoustu typů, slouží tak i účty ve směnárnách (coinbase) a na burzách (coinmate). Své coiny ale svěřujete na servery třetích stran, nevlastníte od nich privátní klíč a nezbývá vám nic jiného, než se spolehnout, že bezpečnost vašich kryptoměn zajistí někdo jiný. Otázkou však není, jestli budou burzy či online peněženky vykradeny, ale kdy. Sami známe ve svém okolí několik takových případů. Doporučujeme tedy mít na takovýchto peněženkách jen malé obnosy, se kterými potřebujete pohotově operovat, když je třeba.

Online peněženky, které jsme vyzkoušeli, jsou např. Hodly či Wirex.

Softwarové peněženky

O něco jistější variantou jsou klienti, které si nainstalujete do počítače. Můžete si zvolit mezi plnohodnotnou verzí programu jako třeba Bitcoin Core, který si stahuje celý blockchain, tedy veškeré transakce, které proběhly. Zabere proto spoustu místa a pravidelně se musí synchronizovat, což trvá spoustu času. Oproti tomu mnohem komfortněji a efektivněji slouží light verze, např. Electrum, která nestahuje celý blockchain, ale jen relevantní transakce, takže se synchronizuje v řádu desítek vteřin, nanejvýš minut.

Důležité je nastavit dlouhé a bezpečné heslo a zálohovat si peněženku a privátní klíč na bezpečné úložiště, ideálně vytisknout/napsat na papír a vytvořit tzv. paper waller. Avšak ani u softwarových peněženek si nemůžete být nikdy jisti, jestli jsou vaše coiny v bezpečí. Pokud bude váš počítač zavirován například keyloggerem, který zaznamenává činnost klávesnice, k vašemu heslu se tak může snadno dostat někdo jiný.

Mobilni penezenka na kryptomeny

Mobilní peněženky

Střední cestu vám nabídnou vaše mobilní telefony, kam si můžete stáhnout peněženku v podobě aplikace. Privátní klíč je zde uložen v šifrované podobě a v případě ztráty vašeho mobilu si můžete peněženku, respektive váš privátní klíč, obnovit na jiném zařízení díky tzv. seedu, což je 12-24 náhodně vygenerovaných anglických slov, které si rozhodně nezapomeňte poznamenat někam na bezpečné místo (ideálně na papír).

Výhodou mobilních peněženek je, že máte stále po ruce a nepotřebují stahovat celý blockchain transakcí. Při rozhodování, kterou z mnoha mobilních aplikací si vyberete, si musíte nejprve ujasnit, se kterými kryptoměnami budete chtít manipulovat a zdali používáte iOS, nebo Android. Může se stát, že stejná peněženka bude na jiných operačních systémech fungovat trochu odlišně. Například u peněženky Mycelium vidíte na Android zařízeních obnos v přepočtu na koruny, zatímco na iOS pouze v dolarech a eurách.

3 mobilní peněženky, mezi kterými si určitě vyberete:

Mycelium je jedna z nejjednodušších a proto i nejpopulárnějších možností pro držení bitcoinu, která se vám nabízí. S jediný seedem můžete vytvořit i několik účtů a svoji peněženku můžete importovat z papírové peněženky. Při posílání BTC si můžete zvolit velikost (a s tím i dobu) transakčních poplatků. Peněženka Mycelium je kompatibilní se spoustou směnáren či hardwarových peněženek (na které se podíváme níže a také podporuje blockchain-based fiatní účty, Mycelium tak můžete propojit s kreditní kartou.

Coinomi vám na rozdíl od Mycelia umožní uložit desítky jiných kryptoměn a to pod jediným seedem. Celkové portfolio v reálném čase přepočítává na koruny a díky ShapeShift můžete různé altcoiny mezi sebou směňovat podle aktuálního kurzu přímo v rozhraní aplikace. I zde si můžete nastavit velikost transakčního poplatku a jste držitelem privátního klíče. Další výhodou této peněženky je anonymita. Neprobíhá zde žádný tracking transakcí a vaše IP adresa je šifrovaná. Nevýhodou zde ovšem zůstává, že peněženka zatím není pro iSO zařízení, tato verze je ale už prý na cestě.

