Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investice do děl Alfonse Muchy od 1 Kč? Staňte se součástí světa umění díky Portu Gallery!

Publikováno
Investice do děl Alfonse Muchy od 1 Kč? Staňte se součástí světa umění díky Portu Gallery!
Zdroj: Depositphotos.com

Na Portu Gallery se před pár dny otevřela mimořádná příležitost pro každého milovníka investičního umění. Investice do děl od Alfonse Muchy oslovila zájemce natolik, že během 15 minut po spuštění, se upsalo více než 55 milionů korun.

Čím je sbírka mimořádná?

Plakáty a olejomalby nejprve nasbíral tenista Ivan Lendl a jeho poradcem byl syn malíře Jiřího Muchy. Poté zásadně rozšířil až na trojnásobek předchozí majitel, soukromý sběratel, Richard Fuxa. Tato sbírka je celosvětově jedinečná, ucelená s prokazatelnou jednoznačnou minulostí obsažených děl. Dnes činí 422 artefaktů a odhadovaná hodnota činí 250-300 milionů korun. Některé z plakátu existují pouze v jediném exempláři. Díla Alfonse Muchy mají za sebou úspěšné zahraniční výstavy a jen na Slovanskou epopej přišlo v Japonsku 700 tisíc lidí.

Nyní sbírku koupila investiční skupina Wood & Company a nabídla ji investorům prostřednictvím platformy Portu Gallery. Sbírku plánují za 3-5 let prodat a o zhodnocení se podělit. Investovat může každý již od 1 Kč.

Proč investovat do umění a konkrétně do tohoto díla?

  • jedinečná sbírka děl
  • nejnavštěvovanější výtvarné umění v historii ČR
  • důležitou roli zde hraje i emoční faktor a radost z vlastnictví něčeho krásného
  • výborná kvalita díla
  • dílo ohodnoceno znaleckými posudky
  • dle údajů platformy Artprice vykazují díla Alfonse Muchy za posledních 23 let (2000–2023) nárůst ceny o 360 %. (historická výnosnost však není nikdy zárukou budoucích výnosů)
  • zhodnocení je v současné době odhadováno v desítkách až stovkách procent
  • Podle Indexu luxusních investic společnosti Knight Frank se zhodnotila kategorie umění meziročně o 30 %, za poslední dekádu pak o 109 %. Dramaticky pak v posledních několika letech narostly on-line prodeje uměleckých děl, například aukční síň Sotheby´s dosáhla na konci roku 2022 nárůst online prodeje o 440 % oproti předpandemickému roku 2019.

“Vzhledem k postavení autora na světovém trhu s uměním je potenciál zhodnocení této sbírky v desítkách až stovce procent,” říká Michal Čejka, člen investiční komise Portu Gallery.

Autenticita a znalecké posudky

Na sbírku Portu Gallery byly udělány dva znalecké posudky. Ten první od českého soudního znalce na hodnotu 250 až 300 milionů korun. Druhý od Jacka Rennerta, světově uznávaného odborníka na užité umění a plakáty, tedy 270 milionů korun. Autenticita je potvrzena odborným stanoviskem PhDr. Karla Srpa, Ph.D.

Jak můžete investovat?

Galerie vydala úpis ve výši 270 milionů korun. Na investici se mohou podílet investoři už od jedné koruny. Při investici zájemce nekupuje celý předmět, ale jen jeho část. Potenciální zhodnocení sbírky je odhadováno v desítkách procent.

Získají pak podíl na zhodnocení sbírky. Úpis byl na Portu Gallery otevřen 28. října a potrvá do 28. listopadu nebo do naplnění cílové částky. Pro galerii se jedná o největší úpis v její čtyřleté historii.

Dosud je prodáno 33 % úpisu a lidé už zainvestovali necelých 93 miliónů korun.

Na Portu Gallery si založíte účet a vyplníte krátký investorský dotazník. Během registrace se vás Portu Gallery zeptá na několik otázek, aby vás lépe poznalo. Pošlete peníze do peněženky. Pokud právě probíhá úpis některého z předmětů, můžete zadat závazný pokyn k jeho úpisu.

Po dosažení cílové částky se stanete vlastníkem investičního certifikátu, jehož hodnota se odvíjí od hodnoty daného předmětu a budete moci rozhodovat o jeho dalším osudu. Nedosáhne-li se cílové částky, obdrží investor peníze zpět.

Muchovo dílo je velmi známé ve Francii, ve Spojených státech (v obou zemích na začátku 20. století žil), ale například i v Japonsku. Právě teď je část Muchovy sbírky vystavena v pražském Obecním domě na výstavě, která potrvá do 8. března 2024. Zbývající část je uložena v depozitáři.

Přečtěte si naši recenzi platformy Portu Gallery

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.