Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové burzy - Recenze a velké srovnání pro rok 2024

Kryptoměnových burz v současné chvíli existují desítky po celém světě. Mají různou velikost a strukturu poplatků. Samozřejmě se liší i jejich uživatelská přívětivost a recenze.

Kromě burz existují také další služby, které se nákupem kryptoměn zabývají – jmenovitě se jedná například o kryptoměnové směnárny.

Ne všechny burzy jsou však legitimní a některé jsou dokonce tvořené přímo proto, aby své zákazníky okradly.

Tato stránka proto slouží jako rozcestník. Najdete zde seznam důvěryhodných a námi otestovaných burz pro rok 2024, jejich recenze a popis, základní vysvětlení jednotlivých služeb a mnoho dalšího.

Proč Finex recenzím můžete věřit

Společně s našim zkušeným redakčním týmem jsme již ozkoušeli a analyzovali desítky krypto burz a porovnali stovky parametrů. Klademe maximální důraz na to přinášet vám nezaujaté informace a hodnocení. K tvorbě recenzí používáme metodologie založené na datech a multikriteriálním ratingu, takže jsou všechny měřeny stejně.

Vojtěch Machek
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno

Srovnání kryptoměnových burz pro rok 2024

Burza Měna účtu Nutnost KYC Počet kryptoměn V češtině Mobilní aplikace Hodnocení
Logo Binance
V češtině, Mobilní aplikace
Logo Binance
EUR, USD, GBP + další měny 400+
Hvězdička hodnocení (zlatá) 92 %

Recenze

Logo OKX
OKX
V češtině, Mobilní aplikace
Logo OKX
EUR, BRL, AUD, kryptoměny 320
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 89 %

Recenze

Logo Bybit
Mobilní aplikace
Logo Bybit
Kryptoměny 650
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 86 %

Recenze

Logo Bitget
Mobilní aplikace
Logo Bitget
USD, EUR, GBP, JPY a další, kryptoměny 840 +
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 85 %

Recenze

Logo BingX
Mobilní aplikace
Logo BingX
EUR, USD, kryptoměny 790
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 80 %

Recenze

Logo Kucoin
Mobilní aplikace
Logo Kucoin
USD, EUR, GBP, kryptoměny 800
Hvězdička hodnocení (stříbrná) 80 %

Recenze

Zobrazit vše
Filtry
Řazení
Burza
Měna účtu
Nutnost KYC
Počet kryptoměn
V češtině
Mobilní aplikace
Hodnocení
Česká koruna 
Finanční páka 
Futures 
Pravidelné investice 
Vklad bank. převodem 

CO MUSÍTE VĚDĚT O KRYPTO BURZÁCH, NEŽ SE ZAREGISTRUJETE?

Kryptoměnové burzy jsou místem, kde se střetávají obchodníci, aby zde nakoupili či prodali své mince a tokeny.

Na rozdíl od směnáren nabízejí znatelně menší poplatky, mnohem více altcoinů a doplňkových služeb jako např. obchodování s pákou nebo úročení kryptoměn. Na druhou stranu jsou složitější na používání a obvykle nejsou v češtině (výjimkou je Binance).

Na burze můžete své kryptoměny i držet a sledovat, jak se jejich cena mění, avšak nedoporučuje se to, burza totiž může zkrachovat (jako v případě FTX) nebo být hacknuta (jako v případě Mt.Gox). Proto je lepší investovat do kryptoměnové peněženky a správu mincí provádět sám.

Nejpopulárnějšími burzami jsou Binance, Coinbase a Bybit.

Obsah článku o kryptoměnových burzách

Kryptoměnové burzy – Co jsou, k čemu slouží a jak fungují?

Kryptoměny lze nakupovat mnoha způsoby, avšak tím nejrozšířenějším jsou dnes kryptoměnové burzy.