Copay je už pro náročnější uživatele. Umožní vám vytvářet více peněženek, jejichž privátní klíče máte pod kontrolou a dokonce podporuje multisig peněženky, které můžete sdílet až s 6 uživateli. Díky tomu Copay nabízí možnost ověření transakcí ostatními lidmi, tudíž nabízí vzájemnou kontrolu pokud držíte kryptoměny třeba v rámci nějaké společnosti a organizace. S aplikací můžete spárovat také hardwarovou peněženku, zobrazit si částky v korunách a volit velikost transakčních poplatků. Copay můžete propojit i se směnárnou Coinbase a rychle a bezpečně nakupovat či prodávat bitcoin.

Další peněženka, kterou máme ozkoušenou, je např. Bread Wallet.

Mobilních peněženek existují desítky a každá má nějakou svojí výhodu a nevýhodu. Vyzkoušejte si jich raději více, než najdete tu, která vám osobně bude vyhovovat. Spousta pouze bitcoinových peněženek má svoji verzi pro Litecoin, Ethereum a další, takže pokud držíte více coinů, nakonec nejspíše skončíte u používání více aplikací. Nezapomeňte však, že se hodí na držení menších obnosů, které potřebujete mít rychle po ruce. Na hodlování velkých obnosů tu máme něco jiného.

Harwarové peněženky

Nejbezpečnější cestou jak se vyhnout hackerům, je přesunout se z online světa do offline. Respektive, přesunout tam váš privátní klíč. Hardwarové peněženky jsou zařízení, v nichž můžete vaše privátní klíče držet uložené, a to hned od několika různých kryptoměn (viz níže). Transakce probíhá tak, že zařízení podobné flashce připojíte do počítače přes USB a přestože transakci provádíte přes obrazovku počítače, potvrzení privátním klíčem probíhá již mimo počítač a chrání vás od malwarů typu keylogger. Tady jsou HW peneženky, které si můžete vybrat:

Trezor

trezor krypto penezenkaNa svět přišel již v říjnu 2014 a pyšní se nejen titulem první HW peněženky, kromě toho totiž potěší, že je to český výrobek, za nímž stojí Martin “Slush” Palatinus a Satoshi Labs. Přinesli tak revoluční změnu do světa kryptoměn a loni v listopadu představili jeho druhou verzi označovanou jako Trezor T, která je v prodeji dostupná od ledna 2018.

Při zapojení do počítače si Trezor stáhne plugin Trezor Bridge, přes který komunikuje s online peněženkou MyTrezor. Zde jako v klasických peněženkách posíláte a přijímáte kryptoměny. Do Trezoru se přihlásíte pomocí svého PIN kódu, který se ukáže na displeji Trezoru v tabulce 3×3 a tu následně vyplňujete kurzorem myši na “slepé klávesnici” na monitoru počítače. Funguje to tedy jako skvělá ochrana před hackery, kteří by odezírali činnost vaší klávesnice.

Trezor podporuje Windows 7-10, OS 10.13 + a Linux. Zálohu vytvoříte opět pomocí seedu, přičemž standardních anglických slov si můžete zvolit více než 12, a díky nim obnovíte svůj privátní klíč na novém Trezoru, kdybyste ten starý ztratili, zničili nebo by jej někdo ukradl. Navíc můžete k ochraně připojit i passphrase encryption, heslo bez něhož nelze seed samotný použít.

Trezor logo

Trezor

★ 100 %

Ledger Nano S

ledger btc penezenkaNejvětší konkurence Trezoru z HW peněženek připomíná klasický flashdisk a přišla do světa kryptoměn z Francie. Ledger byl také první HW peněženkou s podporou Etherea. Nano S je už třetí verze z roku 2016, vybavená displejem, díky kterému jej stejně jako Trezor můžeme používat na počítači, napadeným keyloggerem.

