Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční whisky: Aktuálně podhodnocená, její cena přitom umí růst o 280 %

Alternativní investice, jako jsou klasické automobily, investiční alkohol nebo šperky mají za sebou slabý rok. Přesto některé rostly. Jak to bude letos?

Publikováno
Investiční whisky: Aktuálně podhodnocená, její cena přitom umí růst o 280 %
Zdroj: d15-a.sdn.cz

Rally všeho, jak někteří nazývají současnou situaci, se ve skutečnosti netýká tak úplně všeho. Zatímco v loňském roce měly dobré výnosy dluhopisy, akcie a také kryptoměny zažily oživení, alternativní investice zaznamenaly pokles.

Ukazuje to index poradenské firmy Knight Frank, která ho letos sestavila již podesáté a za tu dobu poklesl jen jednou v roce 2019 a podruhé nyní (o 1 %).

Přesto se některým kategoriím dařilo a u některých dokonce padaly rekordy.

Rekordy a růst na jedné straně

Luxusní klasický automobil Ferrari 250 GTO byl například vloni vydražen za rekordních 51,7 milionu dolarů, což je v přepočtu cca 1,2 miliardy korun.

Také byl prodán meč indického sultána z 18. století, za který sběratel zaplatil v přepočtu přes 400 milionů korun, nebo modrý diamant Blue Royal v prstenu zhruba za miliardu.

Šperkům a barevným kamenům se obecně dařilo, když se investice do šperků za rok zhodnotily o 8 %.

Sebastian Duthy z Art Market Research uvedl: “Poptávka byla zejména po barevných diamantech výjimečné kvality, ikonických dobových špercích a kolekcích, které byly v rukou jednoho majitele, stejně jako po předmětech s historickým původem”.

Třetí místo pomyslného žebříčku obsadily hodinky s 5% výnosem a následovaly mince, které se zhodnotily o 4 %. Ty patří podle odborníků k investicím, které se dlouhodobě zhodnocují nejlépe.

Nejlepšího zhodnocení však dosáhla umělecká díla, která připsala 11 % hodnoty po 29% růstu z roku 2022. Nabídka umění je značně omezená a zájem kupců nepolevuje, především o díla z první poloviny 20. století.

Zdroj: knightfrank.com
Alternativní investice v roce 2023 a v posledním desetiletí
Alternativní investice v roce 2023 a v posledním desetiletí

Pokles a zklamání na straně druhé

V grafu z The Wealth Reportu 2024 od Knight Frank je zřejmé, že v posledním desetiletí se nejlépe dařilo vzácným lahvím whisky, které za toto období připsaly na ceně 280 %.

V loňském roce byl ale jejich výkon nejslabší ze všech 12 kategorií a dokonce 9 % ztratily, přestože i zde padl rekord. Láhev 60leté single malt skotské whisky Macallan vydražila londýnská aukční síň Sotheby’s za téměř 2,2 milionu liber (65 milionů korun).

Pokles zaznamenala také klasická auta, a to o 6 %, zatímco luxusní kabelky ztratily 4 % své hodnoty.

Láhve vzácného vína, které se za desetileté období zhodnocovaly nejlépe hned po whisky a to o 146 %, v loňském roce 1 % ztratily. Obchodníci s vínem tvrdí, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu přišli o tradičně silný ruský trh.

Hlavním důvodem, proč se v minulém roce alternativním investicím nedařilo je silná výkonnost tradičních aktiv, což si myslí i ředitel Portu Gallery Martin Jaroš.

Favorit redakce

Výhody
  • Minimální investice od 1 Kč umožňuje širokému spektru investorů podílet se na investicích do sběratelských předmětů
  • Investiční příležitosti zahrnují auta, hodinky, mince, víno, whisky a další sběratelské předměty
Nevýhody
  • Absence sekundárního trhu, proto aktuálně chybí možnost snadného prodeje investičních podílů jiným investorům
  • Hodnota sběratelských předmětů se může vyvíjet jinak, než je očekáváno, což může ovlivnit návratnost investic

Podobně jako u zlata i alternativním investicím se daří nejlépe v krizových dobách, když roste inflace a kolísavé ceny akcií vzbuzují spíše obavy a nejistotu. Proto byly v roce 2022 výnosy z umění, luxusního alkoholu, veteránů i šperků mnohem lepší.

Podle Jaroše by se letos mohly dobře zhodnocovat barevné kameny. Jiní odborníci vidí příležitost v propadu vzácných whisky, které vnímají jako podhodnocené.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