Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vytvořte si pasivní příjem a žijte život podle svých představ! Konkrétní způsoby, jak jej vybudovat

Publikováno
Vytvořte si pasivní příjem a žijte život podle svých představ! Konkrétní způsoby, jak jej vybudovat
Zdroj: depositphotos.com

Zavřete na chvíli oči a představte si, jak by váš život vypadal, kdybyste se nemuseli starat o peníze. Už žádné ranní vstávání do deštivého rána, žádná ubíjející cesta do práce, žádný nepříjemný šéf… Měli byste zkrátka jistotu, že každý měsíc vám přijdou peníze na účet! Nevěříte? Tak otevřete oči a začtěte se do našeho článku, který vám prozradí, jak si takový život zařídit.

Finanční nezávislost je snem mnoha lidí. Vždyť kdo by nechtěl mít naprostou svobodu, kdy se nemusí starat o peníze a může žít život tak, jak ho baví.

Ještě nedávno byl tento životní styl vyhraněn jen opravdu velmi úzké skupině bohatých lidí. Naštěstí v dnešní době máte neomezené možnosti a díky moderním technologiím můžete dosáhnout téměř všeho, o co budete usilovat. I pasivní příjem, který vám zajistí bezstarostný život a finanční stabilitu, si může vybudovat každý. Přinášíme vám víc jak 10 nápadů, jak toho dosáhnout.

Co je pasivní příjem?

Obecně lze říct, že pasivní příjem je takový příjem, který dostáváte, aniž byste pro něj museli aktivně pracovat. Zároveň vám často může chodit pravidelně. Jinými slovy nemusíte vyměňovat čas za peníze. Opakem je například zaměstnání.

Pasivní příjem lze získat různými způsoby. Mezi nejčastější a nejtradičnější se řadí investování a budování majetku.

Které investice vám přinesou pasivní příjem?

1) Investování do nemovitostí 

Nákup a následný pronájem nemovitostí patří mezi tradiční způsoby, jak si vybudovat pasivní příjem. Přestože se může zdát, že současná doba těmto investicím příliš nepřeje, stále je možné najít atraktivní investiční nemovitosti. Díky dlouhodobému růstu cen i nájmů je budování bohatství skutečně bez práce. K tomu vám bude prakticky každý měsíc plynout pasivní příjem v podobě nájemného.

Pokud nemáte celou nemovitost k pronájmu, můžete se zamyslet například nad pronájmem jen jednoho pokoje. Můžete najít spolubydlícího a získat ještě zajímavější pasivní příjem.

2) Dividendové akcie 

Díky moderním technologiím může do akcií investovat opravdu kdokoliv. Pokud chcete dostávat pravidelný pasivní příjem, mohli byste se zaměřit na tzv. dividendové akcie. Jedná se o akcie společností, které se pravidelně dělí o zisk se svými akcionáři. Nejčastěji jsou dividendy vyplácené ročně nebo pololetně. Najdete ale i společnosti s čtvrtletní nebo dokonce měsíční výplatou dividend.

Při výběru firmy, do které chcete investovat, však buďte obezřetní. Nikdy neinvestujte jen kvůli dividendovému výnosu, ale hodnoťte společnost jako celek. Pamatujte také na diverzifikaci a rozložení rizika. Pokud vyberete správnou společnost, bude vám plynout opravdu stabilní a pravidelný pasivní příjem, který bude v čase narůstat.

3) P2P půjčky

Půjčky byly dlouhá staletí výsadou bank. Moderní technologie však lidem otevřely i tuto novou šanci na zhodnocení peněz. V posledních letech vznikly platformy, na kterých lidé, kteří mají peníze navíc půjčují těm, kteří naopak peníze potřebují.

Paleta P2P úvěrů je neuvěřitelně široká, od půjček v řádu tisíců korun, až po participace na developerských projektech za miliony korun. Pasivní příjem vám pak plyne z úroků z úvěrů. Je však třeba pamatovat na to, že ani tento způsob investování není bez rizika a stavět pasivní příjem pouze na P2P půjčkách by se nemuselo všem vyplatit. Může se však jednat o zajímavý doplněk portfolia s atraktivní možností výnosu.

Netradiční způsoby, jak si vybudovat pasivní příjem

Tradiční způsoby, jak získat pasivní příjem, jsou investorské veřejnosti poměrně známé. Rádi bychom vám ovšem ukázali i méně tradiční možnosti, které vám mohou k finanční nezávislosti pomoci.

Většinou se ale tyto možnosti týkají nějaké formy podnikání na internetu, tudíž se nejedná o pasivní příjem v pravém slova smyslu. Obvykle ovšem nejde o práci na plný úvazek, tudíž je možné tyto aktivity snadno zařadit do denního programu, nebo vyžadují pouze počáteční časovou investici.

Jaké formy podnikání máme na mysli? Můžete vyzkoušet:

  • prodej fotek do fotobank,
  • natáčení podcastů nebo videí,
  • tvorba blogu s kvalitním affiliate marketingem,
  • tvorba online kurzů nebo jiného vzdělávacího obsahu,
  • tvorba a prodej e-knih,
  • online obchod,
  • pronájem auta nebo jakéhokoliv jiného majetku,
  • tvorba mobilních aplikací,
  • investování do start-upů.

Cesta za finanční svobodou

Svět investování nabízí různé možnosti, jak dosáhnout finanční svobody a pasivní příjem je jen jednou z nich. Jeho budování je běh na dlouhou trať, vyžadující důsledné plánování, sebedisciplínu a emoce pod kontrolou. Ne každému bude tento přístup k investování blízký.

Nicméně pasivní příjem vás může posunout k životu podle vašich představ, zbaví vás starostí o peníze a umožní vám se svobodněji rozhodovat o vlastním životě. Přestože je tato cesta dlouhodobá a náročná, určitě stojí za to se po ní alespoň částečně vydat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
7

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