Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové peněženky » Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin peněženky pro začátečníky: Všechno, co o nich potřebujete vědět

Bitcoin a další kryptoměny berou svět útokem, přičemž nabízí alternativu ke tradičním, vládou podporovaným měnám. Digitální měny jsou jiné v tom, že jsou bezpečnější, přináší mnohem více anonymity, jsou decentralizované a oproti tradičním měnám jsou vhodnější i pro celosvětové peněžení transakce.

Kromě toho pak kurz bitcoinu na rozdíl od fiat měn v posledních několika letech rapidně vzrostl, proto se ukázal i jako skvělé investiční aktivum.

Kurzy kryptoměn a především pak Bitcoinu se mění velice rychle a často nabízejí velice lukrativní zhodnocení za relativně krátký čas. Aby ale byly vaše Bitcoiny (peníze) v bezpečí před hackery, je důležité si pořídit vhodnou bitcoinovou peněženku. Takovou, která vaše investice ochrání.

Tržní kapitalizace
$717,1 mld.
Změna za 24h
+0,28%
Cena
$38 190
Aktualizováno 4.8.2021 14:52

Proč si vůbec nějakou bitcoinovou peněženku pořizovat? Jaká je nejlepší bitcoin peněženka a jaké krypto peněženky vůbec existují? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku. 

Jaký je smysl bitcoin peněženek?

bitcoinBitcoinová či obecně krypto peněženka je v podstatě ekvivalentem bankovního účtu. Umožní vám tak přijímat, odesílat a ukládat Bitcoin a další kryptoměny.

Rovněž si ji můžete představit jako vstupní bod do kryptoměnové sítě. Podobnou funkci plní rovněž bankovní účet, který je vstupním bodem do běžného měnového systému.

Proč nějakou peněženku vůbec potřebuji?

Bitcoin je digitální měnou a přístup k tomuto druhu měny je tedy zcela odlišný, zejména pokud s ním budete chtít manipulovat.

Bitcoiny neexistují v žádné fyzické podobě, a proto nemohou být fyzicky ani nikde uloženy. Nemějte ale strach z něčeho nového… vždyť naprostá většina „tradičních peněz“ jsou také pouze virtuálními čísílky zapsanými na účtech vašich bank.

V případě Bitcoinu se pak používají privátní klíče, které slouží pro přístup k vaší veřejné Bitcoinové adrese a případně uzavírání transakcí. Kombinace veřejného klíče příjemce a vašeho privátního klíče pak umožňuje bitcoinové transakce.

Bitcoinovou peněženku si můžete jednoduše představit jako aplikaci, webovou stránku nebo hardwarové (fyzické) zařízení, které tyto privátní klíče spravuje.

Seznam bitcoinových peněženek

Existuje několik různých druhů krypto peněženek a liší se z hlediska bezpečnosti, uživatelského pohodlí, dostupnosti, ceny a dalších parametrů. Každá peněženka bitcoin je unikátní a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Jaká je nejlepší Bitcoin peněženka tedy nelze říci.

My vám v tomto článku přinášíme pouze souhrn nejvíce používaných bitcoinových peněženek na trhu, který druh krypto peněženky vám bude vyhovovat nejvíce a který si vyberete, je už čistě na vás.

Trezor

Trezor Model T
Takto vypadá peněženka Trezor Model T

Trezor je nejbezpečnější kryptoměnová peněženka na celosvětovém trhu. Je to místo, kde můžete bezpečně uložit své bitcoiny a dalších více než 1000 kryptoměn. Trezor je hardwarová peněženka (má svoji fyzickou podobu malého zařízení, které připojíte k počítači).

Tato peněženka pracuje s několika stupni zabezpečení a jedná se tak o opravdu bezpečnou volbu. Váš Trezor a vaše bitcoiny si rozhodně budou rozumět.

I když je Trezor opravdu bezpečný, je potřeba být stále opatrný. Pokud Trezor ztratíte, těžko se někdy ke svým heslům a bitcoinům dostanete – proto je třeba bezpečně si zálohovat tzv. recovery seed, díky kterému se s novým zařízením můžete ke svým ztraceným kryptoměnám dostat.

Hlavním smyslem tohoto zařízení je přeci jenom zabránit ostatním v krádeži vašich Bitcoinů, takže si můžete představit, jak složitý by byl proces obnovy dat v případě nalezení či ukradení fyzického zařízení.

Trezor logo

Trezor

★ 95 %

Ledger

Ledger Nano S - Průhledný
Takto vypadá peněženka Trezor Model T

Ledger Nano funguje stejně jako Trezor popsaný výše. Připojuje se k počítači pomocí USB kabelu (nebo v případě jeho novější verze přes bluetooth) a nabízí naprosto bezpečnou možnost uchování kryptoměn.

Vložíte-li vaše bitcoiny či jiné coiny do Ledgeru, nemáte se čeho bát.

Stejně jako v případě výše je třeba bezpečně si zálohovat seed, díky kterému se s novým zařízením můžete ke svým coinům dostat v případě odcizení či ztráty zařízení.

Trezor logo

Trezor

★ 95 %

Coinbase

peněženka coinbaseSměnárna Coinbase nabízí jeden z nejjednodušších způsobů, jak nakupovat, prodávat a uchovávat kryptoměny na jednom místě. Coinbase má vlastní online kryptoměnovou peněženku, která kromě Bitcoinu v současné době podporuje i Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin a navíc se neustále rozšiřuje o další kryptoměny, jako např. 0X či BAT.

Za velkou oblíbeností peněženky Coinbase stojí její přívětivé uživatelské rozhraní, mezi některými uživateli však může stále vyvolávat jisté obavy.

V minulosti ovládala až 70 % trhu s kryptoměnami japonská burza Mt. Gox, až do té doby, než byly její systémy hacknuty a ztratilo se téměř půl miliardy dolarů v investicích jejich uživatelů.

Z toho důvodů můžete koukat na krypto peněženku burzy Coinbase s nedůvěrou, nicméně právě Coinbase se z pochybení a vykradení Mt. Gox poučila, má tak velmi solidní zabezpečení, které je neustále aktualizováno společně s uživatelským rozhraním. Nicméně v případě Coinbase nejste majiteli privátních klíčů a musíte se tedy spoléhat na jejich systém.

Coinomi

aplikace coinomi
Vzhled aplikace Coinomi

Coinomi je považována za jednu z nejlepších mobilních krypto-peněženek, kterou si může pochopitelně zdarma stáhnout ve verzi pro Android i iPhone. Coinomi má trošku složitější uživatelské rozhrání, nicméně tento nedostatek vyvažuje počtem nabízených funkcí. Lehce pokročilí uživatelé by ale neměli mít problém se v peněžence orientovat.

Protože se jedná o pouze mobilní peněženku, nesetkáte se s žádnou desktopovou nebo webovou verzí, nicméně svůj telefon v současné době používá mnoho lidí jako kapesní počítač, proto není důvod, proč by vás mělo něco takového děsit. Peněženka je velmi bezpečná a disponuje vysokou mírou anonymity.

Privátní klíče k bitcoinům nosíte u sebe v kapse, téměř všude kam jdete. Pouze si musíte dát pozor na ztrátu telefonu, ale i v tomto případě si můžete pomocí seedu peněženku obnovit na jiném zařízení.

Electrum

Electrum je peněženka softwarového typu a má i svoji desktopovou aplikaci. Privátní klíče k vašim Bitcoinům jsou uloženy v souborech ve vašem notebooku, stolním počítači či smartphonu. V současné době je k dispozici ve verzích pro Windows, Mac OS X, Linux i Android. Electrum navíc dokáže spolupracovat i některými fyzickými peněženkami jako je Trezor.

Než začnete nakupovat a ukládat kryptoměny do nějaké bitcoinové peněženky, je důležité uvědomit si veškerá rizika s tím spojená. Bitcoin by mohl svou cenu v následujících měsících či letech snadno zdvojnásobit, ale stejně tak snadno může klesnou na téměř nulovou hodnotu. Investujte proto do Bitcoinu pouze takovou částku, o kterou si můžete dovolit přijít.

Pamatujte! Bitcoin peněženka je pouze tak bezpečná, jak opatrný je její uživatel. Ani nejvíce zabezpečená, nejdražší peněženka na světě vám nepomůže ochránit vaše kryptoměny, když budete nezodpovědní.

Odpovědi na často kladené otázky

Níže naleznete shrnující odpovědi na často kladené otázky na toto téma.

1️⃣ Jaká bitcoin peněženka je ta nejlepší?
Nejpohodlnější jsou samozřejmě peněženky, ke kterým se dostanete ze svého mobilního telefonu i z počítače. Například účet u směnárny Coinbase. To však není peněženka v pravém slova smyslu a není tak bezpečná, jako například mobilní peněženka – Coinomi či Trust Wallet.

Nejbezpečnější peněženky jsou ale pouze ty hardwarové – například Trezor nebo Ledger. Jedná se o malá zařízení uchovávající klíče k vašim kryptoměnám, která se kabelem nebo bezdrátově připojí k počítači nebo telefonu. Ty si ale musíte koupit a to za cenu mezi 1 000 a 5 000 Kč.

2️⃣ Jakou bitcoin peněženku si stáhnout na mobil?
Na výběr máte z několika mobilních peněženek. Zdaleka ne všechny jsou však bezpečné! Rozdíl také je, zda chcete pouze bitcoin peněženku, nebo zda do aplikace chcete nahrávat i jiné měny. My doporučujeme Coinomi nebo Trust Wallet.
3️⃣ Měl bych si koupit Trezor nebo Ledger?
Pokud chcete kryptoměny jen koupit, vložit je do peněženky a nestarat se o ně, poslouží prakticky každá hardware peněženka stejně. Jde-li vám tedy o cenu, můžete v klidu zvolit nejlevnější Ledger Nano S.

