Finex.cz logo
Menu
Finex » Alternativní investice » Alternativní sektory pro investování - Výhled na rok 2023

Alternativní sektory pro investování - Výhled na rok 2023

Alternativní sektory pro investování - Výhled na rok 2023
Zdroj: OutlookIndia.com

Většina investorů zná akcie technologické, automobilové, letecké nebo například bankovní. Ovšem akciové trhy nabízejí mnohem více, než pouze akcie z hlavního proudu. V tomto článku se podíváme do netradičních alternativních sektorů, které mohou mnohdy přinášet mnohem větší potenciál zhodnocení, než je to u všeobecně známých titulů. Zároveň se budeme zajímat o sektory, které v posledních letech nabývají na oblíbenosti a samozřejmě si také představíme akcie a ETF, které do těchto segmentů patří. Pojďme tedy na to!

V první řadě bychom si měli vysvětlit, co je vůbec myšleno pojmem alternativní sektory. Jedná se o třídu aktiv, která stojí mimo hlavní proud akciových společností, měn a dluhopisů. To zahrnuje všechny investice od netradičních akcií a ETF až po vína, auta nemovitosti, numismatiku atd. Dokonce i investování do drahých kovů jako je zlato a stříbro může být považováno za investice do alternativních sektorů.

Tento segment je investory vyhledávám především za účelem diverzifikace, protože v jednotlivých sektorech fungují takové fundamenty, které mohou být neutrální vůči globální ekonomické situaci, čímž se z těchto aktiv stávají zajímavý držitelé hodnoty. Nyní se již pojďme podívat, na některé z hlavních odvětví alternativních trženích sektorů.

1) Private Equity

Investování pomocí privátního (soukromého) kapitálu otevírá mnoho dveří do světa investic a především k aktivům, které nejsou dostupné běžným retail investorům. Hlavní výhodou Private Equity je, že investor se může podílet na vývoji nových technologií, investovat do start up společností nebo nakupovat kmenové akcie společností ještě před IPO. Tyto výhody ovšem kladou nároky na investiční kapitál, proto se Privat Equity projektů účastní buď velcí investoři (andělský investor) nebo institucionální investoři.

Ovšem drobný investor nemusí smutnit. Dnes již existují možnosti, jak se podílet na investicích Privat Equity. Jednou z nich je investování do ETF, které se věnují právě tomuto tržnímu sektoru. Jedním z Privat Equity ETF je iShares Listed Private Equity UCITS ETF USD (Dist), který navíc vyplácí dividendy. Do tohoto ETF můžete investovat například pomocí Degiro.

Zde můžete do výše zmíněného ETF investovat:

Degiro logo

Degiro

★ 89 %

Investování zahrnuje rizika ztrát.

2) Umělá inteligence

Segment umělé inteligence je jedním z nejrychleji rostoucích tržních segmentů, jehož tržní kapitalizace by se měla v následujících letech výrazně zvýšit. Do roku 2027 se očekává růst tohoto segmentu o 320 miliard dolarů z čehož budou společnosti, podnikající v tomto sektoru, samozřejmě těžit. Mezi ty největší hráče na poli umělé inteligence patří společnosti Oracle, SalesforceCisco.

Vyčíslení očekáváného růstu trhu s Umělou inteligencí
Vyčíslení očekáváného růstu trhu s Umělou inteligencí
Zdroj: marketsandmarkets.com/

Investice do tohoto alternativního sektoru je možné provést buď přímým nákupem veřejně obchodovaných akciových společností, anebo, trochu chytřeji, skrze investici do ETF. Tento segment je totiž velmi dynamický a vyskytuje se v něm velké množství start up projektů, ke kterým nemá drobný investor možnost se dostat. To ovšem neplatí u velkých investicích fondů, jejichž podíl si může investor pomocí ETF zakoupit. Mezi nejvyužívanější ETF umělé inteligence patří Global X Robotics & Artificial Intelligence ETF, nebo ROBO Global Robotics and Automation Index ETF.

Cenový vývoj akciových společností Oracle, Salesforce a Cisco
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3) REIT

Tento tržní segment patří k jedněm z nejoblíbenějších. Důvod je naprosto jasný. REIT akciové společnosti nabízejí investorům jedny z nejvyšších dividend. Proto jsou REIT akcie mnohdy vybírány do dividendových portfolií. Navíc tento segment má několik specializací, na které se může investor zaměřit a to buď podle výkonnosti jednotlivých pod segmentů, nebo podle svých osobitých preferencí.

Nemovitostní trh v poslední době vykazuje mírný pokles ceny nemovitostí. Rovněž se spekuluje o konci nemovitostní bubliny, která například v Číně již začala praskat. Kvalitní diverzifikace REIT akcií je tedy v tomto oboru nanejvýš důležitá. U nemovitostních akcií se rovněž počítá s dlouhodobější periodou držení, což kompenzuje výše již zmíněných dividend.

4) Cloud computing

Tento mladý segment získává na popularitě především díky rozvoji moderních cloudových služeb a systémů. Cloud computing je na internetu založený model používání počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů servery dostupnými z internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat vzdáleně, například z webového prohlížeče.

V tomto segmentu v současné době dominují především velké mezinárodní společnosti jako Amazon, Google a Microsoft, které využívají specializací menších společností. Investoři mohou tedy nepřímo investovat do cloud computingu pomocí nákupu těchto gigantů, nebo investovat do konkrétních společností, poskytující těmto gigantům softwarové sub dodávky.

Cenový vývoj akciových společností Unity Software, Adobe a Veeva Systems
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Mezi menší, ale o to důležitější účastníky trhu s cloud computingem, můžeme zařadit společnosti jako Unity Software, Adobe nebo Veeva Systems, které své služby poskytují klientům právě díky díky vzdálenému přístupu k softwaru. Zisky těchto společností pramení z pronájmu jejich aplikací a to díky byznys modelu SaaS.

Závěr

Alternativní investice jsou investory vyhledávány především jako zpestření, nebo zajištění investic hlavního proudu. Alternativní segmenty v určitých tržních podmínkách nabízejí schopnost udržení hodnoty, případně mohou nabízet i raketovou tvorbu zisků, například v segmentu Private Equity. Hlavním rizikem alternativních sektorů je specifický fundament, který souvisí se specifickými podmínkami v daném sektoru. V tomto článku jsme si představili v posledních letech rostoucí trhy, které nabízejí zajímavé možnosti rozšíření investičního portfolia.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo