Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
decentraland
MANA
Decentraland (MANA) – Kurz, graf ceny, kde provést nákup
Graf MANA

$0,44 (9,77 Kč)

-15 % za 7 dní

decentraland

Decentraland (MANA) – Kurz, graf ceny, kde provést nákup

Graf MANA

$0,44 (9,77 Kč)

-15 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu kryptoměny MANA

Kalkulačka: MANA to CZK

MANA
CZK

Informace o projektu Decentraland

Decentraland patří k inovativním open-source projektům (platformám), které se snaží o vytvoření virtuální reality odrážející běžnou ekonomickou činnost člověka. Jak už samotný název napovídá, mělo by se jednat o decentralizovanou komunitu.

Pokud se do projektu zapojíte, můžete pomocí nativních kryptoměnových tokenů MANA zakoupit virtuální prostor (tzv. LAND), na němž je možné, tak jako v reálném světě, podnikat, nebo se scházet. Na těchto virtuálních pozemcích lze stavět a budovat nepřeberné množství objektů.

Tokeny lze také využít k nákupu zboží a služeb v tomto decentralizovaném světě, který funguje ve virtuální realitě.

Jelikož vše funguje na veřejném blockchainu, všechny virtuální světy jsou s pomocí platformy přístupné globálně. Zároveň zde blockchain díky svým blokovacím řetězcům zajišťuje úplná vlastnická práva uživatelům a poskytuje úplnou kontrolu nad veškerým obsahem souvisejícím s daným pozemkem.

Projekt vznikl v roce 2017, tedy v době, kdy vrcholil zájem retailové klientely o kryptoměny. Právě menší investoři byli (nebo stále jsou?) hlavní cílovou skupinou Decentralandu. Avšak v dnešní době nejsou zajímavé pozemky úplně levnou záležitostí.

Pro lepší pochopení projektu se můžete podívat na toto oficiální promo video. Pokud vás tento projekt zajímá víc – pokračujte ve čtení.

Obsah článku o Decentralandu

Vznik Decentralandu

Myšlenka vytvoření Decentralandu se poprvé objevila v roce 2015 v diskuzích některých členů budoucího vývojářského týmu. Hlavními osobnostmi stojícími za projektem jsou Esteban Ordano a Ariel Meilich. Oba nasbírali zkušenosti jak v americkém Silicon Valley, tak zejména v projektech zabývajících se kryptoměnami. Ordano k projektu říká:

“Skrze Decentraland vytváříme ekosystém, který kombinuje mnoho řešení implementovaných kryptoměnami společně s adopcí systémů virtuální reality. Výsledkem je sociální 3D svět s nativní ekonomickou sítí.”

Tak jako u většiny ambiciozních kryptoprojektů, i zde bylo pro jeho uskutečnění nutné vybrat dostatečné finanční prostředky. To se povedlo, když skrze ICO (primární nabídka virtuálních mincí) bylo v srpnu 2017 prodejem tokenů MANA vybráno v etherech a bitcoinech zhruba 24 milionů dolarů.

Jednalo se přitom o 40 % všech tokenů. Zbylých 60 % bylo rovným dílem rozdistribuováno mezi partnery projektu a komunitu, zakládající členy z řad vývojářského týmu a nadaci Decentralandu. Co se týče množství investorů tohoto projektu, tak ten podle slov tvůrců, jejich očekávání úplně nenaplnil.

S MANA tokeny pak v Decentralandu bylo možné nakládat již v prosinci stejného roku. Tehdy proběhla první dražba parcel, pro které je používáno označení LAND (v překladu “pozemek”). Při zakoupení LAND došlo ke “spálení” tokenů MANA, čímž docházelo ke snižování počtu předtěžených mincí a tím i přirozeně k růstu jejich hodnoty.

Následovala i druhá aukce v prosinci loňského roku, kdy při zakoupení LAND také docházelo ke spálení tokenů MANA. Nyní jsou tak všechny LAND přiřazeny členům Decentralandu, kteří je mohou obchodovat mezi sebou. Z rozhodnutí komunity při transakcích vzniká poplatek 1 %, který je následně spálen.

Fungování Decentralandu

Jelikož se jedná o projekt s mnohými odlišnostmi od tradičních kryptoměn, stojí za to se trochu více zaměřit na jeho virtuální funkce. Ač primárně Decentraland funguje v prostředí virtuální reality, tvůrci také apelují na možnost zapojení skrze mobilní telefon nebo stolní počítač. Je to asi hlavně z důvodu toho, že přeci jenom, ne každý má doma virtuální brýle.

