Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tržní dominance Nvidie ohrožuje vaše investice! Jedna firma nemůže ovládat celý index S&P 500

Drtivý příspěvek akcií Nvidia k výnosům indexu S&P 500 ve výši 34,5 % je známkou rostoucího problému Wall Street s diverzifikací.

Tržní dominance Nvidie ohrožuje vaše investice! Jedna firma nemůže ovládat celý index S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

Měli jste někdy pocit, že má akciový trh svůj vlastní klub cool dětí? No, tak trochu ano, a společnost Nvidia sedí v čele tohoto klubu.

Je zodpovědná za 34,5 % nárůstu tržní kapitalizace indexu S&P 500 v tomto roce. Tato nedostatečná diverzifikace představuje pro celý index značné riziko, pokud Nvidia oslabí.

  • V současné době tvoří 10 nejvýznamnějších akcií indexu S&P 500 33 % jeho celkové tržní hodnoty, což je více než 27 % z doby dotcom bubliny v roce 2000.
  • Za posledních pět let dosáhl průměrný roční výnos indexu S&P 500 16 % – přičemž třetinu tohoto růstu zajišťuje pouze 10 nejlepších akcií.

Žádná láska k diverzifikaci:

Odborníci již léta doporučují diverzifikovat investice, aby se snížilo riziko.

Přesto z 372 fondů pro alokaci aktiv (módní výraz pro diverzifikované investiční fondy), které sleduje společnost Morningstar, pouze fond PIMCO StocksPLUS Long Duration Fund od roku 2009 překonal výkonnost indexu S&P 500.

Tento trend nedostatečné výkonnosti způsobuje, že se investoři zaměřují na akcie s velkou tržní kapitalizací.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.