Zjednodušeně si je lze představit jako jedno velké tržiště, přičemž tou nejzákladnější funkcí je umožnění provedení obchodu některého z měnových párů. To může být například bitcoin za dolary či eura, ale také nákup a prodej kryptoměn za naprosto jiné coiny.

Kryptoměnové burzy často nabízejí i jiné služby a produkty. Mezi ně patří např.:

  • Obchodování futures a opcí – Termínované derivátové kontrakty, které často využívají pákového efektu.
  • Staking – Pokud si odmyslíme technické pozadí, tak se pro uživatele jedná o způsob, jak nechat své kryptoměny pasivně pracovat a zhodnocovat. Nejedná se ale o nativní staking ve smyslu protokolu Proof of Stake, ale spíše o obchodní program tvořený samotnou burzou.

A může zde být mnoho dalších. To už záleží na velikosti burzy a její propracovanosti. Logicky se tak můžeme setkat s největší nabídkou možností u prominentních burz jako Binance.

Jak funguje kryptoměnová burza aneb Kdo je to market maker?

Jak jsme si již řekli, základem burzy je obchod mezi dvěma lidmi, kteří chtějí nakoupit a prodat nějakou kryptoměnu. Burza následně slouží jako prostředník, přes kterého se tato operace uskuteční.

Ve skutečném světě existuje kromě těchto dvou stran (kupující obchodník a prodávající obchodník) ještě třetí účastník na trhu, kterým je tzv. market maker, v češtině tvůrce trhu.

Market maker je většinou instituce spolupracující s burzou a poskytující burze likviditu na její trh. Je ve své podstatě ta entita, která nakupuje a zároveň prodává.

Když na burze zadáte příkaz k prodeji, market maker ho vyplní a kryptoměny od vás nakoupí za nabídkovou cenu (cena BID). Následně je obratem okamžitě prodá člověku, který je chtěl od vás koupit za cenu požadovanou (cena ASK).

Zdroj: bitpanda.com
Jakou roli na trhu hraje market maker (tvůrce trhu)?
Jakou roli na trhu hraje market maker (tvůrce trhu)?

Market maker tak nepodstupuje víceméně žádné riziko a za své služby okamžitého nákupu a prodeje si (tedy za služby, které umožňují plynulý provoz burzy) účtuje cenu ve velikosti spreadu.

Pod termínem spread se zde myslí rozdíl mezi reálnou cenou kryptoměny na trhu a cenou, za níž ji obchodníci ve skutečnosti nakoupí nebo prodají.

Tento rozdíl je ziskem market makera společně s fixním poplatkem, který market maker ještě inkasuje od kryptoměnové burzy za poskytnutí jeho služeb.

I market maker to nemá jednoduché a musí se potýkat s konkurencí, ta je ovšem pro trh velmi zdravá. Čím větší konkurence na tvorbě trhu existuje, tím více je trh likvidní a tím užší spread je. Pro obchodníky to znamená spolehlivý trh s nižšími poplatky.

To je dalším argumentem, proč se nejvíce vyplatí používat ty největší a nejvíce osvědčené burzy – společně s jejich dlouhou historií nabízejí i ten nejlikvidnější trh.

Příklady těch nejlepších burz naleznete v seznamu výše, jmenovitě se jedná např. o Binance nebo Coinbase.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Kdo tvoří cenu kryptoměn na burzách?

Jako v reálném světě, i zde se cena tvoří na základě úplně první poučky, která se učí v ekonomii – protnutím poptávky a nabídky.

Jestliže chci prodat jeden ether za 5 000 dolarů a vy ho chcete koupit za 2 000 dolarů, tak se pravděpodobně neshodneme. Když budeme chtít dojít k nějaké domluvě, budou muset obě strany slevit ze svých požadavků.

  • Z 5 000 se stanou 4 000, z 2 000 se stanou 3 000. Stále žádná shoda.
  • Ze 4 000 půjdeme tedy na 3500 a z 3000 na 3500.

