Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Naše portfolio roste, v listopadu 23 % v plusu | Milióny v kryptoměnách (56)

Naše portfolio roste, v listopadu 23 % v plusu | Milióny v kryptoměnách (56)
Zdroj: DepositPhotos.com

Po říjnu, v kryptoměnové komunitě nazývaném též Uptober (složenina anglických slov Up + October), nepřišel všem dobře známý Rektember (složenina slov Rekt + November), kdy historicky dochází ke korekci říjnového růstu, ale naopak krásně zelený listopad, kdy rostla téměř všechna známá aktiva, do kterých lze investovat.

Bitcoin (BTC) v listopadu posílil o 8,9 % a Ethereum (ETH) o 13 %. Z top 20ky se příliš nedařilo pouze minci burzy Binance, BNB (BNB), i ta se však přes uloženou obří pokutu ve výši 100 miliard Kč a nucené odstoupení generálního ředitele a zakladatele nedostala do červených čísel a uzavřela měsíc v plusu 0,6 %.

Pro srovnání dodejme, že prudce rostly i akciové indexy. S&P500 si připsal 9 % a NASDAQ-100 dokonce o 10,8 %. Zlato, které je stejně jako Bitcoin uchovatelem hodnoty, se zhodnotilo o 2,9 %.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 555 400 Kč, což znamená:

  • 23,4% nárůst od minulého měsíce, zároveň
  • 78% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 455% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Listopad byl poměrně nabytý na zajímavé zprávy. Říká, se, že nejlepším narativem a důvodem, proč se lidé o digitální aktiva zajímají a proč kryptoměny rostou, je jen a pouze cena, nic dalšího. Pakliže tedy roste cena, svět kryptoměn se zdá najednou mnohem zajímavější. Co zajímalo investory a obchodníky minulý měsíc?

Málokdo zaregistroval, že Elon Musk se na začátku listopadu opět vyjádřil ke kryptoměnám. V podcastu The Joe Rogan Experience zkritizoval NFTs za to, že “ve skutečnosti ani nejsou na blockchainu” a pokračoval vysvětlením, že na síti se nachází pouze URL adresa odkazující na JPEG obrázek, nikoli obrázek samotný.

Nepřímo tak podpořil Ordinals, tedy NFTs na Bitcoinu, které vznikají trochu jinak, než NFTs na Ethereu či Solaně, a právě v jejich případě je na síti obrázek celý.

Dost možná to tak byl opět někým nenáviděný a jinými milovaný Elon Musk, kdo zadal jiskru celému bitcoinovému ekosystému, který v listopadu zažil nebývalý růst. Vedoucí NFT kolekce Bitcoin Frogs se minulý měsíc zhodnotila o 220 %, vůbec první vytvořený BRC-20 token Ordinals (ORDI) o 310 % a token SATS (SATS), kryptoměna unikátního projektu umožňujícího vytváření NFT doménových jmen s koncovkou .sats, dokonce o 420 %. A rostly i začátkem prosince…

Spíše než Elon Musk však ekosystém Bitcoinu rostl v návaznosti na rally Bitcoinu samotného. Ten žene vzhůru očekávání brzkého schválení hned několika žádostí o jeho spotový ETF. K tomu by např. dle analytiků Bloombergu mělo na 90 % dojít a to hned zkraje nového roku, přesněji do 10. ledna 2024.

BlackRock, který na schválení svého produktu americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů také čeká, přidal minulý měsíc ještě žádost o spotové ETF Etherea. Odborníci se domnívají, že i tato žádost bude úspěšná, avšak ne hned.

Zdroj: sec.gov
Registrační formulář S-1 obsahující žádost o Ethereum ETF

Na kryptoměnový trh přišla minulý měsíc ale i negativní zpráva, i když někdo v ní vidí zprávu pozitivní. Ministerstvo spravedlnosti USA (angl. Department of Justice, DOJ) dospělo k vypořádání s burzou Binance. Té byla za porušování zákonů proti praní špinavých peněz uložena rekordní pokuta 4,3 miliardy USD.

Její zakladatel a CEO Changpeng Zhao pak musí zaplatit 50 milionů USD jako fyzická osoba a 3 roky se neobjevit ve vedoucích a rozhodovacích operacích burzy. Navíc je stále vyšetřován a nesmí opustit USA. Na pozici ředitele jej nahradil Richard Teng.

Vývoj burzovní mince BNB od oznámení vypořádání

Pozitivní na celé skutečnosti je alespoň to, že Binance je dostatečně solventní a neměla by mít problém pokutu zaplatit. Při vyšetřování také nebyly odhaleny žádné manipulace s prostředky uživatelů jako v případě již zkrachovalé burzy FTX.

S odchodem zakladatele Zhaa, ač je považován za kryptoměnovou legendu, se též pročistí vedení burzy a doufejme, že ji to posune jen vpřed. Koneckonců co se týče vývoje burza rozhodně nezahálí –⁠ minulý měsíc představila novou Web3 peněženku integrovanou přímo v aplikaci Binance, která bude sloužit k správě aktiv na blockchainu a umožní jednoduchý vstup do světa DeFi.

A přehled toho nejdůležitějšího zakončíme v českém rybníčku. Uživatelé, kteří chtějí své kryptoměny úročit u české společnosti, mají nyní možnost. Směnárna CoinBank představila novou službu Stakování, která umožní zhodnocovat až 11% úrokem téměř dvě desítky těch nejpopulárnějších kryptoměn, samozřejmě včetně Bitcoinu.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Bývalý šéfredaktor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.