Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

O akcie Pilulka.cz je obří zájem! Jak probíhá jejich IPO?

Publikováno
O akcie Pilulka.cz je obří zájem! Jak probíhá jejich IPO?
Zdroj: e15.cz

Právě probíhá IPO Pilulky, což je jedno z mála IPO, ke kterému se retailoví investoři dostanou (asi proto, že tušili, že institucionální investoři, by jim tolik peněz nedali).

Nechci tu rozebírat, zda se jedná o dobrou investice, nebo ne. U českých firem se tohle hrozně těžko posuzuje a podle mě největší šance na vykešování bude, pokud se objeví nadnárodní firma, která by Pilulku chtěla pohltit.

Rád bych ale pro ty, kdo s tím nemá žádné zkušenosti, popsal, jak takové běžné IPO funguje.

Jak běžně IPO fungují?

Na úplném začátku je určen cenový rozptyl, za který se přijímají objednávky. Objednat lze nejméně jeden lot (u Pilulky lot představuje 80 akcií) a v rámci tohoto rozptylu si můžete určit cenu vaší objednávky.

Po skončení úpisu se vyhodnotí stav order booku (aktuální stav naleznete na webu PX Start zde) a je také na obrázku níže.

Order book zobrazující objednávky akcií Pilulky (data z 14. 10. 2020)
Order book zobrazující objednávky akcií Pilulky (data z 14. 10. 2020)

Už teď je IPO Pilulky takzvaně přeupsané, což znamená, že je více objednávek, než je k dispozici akcií.

V takovém případě se začnou postupně krátit objednávky od nejnižší ceny a postupuje se tak stále nahoru.

Takže když součet objedávek za ceny 390 až 424 bude 800 000 akcií, tak všechny nižší ceny budou odmítnuty a zůstanou neuspokojeny.

Jaká ale bude výsledná cena, pokud na konci úpisu bude stále rozpětí třeba 390 až 424? To rozhoduje emitent (tedy Pilulka) a cena je pak stejná pro všechny, kteří zadali objednávku alespoň na cenu vyhlášenou emitentem.

V případě, že vaše objednávka byla nižší, než toto rozpětí, pak nebude uspokojena. Tudíž kdyby dnes order book zavřel, tak být Pilulkou, asi obětuji výnos za těch zhruba 45 000 akcií a prodám těch 755 tisíc akcií za 424 Kč.

Upřímně, při pohledu na ten graf žádnou jinou cenu ani moc nečekám.

Co když bude součet objednávek za vyhlášenou cenu vyšší, než maximální počet akcií Pilulky? Pak dojde k dalšímu krácení objednávek a to formou zaokrouhlování směrem dolů. Řekněme, že celkový počet objednávek za cenu 424 dosáhnul 1 miliónu akcií. Znamená to, že bude uspokojeno jen 80%. Pokud jste podali objednávku třeba na 3 loty, budete pokráceni na 2. Kdo objednal 20 lotů, bude pokrácen na 16.

Tímto krácením ale může dojít k tomu, že by objem objednávek klesnul třeba na 720 000 akcií (9 000 lotů). V takovém případě se vezme těch 1 000 chybějících lotů a budou se po jednom přidělovat zpátky nejprve v pořadí podle míry krácení.

Takže ten, kdo měl například objednán jen 1 lot byl pokrácen o 1 lot, tudíž jeho míra ztráty zaokrouhlením byla 100 % a proto bude uspokojen nejdříve (naopak ten s 10 loty byl pokrácen na 8 a k zaokrouhlení nedošlo, tudíž jeho míra ztráty zaokrouhlením je 0%).

Pokud takových bylo víc, je určeno pořadí podle času objednávky. Tak se klidně může stát, že někdo, kdo objednal 1 lot mezi prvními ho dostane a někdo jiný, kdo objednal 1 lot až později nebude uspokojen.

Kdyby se krátilo na 45 %, přišli by o 100 % i lidé s 2 loty a byli tak v pořadí podle času objednávek spolu s těmi co měli jeden lot. Každý ale dostane zpátky maximálně 1 lot.

Zdroj úvodního obrázku: Pilulka lékárny, a. s.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