Kupující a prodávající se v tomto případě dohodli na ceně 3 500 dolarů, obchod proběhl a cena byla stanovena. Na burzách to funguje úplně stejně.

Cenovka se pohybuje jednoduše podle toho, za kolik jsou lidé ochotni měnový pár obchodovat.

Samozřejmě je tento systém mnohem flexibilnější, neboť je množství obchodů ohromné, obchody probíhají v řádech milisekund a jsou zajišťovány již výše zmíněnými market makery.

Jak se liší směnárny a burzy?

Mnoho lidí zaměňuje kryptoměnové burzy a kryptoměnové směnárny. Tyto služby se mohou zdát jako jedna a ta samá, ale obě mají svá specifika. Pojďme si proto rychle popsat kryptoměnové směnárny.

Kryptoměnová směnárna

Na kryptoměnové burze obchoduje člověk za víceméně tržní cenu. Ta se tvoří podle postupu, který jsme si popsali o pár odstavců výše. Na kryptoměnové směnárně se nic takového neděje.

Směnárna stojí jako jakýkoliv jiný účastník na trhu s tím rozdílem, že kryptoměny nenakupuje a neprodává pro sebe, nýbrž pro zákazníka.

Když chci nakoupit některou z kryptoměn přes směnárnu, tak je mou jedinou starostí odeslat peníze do směnárny. Ta je následně vezme, nakoupí za ně požadovanou kryptoměnu a tu vám odešle.

Za toto pohodlí si směnárna následně účtuje větší poplatek, než jaký by člověk zaplatil, kdyby obchodoval sám za sebe na burze. Je to prostě cena za ulehčení práce.

Jak je to s poplatky na burzách a směnárnách?

Jelikož využíváme služby firem, které musí z něčeho žít, setkáme se zde samozřejmě vždy s nějakou poplatkovou strukturou. Zde máme několik typů poplatku:

  • maker poplatek – poplatek za vykonání limitního příkazu na burze pro prodej či nákup (příkaz zvyšující likviditu na trhu),
  • taker poplatek – poplatek za vykonání tržního příkazu na burze pro prodej či nákup (market order neboli příkaz, jenž likviditu z trhu odebírá),
  • poplatky za vklady a výběry,
  • minimální měsíční poplatky,
  • poplatky síti.

Více informací o maker a taker obchodech se dozvíte v tomto článku.

Co jsou to poplatky síti?

Kromě poplatků, které jdou burze za zprostředkování služeb, existují také poplatky figurující v samotném systému kryptoměn. Když budete odesílat kryptoměny ze své peněženky na burzu, zaplatíte poplatek těžařům za to, že vaší transakci v síti zpracují a zapíší do blockchainu. Stejně tak vám tento poplatek může naúčtovat burza, která by musela poplatek platit za vás v případě, že budete chtít kryptoměny z burzy vybrat.

Nejedná se o nic zákeřného ani divného. Poplatky v síti slouží k tomu, aby blockchain a s ním celá kryptoměna fungovala. Těžaři nebudou poskytovat svou výpočetní sílu zadarmo a tento poplatek je jedna z jejich motivací pro to, aby síť zabezpečovali.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o těžařích, můžeme vás odkázat na náš článek Jak se těží Bitcoin? Co je to těžba bitcoinů a jak funguje?

Samozřejmě záleží na politice každé jednotlivé společnosti. Liší se jak velikost poplatků, tak jejich množství.

I rozmezí a forma poplatků může být různá:

  • Procentuální poplatek – Procento, které se zaplatí z částky v uskutečněném příkazu.
  • Pevný poplatek – Pevná částka (např. 2 eura) za provedený příkaz.
  • Kombinovaný poplatek.

Velikost může záležet i na frekvenci a objemu, s jakým obchodujeme. Například Coinbase Pro má poplatkovou strukturu následující:

Zdroj: coinbase.com
Poplatková struktura na kryptoměnové burze Coinbase
Poplatková struktura na kryptoměnové burze Coinbase Pro

Jak můžeme vidět u příkladu Coinbase Pro, se zvyšujícím objemem transakcí se mění i poplatková struktura v příznivější.

Vlastní tokeny a lepší poplatky

Občas je možné narazit i na jednorožce. Jedním takovým je společnost Binance, která už velmi dlouho drží pozici kryptoměnové burzy s největším objemem transakcí.

Několik let zpět přišli na trh s novinkou, kterou byl samostatný token a později coin BNB. Jedná se o nativní coin celého ekosystému BNB Chain vytvořeného samotnou Binance. Tímto coinem lze platit poplatky za příkazy na směnárně Binance, výhodou je ušetření poplatků až ve výši 25 %.

Zdroj: Binance
Snížení poplatků u binance
Snížení poplatků u Binance – platba v BNB

Co si mám vybrat? Směnárnu? Burzu?

Odpověď na tuto otázku – záleží na účelu.

Co chcete dělat?

Pokud je vaším cílem kryptoměny nakoupit a držet, zároveň chcete nakoupit kryptoměny co nejjednodušeji a bez zbytečného protahování a učení, pak je nejlepší cestou využít směnárnu.

Jestliže chcete aktivně obchodovat měnové páry, chcete mít možnost víceméně kdykoliv nakoupit a prodat, nevadí vám trocha učení – pak jsou burzy vhodnější.

Cena

Zde je to velmi jednoduché. Když chcete ušetřit nějaké peníze, využijte jednoznačně kryptoměnovou burzu. Jestli vám jde spíše o pohodlí a poplatky vás nezajímají, pak je směnárna lepší nápad.

KYC, aneb úředníkovo oko sleduje vše

Kdysi bývaly kryptoměny nové, moc se o nich nevědělo, jejich cena ani tržní kapitalizace nebyly moc velké a zákony je vesměs přehlížely. Burzu si mohl zařídit v podstatě každý a nic se neřešilo.

Jak už to s pokrokem bývá – do všeho, co začne vynášet slušné peníze, začne strkat nos státní pijavice. Ani zde to není jinak. Bohužel.

Dnes už musí mít každá burza a směnárna zvládnutý proces KYC – Know Your Customer.

Zdroj: binance.com
Výběr dokladu totožnosti
Výběr dokladu totožnosti na burze Binance

Jedná se autorizaci a ověření klienta. Probíhá pomocí oskenování průkazů totožnosti (často dvou – například občanský průkaz a řidičský průkaz) a často je ještě třeba přidat dokument se jménem a adresou (třeba výpis z účtu).

Jestli je něco takového správné nebo ne, to už necháme na vás. Avšak každá velká burza bude dnes něco takového vyžadovat a je dobré se na to připravit.

Jedinou výjimkou mohou být obchody v malých částkách pod 25 000 Kč či 1 000 euro. Všechno nad tuto částku musí projít přes účet s KYC.

Vadí vám centralizovaný aspekt burz? Využijte decentralizované služby!

Základní myšlenkou kryptoměn je svoboda a decentralizace, ovšem skutečnost, že se jejich nákup a prodej tradičně realizuje na centralizovaných kryptoměnových burzách, zmíněnou ideu moc nenásleduje.

Pokud chcete nakoupit či prodat kryptoměny bez pomoci nějaké centrální autority a bez nutného ověření totožnosti, můžete využít tzv. decentralizované burzy (DEX).

Decentralizované burzy pracují na jiných principech než burzy centralizované a nestojí za nimi žádná společnost, která by je řídila či měla odpovědnost za jejich provoz a účastníky.

Na druhou stranu mají jednu zásadní výhodu, kterou je nezávislost. Aplikaci decentralizované burzy lze stáhnout kdekoliv na světě, může zde obchodovat naprosto každý a plní tak své poslání – P2P platební síť a tržiště, které je nezávislé, nedá se nijak omezit a je přístupné pro všechny.

