Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

SEC schválila Ethereum ETF, má to ale háček

Po schválení se Ethereum stalo po Bitcoinu teprve druhou kryptoměnou, která bude mít na amerických burzách svůj veřejně obchodovaný fond.

Publikováno
SEC schválila Ethereum ETF, má to ale háček
Zdroj: depositphotos.com

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů a burz (SEC) schválila ve čtvrtek, hodinu před půlnocí našeho času celkem 8 žádostí o zalistování Ethereum ETF.

Ještě před několika dny se přitom zdálo, že ETF dostane jistojistě stopku a podle toho vypadala i cena Etherea, které se jen těsně před oznámením obchodovalo na lokálních minimech kolem 3 000 USD a ztrácelo na zbytek trhu.

Obrat přišel s vyjádřeními analytiků z Bloombergu, kteří zvedli svou odhadovanou pravděpodobnost na vyhovění žádostem z původních 25 na 75 %. Svůj názor, proč podle nich SEC žádostem vyhoví a “otočí o 180 stupňů” odůvodnili politickými záměry ve Spojených státech souvisejícími s rychle se blížícími prezidentskými volbami.

Ethereum od zveřejnění příspěvků nabralo úplně novou trakci, v řádu hodin vzrostlo o 30 % a před očekávaným rozhodnutím SEC se obchodovalo až za 3 900 USD.

Schváleno, ale v čem je háček?

Ve 23:02 našeho času se očekávání naplnila a Komise žádosti celkem 8 poskytovatelů skutečně schválila. Úspěšnými žadateli byli jmenovitě BlackRock, Fidelity, Grayscale, Bitwise, VanEck, Ark, Invesco Galaxy a Franklin Templeton.

Zdroj: sec.gov
Úryvek z rozhodnutí Komise vyhovující žádostem
Úryvek z rozhodnutí Komise vyhovující žádostem

Cena ETH na samotné oznámení už nijak nereagovala, ačkoli dle atmosféry na X, hlavní sociální síti kryptoměnové komunity, všichni investoři a obchodníci oznámení a graf napjatě sledovali. Událost však byla tzv. “priced in”, alespoň krátkodobě, právě díky několik dní starému oznámení analytiků z Bloombergu.

Z dlouhodobého hlediska se pak lze setkat s různými názory. Někteří analytici tvrdí, že příliv prostředků do ETFs na ethery bude oproti těm bitcoinovým jen zanedbatelný, jiní odborníci se však domnívají, že efekt ETFs bude obrovský.

Háčkem je, že k zalistování fondů na burzy dojde nejspíše až v červenci nebo srpnu, jak ve svém analytickém reportu uvádí společnost Galaxy Digital.

Počkáme si tedy přibližně dva měsíce.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.