V praxi je Decentraland jakýsi kus pozemku členěný na mnoho parcel, které mají různé vlastníky. Na těchto parcelách lze provozovat množství podnikatelských aktivit a nabízet tak své služby ostatním uživatelům. Může se jednat například o kasína, obchody s různým zbožím, koncertní síň, vzdělávací centra, směnárny atd. Přesně tak, jako v našem reálném světě.

K orientaci slouží mapa, která je dostupná na stránkách https://dclplazas.com/. V ní lze rozpoznat základní prvky Decentralandu. Patří sem:

  • LAND – parcely náležející soukromým vlastníkům
  • PLAZA – místa, která nejsou na prodej, v podstatě veřejné prostory určené k odpočinku a socializaci
  • DISTRICTS (čtvrti) – tematicky sdružené komunity, které tyto parcely vlastní

Některá místa jsou logicky více ceněna vzhledem k jejich poloze. Sem patří zejména prostory uprostřed Decentralandu nacházející se v blízkosti Genesis Plaza. Zde se uživatelé octnou po spuštění aplikace.

Jak již bylo uvedeno, Decentaland je primárně zaměřen na prostředí virtuální reality. Tomu má pomoci především uživatelský 3D builder pro stavbu objektů. Na parcelách tak vznikají reálné stavby, které si tvoří sami jejich vlastníci. Kvalitně postavený a oku lahodící objekt může navíc pomoci přilákat více zákazníků a tím zvýšit monetizaci daného místa.

Ukázka budov v Decentralandu.
Ukázka budov v Decentralandu. Zdroj: Decentraland

Každý uživatel se může zapojit do rozhodovacího procesu o organizačních záležitostech Decentralandu. Takto může například navrhnout vytvoření nového distriktu. Návrh je následně posouzen vedením Decentraland nadace. Pokud je schválen, je předložen ostatním členům komunity k posouzení a případné investici.

Technické parametry

Celý Decentraland funguje na blockchainu Etherea. Základem jsou 2 tokeny – MANA je ERC-20 token, který plní především funkci platidla v Decentralandu. Dalším je pak ERC-721 token (tedy tzv. NFT), který představuje LAND.

Protokol Decentralandu má 3 vrstvy:

  • Vrstva konsenzu – Sleduje vlastnictví LAND a jeho obsah skrze chytré kontrakty Etherea.
  • Vrstva obsahu – Využívá decentralizovaný distribuční systém k promítnutí obsahu do virtuálního světa.
  • Vrstva real-time – Propojuje uživatele a dává jim tím možnost interakce v reálném čase.

Uživatelé pomocí programovacího jazyka Unity mohou vytvořit široké spektrum virtuálních objektů, načítat textury, kódovat uživatelské transakce, zvuky, platby atd. Jak již bylo uvedeno, lze k tvorbě objektů využít 3D builder, který je k dispozici od konce března tohoto roku. Nutno podotknout, že běžný uživatel může mít vzhledem k technickým parametrům s tímto nástrojem menší problém.

Jedním z nejnovějších prvků je možnost vytvořit si své vlastní avatary. Cena avatara je 100 MANA, které jsou následně po platbě spáleny.

Ač název celého projektu poukazuje na jeho decentralizovanost, není to úplně pravda. Stále se nachází především na serverech samotných vývojářů. Do budoucna tak bude nutné tuto část vylepšit, aby se tím i eliminovala možnost zneužití nebo technických komplikací.

decentraland mana

Kde a jak lze MANA získat?

Jak již bylo uvedeno, nativní token bylo možné získat v první fázi v rámci ICO. To s sebou neslo také možnost tyto prostředky investovat do parcel v rámci Decentralandu. Následně bylo možné spekulovat na růst ceny parcely a při vhodném okamžiku jí prodat.

Tyto spekulace jsou stále nejčastější činností, jak investoři Decentralandu své prostředky monetizují. Některé parcely jsou dostupné řádově za miliony korun.

Dnes už lze tokeny MANA koupit velmi jednoduše na většině kryptoměnových burz. Mezi ty nejznámější a nejvíce důvěryhodné burzy patří například BinanceOKx nebo Crypto.com a bchodování probíhá nejčastěji v páru s BTC nebo USDT.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

V oběhu je celkem více jak miliarda tokenů, přičemž celkový předtěžený počet byl 2,6 miliardy. Nesmíme zapomínat, že nemalá část tokenů byla spálena nákupy LAND v aukcích a k pálení menšího množství stále dochází v rámci transakcí v Decentralandu.

MANA lze bezpečně uložit na více platforem. Nejlépe se v tomto směru jeví hardwarové peněženky Trezor a Ledger Nano S.

V případě, že preferujete mít své prostředky v mobilní peněžence neustále k dispozici, využít můžete prakticky jakoukoli peněženku s podporou ERC-20 tokenů, tedy např. Trust Wallet, Crypto.com DeFi Wallet nebo Coinomi.

Budoucnost Decentralandu

Vše bude záležet především na kvalitním marketingu a technických vylepšeních samotného světa Decentralandu.

Pro spekulanty je dobré sledovat zprávy, které se okolo projektu objevují. K tomu lze využít například i oficiální twitter účet Decentralandu, kde se poměrně často objevují novinky. Ty se v minulosti postaraly o mnoho menších či větších pump a spekulace sledováním fundamentu tak může být jednou ze strategií, jak v tomto případě realizovat zisk.

Zatím však projekt spíše stagnuje a vývoj jde poměrně pomalu. I proto neočekáváme, že by se Decentraland se svým tokenem MANA stal ve větší míře centrem pozornosti investorů.

Jaký je váš názor na tento projekt? Zaujal vás? Pokud ne – proč?

FAQ: Často kladené otázky a odpovědi

Co je to Decentraland?

Decentraland je virtuální svět, jehož ekonomika sází na blockchainovou technologii. Hráči zde mohou nakupovat a vytvářet virtuální nemovitosti (prodejních parcel je přesně 90 000) a herní předměty v podobě NFT, které mohou dále prodávat nebo pronajímat. Srdcem všeho je ERC-20 token MANA. Spálením jednotlivých mincí MANA uživatelé mohou získat nezaměnitelné tokeny LAND reprezentující parcely ve virtuálním světě; na parcelách mohou uživatelé stavit, tvořit minihry či různé 3D scénky, samotný obsah hry tedy tvoří samotní uživatelé. Ti se také mohou podílet na vývoji samotné hry skrze účast v decentralizované autonomní organizaci (DAO).

Kryptoměna MANA vznikla roku 2017, kdy vývojáři skrze ICO získali přibližně 24 milionů dolarů. Svět Decentralandu spatřil světlo světa už v roce 2019, prozatím pouze v betaverzi. Veřejnosti se otevřel až v únoru roku 2020.

Jaký je kurz Decentralandu (MANA)?

Momentálně je kurz kryptoměny MANA přibližně $10,36 ($0,44). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Cena kryptoměny MANA je velmi závislá na množství aktivních uživatelů Decentralandu, neboť se jedná o utility token celé platformy. Čím více hráčů tedy bude kryptoměnu MANA využívat v rámci svých herních transakcí, tím větší zájem o kryptoměnu bude.

Kde je možné Decentraland (MANA) koupit?

Decentraland (MANA) a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Decentraland (MANA) je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Další zdroje informací o Decentralandu

Více informací o Decentraland

KryptoměnaDecentraland
SymbolMANA
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 864 139 736
Maximální počet tokenů2 193 179 327
Obchodní objem (24h)$100 522 297
Tržní kapitalizace$816 040 729
Změna ceny za 24h0,55 %
Ohodnoťte kryptoměnu Decentraland
17
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Špitálský

Pěkný den přeji, převedl jsem si na peněženku Ledger nano x, měnu (MANA) a po nějaké době jsem chtěl tuto měnu v peněžence směnit za jinou ( např. bitcoin), ale prostě nejsem schopen tuto směnu provést. Stále mě to informuje, že nemám dostatek prostředků na poplatky ( mám 800 MANA a chtěl jsem převést 400 MANA). U jiných měn mi směna funguje. Mohl by mi někdo poradit, jak to lze provést? Nejsem schopen to nikde dohledat. Děkuji Petr Š

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Pokud máte v peněžence MANU jako ERC-20 token, pak je nutné na této peněžence mít i nějaké ethery, jakožto palivo pro chování na síti Ethereum.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat