Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Peněženky » Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin a další kryptoměny berou svět útokem, přičemž nabízí alternativu ke tradičním, vládou podporovaným měnám. Digitální měny jsou jiné v tom, že jsou bezpečnější, přináší mnohem více anonymity, jsou decentralizované a oproti tradičním měnám, jsou vhodnější i pro celosvětové peněžení transakce.

Kromě toho pak kurz Bitcoinu na rozdíl od fiat měn v posledních několika letech rapidně vzrostl, proto se ukázal i jako skvělé investiční aktivum.

Kurzy kryptoměn a především pak Bitcoinu se mění velice rychle a často nabízejí velice lukrativní zhodnocení za relativně krátký čas. Aby ale byly vaše Bitcoiny (peníze) v bezpečí před hackery, je důležité si pořídit vhodnou bitcoinovou peněženku. Takovou, která vaše investice ochrání.

Tržní kapitalizace
$148,8 mld.
Změna za 24h
+3,16%
Cena
$8 263
Aktualizováno 21.10.2019 16:52

Proč si vůbec nějakou bitcoinovou peněženku pořizovat? Jaká je nejlepší bitcoin peněženka a jaké krypto peněženky vůbec existují? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku. 

Jaký je smysl bitcoin peněženek? bitcoin

Bitcoinová či obecně krypto peněženka je v podstatě ekvivalentem bankovního účtu. Umožní vám tak přijímat, odesílat a ukládat Bitcoin a další kryptoměny. Rovněž si ji můžete představit jako vstupní bod do kryptoměnové sítě. Podobnou funkci plní rovněž bankovní účet, který je vstupním bodem do běžného měnového systému.

Proč nějakou peněženku vůbec potřebuji?

Bitcoin je digitální měnou a přístup k tomuto druhu měny je tedy zcela odlišný, zejména pokud s ním budete chtít manipulovat.

Bitcoiny neexistují v žádném fyzickém tvaru, a proto nemohou být fyzicky ani nikde uloženy. Nemějte ale strach z něčeho nového… vždyť naprostá většina “tradičních peněz” jsou také pouze virtuálními čísílky zapsanými na účtech vašich bank.

V případě Bitcoinu se pak používají privátní klíče, které slouží pro přístup k vaší veřejné Bitcoinové adrese a případně uzavírání transakcí. Kombinace veřejného klíče příjemce a vašeho privátního klíče pak umožňuje bitcoinové transakce. Bitcoinovou peněženku si můžete jednoduše představit jako aplikaci, webovou stránku nebo hardwarové (fyzické) zařízení, které tyto privátní klíče spravuje.

Seznam bitcoinových peněženek

Existuje několik různých druhů krypto peněženek a liší se z hlediska bezpečnosti, uživatelského pohodlí, dostupnosti, ceny a dalších parametrů. Každá peněženka bitcoin je unikátní a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Jaká je nejlepší Bitcoin peněženka tedy nelze říci.

My vám v tomto článku přinášíme pouze souhrn nejvíce používaných bitcoinových peněženek na trhu, který druh krypto peněženky vám bude vyhovovat nejvíce a který si vyberete, je už čistě na vás.

Coinbase 

Směnárna Coinbase nabízí jeden z nejjednodušších způsobů, jak nakupovat, prodávat a uchovávat kryptoměny na jednom místě. Coinbase má vlastní kryptoměnovou peněženku, která kromě Bitcoinu v současné době podporuje i Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin a navíc se neustále rozšiřuje o další kryptoměny, jako např. 0X či BAT.

Za velkou oblíbeností Coinbase peněženky stojí její přívětivé uživatelské rozhraní, mezi některými uživateli však může stále vyvolávat jisté obavy.

V minulosti ovládala až 70 % trhu s kryptoměnami japonská burza Mt. Gox, až do té doby, než byly její systémy hacknuty a ztratilo se téměř půl miliardy dolarů v investicích jejich uživatelů.

Z toho důvodů můžete koukat na krypto peněženku burzy Coinbase s nedůvěrou, nicméně právě Coinbase se z pochybení Mt. Gox poučila, má tak velmi solidní zabezpečení, které je neustále aktualizováno společně s uživatelským rozhraním. Nicméně v případě Coinbase nejste majiteli privátních klíčů a musíte se tedy spoléhat na jejich systém.

