Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ceny investičních whisky se propadají. Může za to slabá ekonomika?

Helena Holdová
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Ceny investičních whisky se propadají. Může za to slabá ekonomika?
Zdroj: d15-a.sdn.cz

Kdysi rychle rostoucí trh se vzácnou jednosladovou whisky vykazuje známky napětí. Investiční banka Noble & Co oznámila 7% pokles aukčních hodnot těchto cenných destilátů. Tento pokles je nejvýraznější za posledních deset let, s výjimkou 51% poklesu, který byl přímým důsledkem pandemie.

Klesá zájem o luxusní zboží

Analýza společnosti Noble & Co vychází z údajů z přibližně 8 500 prodejů lahví v ceně nad 1 000 liber. Poukazuje na klesající zájem o luxusní zboží, včetně špičkové whisky. Přestože se prodalo více lahví, celková hodnota transakcí klesla na 27 milionů liber. Jedná se o první výrazný pokles od roku 2012, nehledě na dopad pandemie.

Dalším důkazem citlivosti kupujících na cenu je cena lahví s prémiovou whisky na širším trhu, ta zůstala na stejné úrovni, navzdory růstu objemu prodeje o 17 %. Širším trhem se myslí trh s lahvemi prodávanými na sekundárním trhu za více než 100 liber.

Sběratelé vyšší třídy si svá aktiva raději ponechávají, než aby je prodávali za nižší cenu.

Trh však zaznamenal i momenty prudkého růstu, jako byla dražba láhve Macallan 1926 za 2,1 milionu liber. Duncan McFadzean ze společnosti Noble & Co poznamenává, že celkově síla trhu slábne.

Širší dopady na trh s luxusním zbožím

Propad trhu s whisky je součástí širšího trendu, který se týká luxusního zboží. Společnost Diageo, konglomerát stojící za značkou Johnnie Walker, předpověděla nižší zisky v důsledku pomalého prodeje ve vybraných regionech. Asociace skotské whisky tento trend potvrzuje poklesem hodnoty vývozu o 3,6 procenta.

Huw Wright z Holyrood Distillery v Edinburghu však zůstává optimistou. Je přesvědčen, že kvalitní whisky s přesvědčivým příběhem dokáže čelit ekonomickým problémům. “Stále vidíme dobrý růst prémiových lihovin,” tvrdí, navzdory širšímu hospodářskému zpomalení v Evropě.

Zdá se, že trh s whisky v ceně od 10 000 liber výše je poháněn spíše důvěrou investorů v alternativní investice než čistě cenovou dostupností.

McFadzean poznamenává, že investoři se možná drží zpátky a čekají na vhodnější okamžik pro vstup na trh.

Souhrnně lze říci, že ačkoli vybrané segmenty trhu s whisky zůstávají silné, je patrný posun v náladě investorů. Sběratelé a investoři postupují opatrněji, což odráží nejistotu, která se vznáší nad ekonomikou a trhem s luxusním zbožím.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.