Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tragédie pro Uniswap. Došlápla si na něj SEC a token UNI ztratil 20 %

Decentralizovaná burza Uniswap má problém. Americká Komise pro cenné papíry na ni plánuje podat žalobu. Proč se tak děje, co to pro burzu znamená a jak na to sám Uniswap reaguje?

Publikováno
Tragédie pro Uniswap. Došlápla si na něj SEC a token UNI ztratil 20 %
Zdroj: cryptoslate.com

Uniswap, jedna z největších decentralizovaných burz, obdržela od Komise pro kontrolu cenných papírů USA (SEC) oznámení, že tato instituce má v úmyslu proti burze vynucovat právo. Chce to učinit podáním žaloby.

Uniswap Labs, organizace, která stojí za vývojem jedné z největších decentralizovaných burz, obdržela tzv. Wells oznámení.

Děje se tak v rámci širšího zájmu SEC o oblast decentralizovaných financí (DeFi). V současnosti vede Komise také soudní spor proti burze Coinbase, kterou zažalovala za porušení zákona o cenných papírech. Firma prý fungovala jako neregistrovaná burza.

Co je Wells oznámení?

Wells oznámení je prostředek SEC, které daný subjekt informuje o tom, že Komise zvažuje použití dostupných opatření, což může být např. podání žaloby vedoucí k zahájení soudního řízení.

Tzv. Wells obvykle znamená, že Komise dokončila své vyšetřování a objevila možné porušení pravidel. Název vychází ze jména Johna Wellse, což byl právní poradce SEC v letech 1972 až 1976. Byl důležitou osobu v nastavování procesů, které SEC používá k zahájení různých řízení při podezření na pochybení jednotlivců nebo společností.

O stejný problém jde i nyní v případě Uniswapu. SEC se domnívá, že působí jako neregistrovaný makléř cenných papírů a neregistrovaná burza.

Podle Komise totiž tokeny na této burze splňují charakter cenných papírů. V tom případě lze na společnost podle ní uplatnit federální zákon o cenných papírech a regulace firmy spadá dle výkladu SEC do její pravomoci.

Co na to Uniswap?

Uniswap argumentuje tím, že SEC nemá v rámci federálních zákonů pravomoc vykonávat dohled nad kryptoměnovými trhy.

To podle burzy dokonce přiznal v jednom z minulých slyšení před Kongresem i sám předseda SEC Gary Gensler, který řekl, že je potřeba v této oblasti přijmout novou legislativu.

Podle společnosti, která se vyjádřila formou blogového příspěvku, je krok jenom pokračováním úsilí SEC zaměřit se na ty nejlepší na blockchainu. Hayden Adams, generální ředitel Uniswapu, se k celé situaci vyjádřil na síti X.

Uvedl, že je přesvědčen o legálnosti produktů, které burza nabízí. Podle něj se SEC místo vytvoření jasných a srozumitelných pravidel rozhodla zaměřit na útok proti dlouhodobě dobrým hráčům v DeFi jako jsou Uniswap nebo Coinbase.

“Boj může trvat roky a může dojít až k Nejvyššímu soudu USA. Budoucnost financí a našeho průmyslu je na vlásku. Ovšem když budeme stát při sobě, můžeme vyhrát. Myslím si, že stojí bojovat za svobodu. Myslím si, že stojí bojovat za DeFi,” doplnil.

Jak reaguje token UNI?

Samotný token Uniswapu (UNI) reagoval na oznámení velmi prudce. Od hodnoty před oznámením ztratil kolem 20 %. Ještě 10. dubna v podvečer se obchodoval za 11,25 USD, o několik hodin později klesl až pod 9 USD. Aktuálně stojí $9,33.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.