Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Alphabet následuje Metu s dividendou. Nyní je pod tlakem Amazon

Dividendy jsou známkou zralosti společností, ale mohou být také rozptýlením pro investory uprostřed velkých kapitálových výdajů.

Publikováno
Alphabet následuje Metu s dividendou. Nyní je pod tlakem Amazon
Zdroj: depositphotos.com

Překvapivé oznámení první dividendy Alphabetem nyní vytváří tlak na Amazon, aby ho následoval, protože je nyní poslední z velkých technologických společností, která svým akcionářům nevyplácí dividendu.

Wall Street samozřejmě potěšila zpráva, která byla pohřbena na druhé straně výsledků hospodaření společnosti Alphabet za první čtvrtletí, které byly rovněž lepší, než se očekávalo.

Alphabet od června začne vyplácet dividendu ve výši 20 centů na akcii

Alphabet tak následuje příkladu společnosti Meta Platforms, která v únoru ohromila Wall Street svými výsledky za čtvrté čtvrtletí 2023, když také uvedla, že začne vyplácet dividendu.

Mnozí investoři se začali zajímat, zda Alphabet nebo Amazon budou dalšími z velkých technologických gigantů, kteří budou následovat tohoto příkladu.

Ve většině případů je zahájení výplaty dividendy známkou dozrávání společnosti, která dosáhla středního věku a její dny velkého růstu jsou pryč.

Ale jak mateřská společnost Facebooku, tak mateřská společnost Googlu jsou v současné době na trajektorii silného růstu tržeb, přičemž jejich vlajkové lodě z velké části těží z internetové reklamy.

Obě společnosti však také zvyšují své kapitálové výdaje na budování další infrastruktury pro umělou inteligenci – datová centra, hardware i software.

Aktuální vývoj ceny akcií Alphabet

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Alphabet na kapitálových výdajích rozhodně nešetří

Alphabet uvedl, že v prvním čtvrtletí vynaložil na kapitálové výdaje 12 miliard dolarů. V prvních dvou čtvrtletích roku 2023 čísla svých kapitálových výdajů neuvedl a ve třetím čtvrtletí utratil 8 miliard dolarů.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 utratil 11 miliard dolarů, a to v drtivé většině za technickou infrastrukturu. Finanční ředitelka společnosti, Ruth Poratová, ve čtvrtek uvedla, že kapitálové výdaje v průběhu celého roku budou zhruba na úrovni prvního čtvrtletí nebo nad ní.

Je docela dobře možné, že se Meta i Alphabet rozhodly vyplatit dividendu a zvýšit své plány na zpětný odkup akcií jako odlákání pozornosti investorů, zatímco obě společnosti pokračují v utrácení, utrácení za umělou inteligenci.

Jaká bude reakce Amazonu?

Vedení gigantu v oblasti e-commerce, pravděpodobně sleduje tento vývoj a možná se dostává pod tlak svých investorů, kteří se dožadují také dividendy.

Microsoft je jeho největším rivalem v oblasti cloudových služeb a Alphabet uvedl, že jeho podnikání v oblasti cloudových služeb v kombinaci s YouTube dosáhne na konci roku tržeb ve výši 100 miliard dolarů a obě společnosti již nyní dividendu vyplácejí – stejně jako Apple a Meta.

Zda Amazon podlehne, je velkou otázkou. Jakmile se jednou zavážete k dividendě, je to běh na dlouhou dobu a pro společnosti je těžké tyto čtvrtletní platby ukončit, ať už se zdají jakkoli malé. Tlak je na místě.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