Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) spadající pod ministerstvo financí USA zařadil službu Tornado Cash a s ní souvisejících 44 adres na seznam sankcionovaných subjektů, který zakazuje americkým občanům a firmám působícím v USA finanční interakce s označenými subjekty.
Tornado Cash (TORN) je tzv. mixér fungující na blockchainu Etherea. Mixéry jsou DeFi protokoly, které přijímají transakce od mnoha uživatelů, ukládají je do společného poolu a následně je, již promíchané, rozesílají zpátky, čímž přeruší stopu a historii transakcí na blockchainu a znejasní tak jejich původ.
Důvodem uvalení sankcí je praní špinavých peněz. Tornado Cash je poslední dobou první volbou kryptoměnových zločinců a hackerů, kteří chtějí zamést stopy za ukradenými prostředky. Protokol v minulosti prokazatelně použila severokorejská hackerská skupina Lazarus mající na svědomí krádež kryptoměn v hodnotě 600 milionů USD z kryptoměnového mostu Ronin patřícího ke hře Axie Infinity (AXS). Dále hackeři, kteří ukradli 100 milionů USD z bridge Harmony (ONE) nebo pachatelé nedávné krádeže na Nomad bridge se škodou 190 milionů USD.
“Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) uvalil sankce na mixér virtuálních měn Tornado Cash, který byl od svého vytvoření v roce 2019 využit k vyprání virtuálních aktiv v hodnotě více než 7 miliard USD,” stojí v pondělním prohlášení.
Ačkoli je webová stránka, chcete-li front-end aplikace, od pondělí nedostupná a governance token protokolu, TORN, se od té doby sesypal z 30 USD na přibližně 18 USD, provoz samotné decentralizované aplikace ve smyslu smart kontraktu sankce nikterak neovlivnily.
K vypnutí protokolu nebo provedení jakýchkoli změn je totiž potřeba schválení změny hlasováním decentralizované autonomní organizace (DAO). Kontrolu nad životem protokolu mají tedy ve svých rukou držitelé governance tokenu TORN, nikoli zakladatelé, vývojáři nebo snad jakákoli třetí strana včetně státních orgánů. V případě Tornado Cash šla myšlenka decentralizace dokonce tak daleko, že open source je i celé uživatelské rozhraní. Kdokoli tedy může vzít kód, upravit ho k obrazu svému a začít populární mixér poskytovat na své webové stránce.
V reakci na pondělní prohlášení zmrazila společnost Circle, vydavatel stablecoinu USDC, všechny USDC nacházející se na sankcionovaných adresách. “Circle je regulovaná firma a odpovídá za splnění požadavků na dodržování sankcí,” uvedla společnost v e-mailu.
Poznámka: Tzv. blacklist je jednoduchá operace, kdy se do kódu tokenu obvykle přidá konkrétní adresa, která pak s kontraktem tokenu (v tomto případě USDC) nemůže nikterak interagovat.
Mimochodem zařazování určitých kryptoměnových adres na černou listinu je i “oblíbenou” činností konkurenčního Tetheru, vydavatele stablecoinu USDT. Ten za posledních několik let zmrazil více než 650 ethereových adres.
Níže si můžete přečíst reakce kryptokomunity. Někteří vidí v sankcích vůči protokolu nebo ve zmražení USDC výrazný zásah do osobních práv, jiní v nadsázce poukazují na tresty, které za nedodržování sankcí hrozí a další na skutečnost, že pokud nejste zločinec nebo nemáte postranní úmysly, Tornado Cash vám nemá co nabídnout a neexistuje jediný důvod, proč jej používat.
Smutný je pak již smazaný komentář ministra zahraničních věcí Blinkena, který si Tornado Cash spletl s hackerskou skupinou Lazarus a vyjádřil se tak k něčemu, čemu zjevně nerozumí.
https://twitter.com/cobie/status/1556647358791929856
Personally I’ve never used Tornado Cash and see no reason for anyone to use it unless for shady purposes..
— CoinMamba (@coinmamba) August 8, 2022
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.