Trezor

Trezor Model T

Takto vypadá peněženka Trezor Model T

Trezor sice není plnohodnotnou nákupní a prodejní platformou jako Coinbase, ale zase je to nejbezpečnější kryptoměnová peněženka na celosvětovém trhu. Je to místo, kde můžete bezpečně uložit své bitcoiny a dalších více než 1070 kryptoměn.

Trezor je hardwarová peněženka, kterou je možné pomocí USB kabelu připojit k počítači, tabletu nebo mobilnímu telefonu, čímž vám zprostředkuje přístup k vašim mincím.

Tato peněženka pracuje s několika stupni zabezpečení a jedná se tak o opravdu bezpečnou volbu. Trezor a Bitcoiny si rozhodně budou rozumět.

I když je ale Trezor opravdu bezpečný, je potřeba být stále opatrný. Pokud Trezor ztratíte, těžko se někdy ke svým heslům a bitcoinům dostanete – proto je třeba bezpečně si zálohovat tzv. recovery seed, díky kterému se s novým zařízením můžete ke svým ztraceným coinům dostat.

Hlavním smyslem tohoto zařízení je přeci jenom zabránit ostatním v krádeži vašich Bitcoinů, takže si můžete představit, jak složitý by byl proces obnovy dat v případě nalezení či ukradení fyzického zařízení.

Ledger

Ledger Nano S - Průhledný

Takto vypadá peněženka Trezor Model T

Ledger Nano funguje stejně jako Trezor popsaný výše. Připojuje se k počítači pomocí USB kabelu (nebo v případě jeho novější verze přes bluetooth) a nabízí naprosto bezpečnou možnost uchování kryptoměn.

Vložíte-li vaše bitcoiny či jiné coiny do Ledgeru, nemáte se čeho bát.

Stejně jako v případě výše je třeba bezpečně si zálohovat tzv. recovery seed, díky kterému se s novým zařízením můžete ke svým coinům dostat v případě odcizení či ztráty zařízení.

Mycelium

Mycelium je považována za nejlepší, mobilní čistě bitcoinovou peněženku, kterou si může pochopitelně stáhnout ve verzi pro Android i iPhone. Mycelium má trošku složitější uživatelské rozhrání, nicméně tento nedostatek vyvažuje počtem nabízených funkcí. Pokročilý uživatelé by ale neměli mít problém se v peněžence orientovat.

Protože se jedná o pouze mobilní peněženku, nesetkáte se s žádnou desktopovou nebo webovou verzí, nicméně svůj telefon v současné době používá mnoho lidí jako kapesní počítač, proto není důvod, proč by vás mělo něco takového děsit. Peněženka je velmi bezpečná disponující vysokou mírou anonymity. Privátní klíče k bitcoinům nosíte u sebe v kapse, téměř všude kam jdete. Pouze si musíte dát pozor na ztrátu telefonu, ale i v tomto případě si můžete pomocí seedu peněženku obnovit na jiném zařízení.

Electrum

Electrum peněženka je softwarovým typem krypto peněženky a má skvělou desktopovou aplikaci. Privátní klíče k vašim Bitcoinům jsou uloženy v souborech ve vašem notebooku, stolním počítači či smartphonu. V současné době je k dispozici ve verzích pro Windows, Mac OS X, Linux i Android. Electrum navíc dokáže spolupracovat i některými fyzickými peněženkami jako je Trezor.

Než začnete nakupovat a ukládat kryptoměny do nějaké bitcoinové peněženky, je důležité uvědomit si veškerá rizika s tím spojená. Bitcoin by mohl svou cenu v následujících měsících či letech snadno zdvojnásobit, ale stejně tak snadno může klesnou na téměř nulovou hodnotu. Investujte proto do Bitcoinu pouze takovou částku, o kterou si můžete dovolit přijít.

Pamatujte! Bitcoin peněženka je pouze tak bezpečná, jak opatrný je její uživatel. Ani nejvíce zabezpečená, nejdražší peněženka na světě vám nepomůže ochránit vaše kryptoměny, když budete nezodpovědní.

Více informací o krypto peněženkách:

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC