Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alternativní sektory pro investování – Výhled na rok 2023

Publikováno
Alternativní sektory pro investování – Výhled na rok 2023
Zdroj: OutlookIndia.com

Většina investorů zná akcie technologické, automobilové, letecké nebo například bankovní. Ovšem akciové trhy nabízejí mnohem více, než pouze akcie z hlavního proudu. V tomto článku se podíváme do netradičních alternativních sektorů, které mohou mnohdy přinášet mnohem větší potenciál zhodnocení, než je to u všeobecně známých titulů. Zároveň se budeme zajímat o sektory, které v posledních letech nabývají na oblíbenosti a samozřejmě si také představíme akcie a ETF, které do těchto segmentů patří. Pojďme tedy na to!

TIP: Alternativní (netradiční) investice – Vše co potřebujete vědět na jednom místě
TIP: Alternativní (netradiční) investice – Vše co potřebujete vědět na jednom místě

V první řadě bychom si měli vysvětlit, co je vůbec myšleno pojmem alternativní sektory. Jedná se o třídu aktiv, která stojí mimo hlavní proud akciových společností, měn a dluhopisů. To zahrnuje všechny investice od netradičních akcií a ETF až po vína, auta nemovitosti, numismatiku atd. Dokonce i investování do drahých kovů jako je zlato a stříbro může být považováno za investice do alternativních sektorů.

Tento segment je investory vyhledávám především za účelem diverzifikace, protože v jednotlivých sektorech fungují takové fundamenty, které mohou být neutrální vůči globální ekonomické situaci, čímž se z těchto aktiv stávají zajímavý držitelé hodnoty. Nyní se již pojďme podívat, na některé z hlavních odvětví alternativních trženích sektorů.

1) Private Equity

Investování pomocí privátního (soukromého) kapitálu otevírá mnoho dveří do světa investic a především k aktivům, které nejsou dostupné běžným retail investorům. Hlavní výhodou Private Equity je, že investor se může podílet na vývoji nových technologií, investovat do start up společností nebo nakupovat kmenové akcie společností ještě před IPO. Tyto výhody ovšem kladou nároky na investiční kapitál, proto se Privat Equity projektů účastní buď velcí investoři (andělský investor) nebo institucionální investoři.

TIP: Private equity ETF – Chcete investovat jako milionáři?
TIP: Private equity ETF – Chcete investovat jako milionáři?

Ovšem drobný investor nemusí smutnit. Dnes již existují možnosti, jak se podílet na investicích Privat Equity. Jednou z nich je investování do ETF, které se věnují právě tomuto tržnímu sektoru. Jedním z Privat Equity ETF je iShares Listed Private Equity UCITS ETF USD (Dist), který navíc vyplácí dividendy. Do tohoto ETF můžete investovat například pomocí Degiro.

Zde můžete do výše zmíněného ETF investovat:

Investování zahrnuje rizika ztrát.

2) Umělá inteligence

Segment umělé inteligence je jedním z nejrychleji rostoucích tržních segmentů, jehož tržní kapitalizace by se měla v následujících letech výrazně zvýšit. Do roku 2027 se očekává růst tohoto segmentu o 320 miliard dolarů z čehož budou společnosti, podnikající v tomto sektoru, samozřejmě těžit. Mezi ty největší hráče na poli umělé inteligence patří společnosti Oracle, SalesforceCisco.

Zdroj: marketsandmarkets.com/
Vyčíslení očekáváného růstu trhu s Umělou inteligencí
Vyčíslení očekáváného růstu trhu s Umělou inteligencí

Investice do tohoto alternativního sektoru je možné provést buď přímým nákupem veřejně obchodovaných akciových společností, anebo, trochu chytřeji, skrze investici do ETF. Tento segment je totiž velmi dynamický a vyskytuje se v něm velké množství start up projektů, ke kterým nemá drobný investor možnost se dostat. To ovšem neplatí u velkých investicích fondů, jejichž podíl si může investor pomocí ETF zakoupit. Mezi nejvyužívanější ETF umělé inteligence patří Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF, nebo ROBO Global Robotics and Automation Index ETF.

Oracle Corp / ORCL
Načítání
Načítání
Načítání
Salesforce / CRM
Načítání
Načítání
Načítání
Cisco / CSCO
Načítání
Načítání
Načítání

3) REIT

Tento tržní segment patří k jedněm z nejoblíbenějších. Důvod je naprosto jasný. REIT akciové společnosti nabízejí investorům jedny z nejvyšších dividend. Proto jsou REIT akcie mnohdy vybírány do dividendových portfolií. Navíc tento segment má několik specializací, na které se může investor zaměřit a to buď podle výkonnosti jednotlivých pod segmentů, nebo podle svých osobitých preferencí.

Nemovitostní trh v poslední době vykazuje mírný pokles ceny nemovitostí. Rovněž se spekuluje o konci nemovitostní bubliny, která například v Číně již začala praskat. Kvalitní diverzifikace REIT akcií je tedy v tomto oboru nanejvýš důležitá. U nemovitostních akcií se rovněž počítá s dlouhodobější periodou držení, což kompenzuje výše již zmíněných dividend.

TIP: Analýza – Díky těmto 2 REIT akciím budete vlastnit pozemky Amazonu a Walmartu
TIP: Analýza – Díky těmto 2 REIT akciím budete vlastnit pozemky Amazonu a Walmartu

4) Cloud computing

Tento mladý segment získává na popularitě především díky rozvoji moderních cloudových služeb a systémů. Cloud computing je na internetu založený model používání počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů servery dostupnými z internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat vzdáleně, například z webového prohlížeče.

V tomto segmentu v současné době dominují především velké mezinárodní společnosti jako Amazon, Google a Microsoft, které využívají specializací menších společností. Investoři mohou tedy nepřímo investovat do cloud computingu pomocí nákupu těchto gigantů, nebo investovat do konkrétních společností, poskytující těmto gigantům softwarové sub dodávky.

Unity Software / U
Načítání
Načítání
Načítání
Adobe Systems / ADBE
Načítání
Načítání
Načítání
Veeva Systems / VEEV
Načítání
Načítání
Načítání

Mezi menší, ale o to důležitější účastníky trhu s cloud computingem, můžeme zařadit společnosti jako Unity Software, Adobe nebo Veeva Systems, které své služby poskytují klientům právě díky díky vzdálenému přístupu k softwaru. Zisky těchto společností pramení z pronájmu jejich aplikací a to díky byznys modelu SaaS.

Poznámka

Saas = Software as a Service – je model, při kterém si uživatel předplácí určitý software, které je mu po celou dobu předplatného poskytován

Závěr

Alternativní investice jsou investory vyhledávány především jako zpestření, nebo zajištění investic hlavního proudu. Alternativní segmenty v určitých tržních podmínkách nabízejí schopnost udržení hodnoty, případně mohou nabízet i raketovou tvorbu zisků, například v segmentu Private Equity. Hlavním rizikem alternativních sektorů je specifický fundament, který souvisí se specifickými podmínkami v daném sektoru. V tomto článku jsme si představili v posledních letech rostoucí trhy, které nabízejí zajímavé možnosti rozšíření investičního portfolia.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