Peněženka Trezor má však oproti Ledgeru němu několik výhod, mezi které patří zejména přijemnější uživatelské prostřeí v češtině nebo to, že celý zdrojový kód jejich zařízení je tzv. open source – kdokoli tedy může zkontrolovat, zda tam není nějaký šotek. To u Ledgeru naopak nejde.

Více informací o krypto peněženkách:

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$717,1 mld.
Změna za 24h
+0,28%
Cena
$38 190
Tržní kapitalizace
$293,3 mld.
Změna za 24h
+0,57%
Cena
$2 507
Tržní kapitalizace
$62,31 mld.
Změna za 24h
+0,02%
Cena
$1
Aktualizováno 4.8.2021 14:52

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 13 komentářů
Jakub

Dobrý den, jdou nějak vybrat peníze z BTC peněženky na bankovní účet? Mám peněženku Mycelium a nevím jestli mám peníze přidat do peněženky a pak se bojím, že se k nim nedostau apod. Takže jde nějak s penězi platit/převést na klasický účet?
Děkuji za odpověď :)

Magazín Finex

Dobrý den, Jakube. Jistě, své bitcoiny můžete prodat a nechat si poslat Kč na svůj účet. Více naleznete v tomto článku: Jak prodat bitcoin.

Jakub

Děkuji za odpověď. Jsem úplně nový v BTC a sotva vím jak to funguje. Potřeboval bych ještě poradit, jak dostat peníze od své BTC peněženky (tedy peníze převést na BTC) v aplikaci Mycelium. Pokud budete vědět jak, budu rád za info.
Děkuji za odpověď :)

Magazín Finex

Dobrý den, Jakube. Jistě, pak Vám zase poslouží náš návod jak koupit BTC :-)

Naďa

Dobrý den, co znamená adresa peněženky, příp.kde ji najdu v Coinomi? Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, Naďo, více info naleznete v našich článcích: recenze peněženky Coinomi a návod na Coinomi.

Milda

Zdravím,prosím můžete mi zodpovědět dotaz.Je možno na paper wallet držet XRP a XLM . Paper wallet jsem si vytvořil sám a tudíž nevidím problem v uchování jeho údajů,výše
uvedené coiny jsem omylem koupil /nálétl jsem/ od thebestvouchers apřes
půl roku je od nich nemohu vymámit.Prosím poraďte
Stále mi píší ?že něco prověřují. ,ženěco chybí.apod. Hlavně neplatí. Dá se s tim něco dělat
děkuji Milda

Adam

Dobry den, rad bych se zeptal. Pouzivam SKRILL a rad bych si prevedl vsechny krypto a penize do COINBASE. Bohuzel jsem nikde nenasel jak bych to mohl udelat. Nikdy sem to este nedelal. Nevite jak to provest? Dekuju

Magazín Finex

Dobrý den. Pokud máte Skrill kartu, tak byste „teoreticky“ mohl provést platbu na Coinbase touto kartou, ale hádám, že Skrill by takovou platbu zakázal a ta by neproběhla. Takže Vám zbývá možnost poslat peníze jako SEPA platbu na Coinbase ze Skrillu. V Coinbase tedy dáte EUR peněženku -> Deposit. To Vám ukáže údaje o platbě, vyplníte na Skrillu na stránce své peněženky -> Poslat -> Převod peněz Skrill. Zda to bude 100% fungovat nemohu zaručit. Možná by bylo lepší platbu poslat z bankovního účtu.

Jan

Zdravím, tak jestli to chápu dobře, tak když mám nějaké btc v peněžence, tak tam vlastně nemám až na privátní klíč nic, protože je vše uloženo na Blockchainu? A když chci provést transakci, tak Blockchain rozezná a potvrdí že je to moje díky tomu klíči? A když mám třeba 0,003 btc, tak tu hodnotu 0,003 určuje kód nějaký nebo sou to jen jedničky a nuly?

Magazín Finex

Hezký den, Honzo. Ano, říkáte to správně, Vaše peněženka obsahuje jen privátní klíče, které jsou prakticky na blockchainu to nejdůležitější, protože jedině ty vám dávají právo provádět transakce. Kdybyste je neměl a měl jen peněženku, ve které uvidíte nějaký obnos, bude to k ničemu, protože s těmi mincemi nebudete moci hýbat. :-) Druhou otázku jsem, přiznám se, moc nepochopil, můžete ji zkusit, prosím, položit jinak? Díky

Jan

Děkuji mockrát. Ta druhá otázka byla myšlená ve smyslu, že kdyby ten btc nebyl na Blockchainu ale přímo v té mé peněžence, tak by tam musel být v nějakém formátu, nějakým kódu. To je ale asi jedno, šlo mě spíš o tu podstatu té transakce..

Magazín Finex

Díky za upřesnění otázky. Ne, tak to není. V zařízení je opravdu pouze privátní klíč a ten je v alfanumerickém formátu – ale nějakým způsobem zahashovaný, aby nebylo možné ho jen tak vyndat. :-)

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Pravidelně investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která bude nejlepší? Portu, Fondee, Indigo, Finax či Fumbi?
Která bude nejlepší? Portu, Fondee, Indigo, Finax či Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo