Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Chcete zhodnotit peníze? Investujte do garáže

Publikováno
Chcete zhodnotit peníze? Investujte do garáže
Zdroj: Depositphotos.com

Investice do nemovitostí jsou často spojeny s vysokými náklady a riziky, zejména v případě rezidenčních nemovitostí. Investoři se však začali zajímat o alternativní třídu aktiv, a to o garáže.

Zájem o garáže vzrostl, protože v posledních letech se ukázaly jako lukrativní investice, ceny garáží v Praze se vyšplhaly ze 400 000 Kč na více než 700 000 Kč, přičemž některé z nich dokonce překročily hranici 1 milionu Kč.

Ceny garáží v jiných lokalitách než je Praha jsou však výrazně nižší a jsou finančně dostupnější a je možné je pořídit za hotovost bez nutnosti úvěru.

Cena garáží neklesá, ale roste

Ceny garáží vykazují pozoruhodnou odolnost, a to třeba tím, že zmrazení hypotečního trhu se jich nedotklo, protože se na ně nevztahují tradiční hypotéky. Ondřej Strada ze společnosti Bezrealitky poznamenává, že zatímco trh s nemovitostmi zaznamenal pokles, garáže a pozemky zůstaly nedotčeny, protože u nich není klasická hypotéka možná.

Poptávku po garážích podporuje nedostatek nabídky a rostoucí potřebu parkování. Rostoucí počet obyvatel Prahy spolu s dojíždějícími za prací znamená, že zde denně potřebuje parkovat více než 1,8 milionu lidí. Díky zónám placeného stání a výraznému nárůstu počtu automobilů se parkování stalo nedostatkovým zbožím, což prodejcům umožňuje požadovat vyšší ceny.

Legislativní změny a jejich dopad

  • Ceny zvýšila i legislativní změna z roku 2018 týkající se předkupního práva. Milan Komárek ze společnosti RE/MAX Atrium vysvětluje, že novela ovlivnila ceny garáží v nových projektech. Majitelé byli nuceni nabídnout místa nejprve spolumajitelům, čímž se ceny nafoukly, aby je odradily. Navzdory novele z roku 2020, která předkupní právo u garáží ruší, zůstávají ceny zvýšené.
  • Garáže přinášejí několik investičních výhod. Jsou konzervativní volbou, zejména v oblastech s omezenou nabídkou nemovitostí. Hypotéky je sice financovat nemohou, ale jiné úvěry nebo úspory ano, a to díky nižším nákladům. Snadněji se prodávají a nabízejí příjem z pronájmu, což investorovi přináší pasivní příjem. Odborníci navíc předpovídají, že ceny budou i nadále růst.

Investiční příležitosti a strategie

Potenciál pro investice do garáží je vzhledem k jejich cenové dostupnosti a spolehlivé návratnosti značný. Například garáž v Karlových Varech pořízená za 170 000 Kč s čistým měsíčním příjmem 2 000 Kč by se zaplatila za sedm let.

Úspěch však závisí na lokalitě. Garáže v blízkosti obydlených oblastí nebo hlavních silnic mají větší šanci přilákat nájemce. Poptávku také ovlivňuje sezónnost, vyšší zájem je na podzim a v zimě, jako optimální období pro koupi se nabízí jaro a léto.

Závěrem lze říci, že garáže představují stabilní a bezpečnou investici, zejména pro drobné investory, kteří s realitním trhem začínají. Díky minimálním provozním nákladům a hmotnému majetku, který se pravděpodobně neznehodnocuje, jsou garáže praktickou a potenciálně výnosnou alternativou k tradičním investicím do nemovitostí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