Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Americká ekonomika v sevření inflace. Sazby zůstanou vysoké déle, než se čekalo

Únorová zpráva o inflaci ukázala, že se americká ekonomika nadále potýká s vysokými cenami, což ztěžuje úkol Fedu snížit úrokové sazby. Díky růstu cen energií a bydlení se inflace stále drží nad cílem Fedu.

Americká ekonomika v sevření inflace. Sazby zůstanou vysoké déle, než se čekalo
Zdroj: depositphotos.com

Americká inflace v únoru opět vzrostla, což nutí Federální rezervní systém vyčkávat na cestě za snížením úrokových sazeb nejméně do léta.

Index spotřebitelských cen, široký ukazatel nákladů na zboží a služby, se za měsíc zvýšil o 0,4 % a o 3,2 % oproti předchozímu roku. Měsíční přírůstek byl v souladu s očekáváním, ale meziroční míra mírně předčila 3,1% prognózu konsenzu Dow Jones.

Bez zahrnutí volatilních cen potravin a energií vzrostl jádrový index spotřebitelských cen meziměsíčně o 0,4 % a meziročně o 3,8 %. Obě hodnoty byly o desetinu procentního bodu vyšší, než se předpokládalo.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 5 let
Vývoj americké inflace za posledních 5 let

Inflace se stále tvrdošíjně drží nad inflačním cílem Fedu hlavně díky nákladům na energie a bydlení

Dvanáctiměsíční tempo sice zaostává za vrcholem inflace z poloviny roku 2022, ale zůstává výrazně nad 2% cílem Fedu a americká centrální banka se za týden blíží ke svému dvoudennímu zasedání.

Ke zvýšení celkového inflačního čísla přispělo zvýšení nákladů na energie o 2,3 %. Náklady na potraviny se meziměsíčně nezměnily, zatímco náklady na bydlení vzrostly o dalších 0,4 %.

Americký Úřad pro statistiku ministerstva práce uvedl, že zvýšení cen energií a bydlení tvořilo více než 60 % celkového přírůstku. Pohonné hmoty meziměsíčně vyskočily o 3,8 %, zatímco nájemné vzrostlo o 0,4 %.

Meziroční nárůst celkové inflace byl o 0,1 procentního bodu vyšší než v lednu, zatímco jádrový index byl o desetinu bodu nižší.

Wall Street po zveřejnění zprávy otevřela výše, hlavní akciové indexy i výnosy státních dluhopisů byly v počátku obchodování kladné a zůstalo u toho i po zbytek obchodního dne. Index S&P 500 si nakonec během včerejška připsal přes procento.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj celkové (modrá) a jádrové (šedá) inflace v USA za posledních 5 let
Vývoj celkové (modrá) a jádrové (šedá) inflace v USA za posledních 5 let

Fed bude pravděpodobně dále vyčkávat

Představitelé Fedu v posledních týdnech signalizovali, že snížení sazeb je v určitém okamžiku letošního roku pravděpodobné, vyjádřili ale opatrnost, aby v boji proti vysokým cenám příliš brzy nepolevili.

V prohlášení po lednovém zasedání uvedli, že tvůrci měnové politiky potřebují větší jistotu, že se inflace vrací k cíli.

Předseda Jerome Powell ve výpovědi v Kongresu minulý týden tyto obavy zopakoval, i když zmínil, že Fed pravděpodobně není daleko od bodu, kdy by mohl začít uvolňovat měnovou politiku.

Úterní zpráva však ponechává představitele Fedu poněkud daleko od dosažení větší důvěry potřebné k zahájení snižování úrokových sazeb.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.