Ledger podporuje Windows 7-10, OS 10.13 + a Linux a ke stvrzování transakcí opět dochází prostřednictvím aplikace Ledgerwallet na počítači. K přihlášení do Ledgeru slouží 4-8 místný PIN kód, který si vytvoříte při prvním použití. Kdyby vám někdo Ledger odcizil, po 3 špatných pokusech zadání PIN se vymaže celý obsah, avšak pomocí Recovery phrase jej můžete obnovit na jiném zařízení.

K vytvoření zálohy opět slouží 24 anglických slov, které si zapíšete po prvním přihlášení. Ledger přijde v balení chráněném páskou, pokud bude tedy po doručení poškozená, víte, že se zařízením někdo manipuloval a měli byste jej poslat zpět.

Souboj: Trezor vs. Ledger?!

Nevýhodou Ledgeru oproti Trezoru je, že nepodporuje passphrase encryption, pořídíme jej však za zhruba o 20$ méně (záleží na eshopu). Jeho rozměry jsou o něco kompaktnější, Trezor ale naopak nabízí přívětivější uživatelské prostředí a propracovanější virtuální peněženku. Na ledger také uložíme více kryptoměn.

Závěr k držení kryptoměn

Jak už bylo řečeno, při nakládání s kryptoměnami jde především o bezpečnost. Pokud se rozhodnete důvěřovat třetím stranám, připomeňte si, že není otázkou, zdali je někdo vykrade, ale kdy. Na směnárnách a burzách tedy nechávejte jen menší prostředky, se kterými potřebujete rychle operovat a to samé platí i pro mobilní peněženky.

Pokud se rozhodnete hodlovat a držet větší obnosy, pořiďte si hardwarovou peněženku. Ať už to bude Trezor, Ledger nebo jiné “cold storage” jako je KeepKey a Bitlox, držte své kryptoměny v offline prostředí mimo dosah hackerů.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter
Diskuze k tomuto článku: 5 komentářů
Jiří Schwang

Ledger nebo trezor? Toť otázka. Chci si koupit HW peněženku, ale nevím podle čeho se rozhodnout jakou z těch dvou vybrat. A pokud bych se rozhodl pro Trezor tak je zde ještě dilema, jaký model. Bohužel neznám nikoho, kdo má zkušenosti s obojím. Znáte někoho?

Lukáš

Dobrý den, včera jsem nakoupil nějaké kryptoměny, není to teda žádná ohromná suma, ale něco jsem za nějaký ten peníz nakoupil. Jakou byste mi doporučili peněženku, abych měl kryptoměny v bezpečí? Mám tam asi 0.3 BTC a asi 20x Monero, co myslíte, že je pro mě vhodné? Lepší SW, nebo HW peněženka? Předem děkuji za radu.

Magazín Finex

Dobrý den Lukáši,
Bitcoin i Monero lze vložit na velice bezpečné hardware peněženky Trezor a Ledger Nano S. Ty bych určitě doporučil z vlastní zkušenosti.

O softwarové peněžence, která by brala XMR i BTC bohužel nevím.
Vojtěch, Finex.cz

Michal

Za me urcite Ledger

Michal

Souhlas! ledger jednoznacne

Připojte se k diskuzi

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Finex.cz academy
Akademie
Finex.cz
Učební materiály ve formátu článků, videí a e-booků ze světa online investování a obchodování. To vše zdarma!
Vstoupit do akademie zdarma
Zakladatel směnárny Simplecoin říká: “Jsme teď na potenciálním dně.”
Zakladatel směnárny Simplecoin říká: “Jsme teď na potenciálním dně.”
Money management na forexu (5): Kdy a jak využít hedging
Money management na forexu (5): Kdy a jak využít hedging
RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

Simplecoin logo
Simplecoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Changelly logo
Changelly★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 96 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Bitfinex logo
Bitfinex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Ledger Nano S logo
Ledger Nano S★ 95 %
Bread logo
Bread★ 91 %