V případě, že by vás toto téma zajímalo, pak můžete navštívit naší recenzi bitcoinové decentralizované burzy Bisq, která je asi nejznámějším projektem této kategorie ze všech.

Mezi další decentralizované burzy reprezentující jiné sítě, zejména tedy Ethereum a BNB Chain, je Uniswap a PancakeSwap.

Favorit redakce

Výhody
  • Bezpečná, důvěryhodná a časem prověřená DEX
  • Pěkné a intuitivní uživatelské prostředí
Nevýhody
  • Na začátečníky čeká na Uniswapu z principu mnohem více nebezpečí (falešné tokeny, MEV boti, vysoké spready...)

Jak vybrat kryptoměnovou burzu?

Dostáváme se k otázce, která trápí asi každého, kdo se poprvé dostane do relativně zmateného světa kryptoměn. Poplatky, jednotlivé coiny, tuna burz a dvě tuny v neznámých pojmech a slovních spojeních. Zkusíme vám to proto co nejvíce ulehčit.

A) Je burza určena pro obchodníky z České republiky?

Naprosto základním krokem by mělo být zjištění, jestli mohou na dané kryptoměnové burze obchodovat lidé z České republiky. Některé společnosti provozují své podnikání pouze v USA, jiné zase jen v Evropě atp.

Je to způsobeno především legislativními překážkami. Každá důvěryhodná burza, která chce na daném území podnikat, musí získat licenci k provozu svých služeb a některým se to prostě nevyplatí.

Pro některé uživatele je v tomto směru důležitý i jazyk samotného rozhraní kryptoměnové burzy. Burzy, které jsou kompletně v češtině, jsou např. již zmiňovaná Binance nebo česká CoinMate.

B) Jaké kryptoměny lze na burze nakoupit? Jaké služby se zde provozují?

Když zjistíme, že na burze obchodovat můžeme, je dalším krokem jednoznačně výzkum, jestli kryptoměnová burza nabízí to, co vlastně hledáme. Pokud bychom chtěli obchodovat kryptoměnu či token, který burza vůbec nenabízí, pak je z jasných důvodů zbytečné, abychom se zde registrovali.

Nabídka kryptoměn je různá. Základní kryptoměny jako Ethereum, Bitcoin či Litecoin najdete pravděpodobně všude. Avšak kryptoměny se střední a malou tržní kapitalizací jsou už horší.

Co je to tržní kapitalizace?

Tržní kapitalizace označuje celkové množství mincí dané kryptoměny, jež je následně vynásobeno její cenou. Pokud tedy bude na světě 1 000 000 finexcoinů a každý bude stát 100 dolarů, pak bude tržní kapitalizace projektu 100 milionů dolarů.

C) Nakolik je burza mezi obchodníky oblíbená?

Velké množství zákazníků je možné považovat za důkaz toho, že služba přináší vysokou hodnotu. Jedním z velmi dobrých ukazatelů důvěryhodnosti burzy je proto právě tato veličina.

Když bude burzu využívat 1 000 lidí, lze s jistotou říct, že jde o miniaturní projekt, který má bůhvíjaký základ a nelze mít jistotu o tom, že se dokonce nejedná o podvod.

Na druhé straně miliony spokojených zákazníků, kteří denně obchodují, jsou jasnou značkou alespoň průměrné, spíše však velice nadprůměrné kvality.

Pokud budete vybírat burzu, vždy se snažte dohledat počet zákazníků z více zdrojů. Jedním ukazatelem může být i objem uskutečněných transakcí. Ten najdete například zde.

Každý den se objevují příběhy o tom, že byl někdo podveden na kryptoměnové burze. Tyto situace mají však svá specifika. V naprosté většině případů se jedná o neznámé burzy, které mají až podezřele výhodné podmínky a velmi málo referencí.

Jestliže zvolíte jednu z velkých burz jako Coinbase, Binance či Kraken, tak nemůžete šlápnout vedle.

Doplnění

Pokud chcete mít o kryptoměnové burze opravdu jistotu, můžete si také ověřit, s jakými market makery burza spolupracuje. Vždy by totiž market makerem měla být společnost, která nemá na společnost burzy žádnou vazbu. To zajistí, že nevznikne střet zájmů.

D) Jaké je zabezpečení kryptoburzy?

Když si vybíráte banku, tak na nějaké úrovni vědomí tušíte, že jsou vklady chráněny pojištěním, že jsou trezory dostatečně pevné, že počítačové systémy mají kvalitní zabezpečení a že v případě nejhorších problémů jsou banky napojené na stát, který je může do určité míry podržet.

Na kryptoměnové burzy je dobré pohlížet o něco aktivnějším zrakem. Přeci jen není zas až tak neobvyklé, že se takové internetové pokladnice plné digitálního zlata stávají terčem hackerských útoků (nicméně to samozřejmě i banky).

Je proto nadmíru důležité přistupovat k výběru zodpovědně z hlediska opatření, a to zvlášť v případech, kdy chcete kryptoměny nechávat na burzách.

Překontrolujte si pojištění vkladů, vyhledejte si něco o historii úspěšných hackerských útoků (Mt.Gox) a obecně se trošku zajímejte o to, co se stane s vašimi prostředky v případě nějakého problému.

Dále je také vhodné, aby měla burza alespoň dvoufázové zabezpečení, či jiná opatření proti zlodějům snažícím se přihlásit na váš účet.

E) Jakými způsoby lze provést platbu?

Zde existují primárně dva způsoby. Buď lze účet nabít přes debetní či kreditní kartu, anebo pomocí bankovního převodu.

U firem v České republice je vše ulehčeno díky možnosti využívat koruny, avšak to na většině zahraničních burz neexistuje. Budete proto potřebovat eura či dolary. Samozřejmě i z korunového bankovního účtu se dá odeslat platba v eurech, nicméně to není nic levného a bankovní směnný kurz je často naprosto příšerný.

Pokud zvolíte zahraniční burzu umístěnou v Evropské unii, je zde možnost využít SEPA platbu.

Pár slov závěrem

Pokud je toho na vás teď moc, tak si dejte od čtení a kryptoměn na chvíli pauzu. Nikam to neuteče a bude rozhodně lepší počkat a vše zpracovat, než udělat nějakou chybu, které by šlo předejít.

Možná to zní jako velká věda, ale ve skutečnosti není výběr kryptoměnové burzy nic složitého.

Pokud se zaregistrujete na jednu z největších, neuděláte krok vedle.

Jestliže následně nebude mít to, co potřebujete, tak není žádný důvod, proč byste se nemohli zaregistrovat někam jinam. Máme zde pro vás ještě poslední doporučení.

Kryptoměnové burzy jsou jen jeden dílek skládačky. Při nákupu a prodeji, který se bude odehrávat jen na burze, v zásadě stačí. Cokoliv mimo burzu má ale svá pravidla a možné problémy, které vás mohou neblaze překvapit, pokud o nich nevíte.

Jedním z nich může být například to, že za vaše kryptoměny na peněžence a za jejich pohyb nikdo neručí. Pokud uděláte chybu v adrese, tak o vaše kryptoměny nenávratně přijdete. Neexistuje způsob, jak vám je vrátit.

Obecně je technologie kryptoměn skutečně fascinující. Jediný problém je v tom, že má v některých ohledech naprosto odlišná pravidla od toho, na co jsme vlastně zvyklí a některé uživatele tak může velmi překvapit.

Líbil se vám tento článek?
77
9

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Kryptoměnové burzy - Recenze a velké srovnání pro rok 2024

Bitget vstupuje do světa Metaverse: Nové partnerství s Upland a exkluzivní listing SPARKLET tokenu
Bitget pracuje na zabezpečení uživatelů pomocí robustních opatření a transparentnosti