Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Digitální měny centrálních bank dostaly v USA stopku. Vše se ale ještě může změnit

V USA byl schválen zákon, který omezuje Fed v jeho snahách o vytvoření a řízení vlastní digitální měny. Zatím jen v dolní komoře.

Publikováno
Digitální měny centrálních bank dostaly v USA stopku. Vše se ale ještě může změnit
Zdroj: depositphotos.com

Sněmovna reprezentantů schválila dva zásadní návrhy zákonů, které jsou významné pro americkou finanční scénu.

Tyto zákony mohou ovlivnit budoucnost kryptoměn a digitálních měn centrálních bank (CBDC) v USA. Jejich přijetí podtrhuje rostoucí uznání významu digitálních měn a potřebu regulačního rámce.

Zákon o CBDC proti státnímu dohledu

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu hlasovala převážně podle stranických linií pro přijetí zákona CBDC Anti-Surveillance State Act známého také jako H.R. 5403.

Cílem tohoto zákona, který předložil senátor Tom Emmer, je zabránit Federálnímu rezervnímu systému vydávat digitální měnu centrální banky bez výslovného povolení Kongresu.

Návrh zákona odráží hluboce zakořeněné obavy republikánů, že by CBDC mohla být použita jako nástroj finančního dohledu, podobně jako systémy používané čínskou vládou.

“Dnes projednáváme návrh Toma Emmera, H. R. 5403, zákon o CBDC proti státnímu dohledu,” řekl předseda Patrick McHenry (NC-10) během svého vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů.

“Tento návrh zákona je přímočarý. Zastavuje nevolené byrokraty před vydáváním digitální měny centrální banky, která by poškozovala právo Američanů na finanční soukromí.”

McHenry uvedl příklady vlád, které své finanční systémy vyzbrojují proti svým občanům, a konkrétně poukázal na to, že Čína používá CBDC ke sledování výdajových návyků a vytváření systému sociálního kreditu. “Tento typ finančního dohledu nemá ve Spojených státech místo,” zdůraznil.

Při hlasování návrh zákona podpořilo 213 republikánů a 3 demokraté, zatímco 192 demokratů bylo proti. Přijetí zákona je považováno za obranný krok proti možnému překročení pravomocí federální vlády a ohrožení principu decentralizace digitálních aktiv.

Zákon o finančních inovacích a technologiích pro 21. století

Pouhý den před schválením zákona o CBDC proti státnímu dohledu hlasovala Sněmovna reprezentantů také o zákoně o finančních inovacích a technologiích pro 21. století (FIT21).

Tento zákon získal podporu obou stran, když pro něj hlasovalo 208 republikánů a 71 demokratů. Jeho cílem je poskytnout komplexní regulační rámec pro trh s kryptoměnami.

FIT21 usiluje o to, aby americká Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) získala větší pravomoci nad spotovým trhem s digitálními aktivy.

Rovněž nastiňuje, jakým způsobem může k tomuto odvětví přistupovat Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC). Je to poprvé, kdy se ve Sněmovně reprezentantů hlasovalo o návrhu zákona zaměřeného výhradně na problematiku trhu s kryptoměnami.

“Schválení zákona FIT21 ve Sněmovně reprezentuje přelomový okamžik a potvrzení kryptoměn ve Spojených státech ze strany Kongresu”, uvedla Kristin Smithová, vedoucí Blockchain Association.

Budoucí vyhlídky v Senátu

Navzdory významným pokrokům, kterých bylo dosaženo ve Sněmovně reprezentantů, mají oba zákony v Senátu nejistou budoucnost.

Vzhledem k současnému politickému klimatu a nedostatku odpovídající legislativy mohou mít tyto návrhy zákonů potíže získat potřebnou podporu v horní komoře parlamentu, aby se staly zákonem.

Debata kolem nich poukazuje na širší ideologické rozpory mezi republikány a demokraty v otázce digitálních měn a finančního soukromí.

Zatímco republikáni zdůrazňují rizika nadměrného vládního vlivu a dohledu, demokraté tvrdí, že zákaz CBDC by mohl potlačit inovace a výzkum ve veřejném sektoru.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.