FinexAkcieJak funguje akciový trh a jak díky němu můžete vydělat peníze?
Jak funguje akciový trh a jak díky němu můžete vydělat peníze?
Od první burzy v Amsterdamu až po moderní Wall Street - příběh akciového trhu je plný příležitostí pro každého investora. Zjistěte, jak se můžete stát jeho součástí a začít vydělávat.
Ačkoliv má řada lidí dostatečné povědomí o tom, co jsou akcie a jak zhruba fungují, uniká jim celkový koncept globálních akciových trhů včetně toho, co ovlivňuje cenové pohyby aktiv na nich obchodovaných.
Představte si obrovskou síť burz, které každoročně umožňují obchodování za biliony eur či dolarů, a každá z nich vypráví svůj vlastní příběh plný inovací, úspěchů i odvážných rozhodnutí.
Tento článek vás zavede do srdce akciového trhu – místa, kde se tradice potkává s moderními technologiemi a kde se finanční příležitosti stávají skutečností.
Objevte, jak první burzy, založené v 17. století, otevřely cestu obyčejným lidem k investování a jak se vyvinuly instituce, které dnes formují globální trh.
Krok za krokem se dozvíte, jak firmy získávají kapitál prostřednictvím primárních veřejných nabídek akcií (IPO) a jak investoři, od drobných až po velké instituce, využívají tohoto trhu k budování bohatství.
Představte si akciový trh jako živoucí organismus, který pulzuje rozhodnutími tisíců jednotlivců.
Každá akcie, každé obchodní rozhodnutí a každá tržní změna přispívají k celkovému obrazu finanční reality.
Tento text vás zve na cestu, kde objevíte nejen informace, ale i motivaci pro nové investiční obzory.
Nechte se unést atmosférou, která odhaluje, že každý obchod skrývá svůj příběh a každý krok může znamenat začátek nové kapitoly ve vašem finančním životě.
Vstupte do světa, kde se spojují odvážné nápady s realitou trhu, a objevte, jak i vy můžete psát vlastní kapitolu.
Jak funguje akciový trh stručně
Akciový trh je globální sítí burz, kde se obchoduje s cennými papíry, jako jsou akcie, a je klíčovou součástí moderní ekonomiky.
Historie akciových trhů sahá až do 17. století, kdy byla v Amsterodamu založena první burza, a od té doby se trhy rozvinuly do globálních institucí.
Fungování akciového trhu umožňuje firmám získávat kapitál prostřednictvím IPO a investorům podílet se na zisku společností, přičemž ceny akcií ovlivňuje nabídka a poptávka.
A co že se na nich obchoduje? Samozřejmě hlavně akcie, byť jsou pouhou součástí koše burzovně obchodovatelných aktiv spadajících do souhrnné kategorie cenných papírů.
Historie investic na akciovém trhu sahá až do 17. století, kdy v roce 1602 vznikla první akciová burza v Amsterodamu.
Byla to Nizozemská Východoindická společnost, která jako první nabídla své akcie veřejnosti, což umožnilo běžným lidem investovat do námořního obchodu.
Tento krok byl revoluční, protože poskytoval firmám nové způsoby financování, zatímco jednotlivcům umožňoval podílet se na růstu a ziscích podniků.
Postupně se tento koncept rozšířil do dalších zemí, což vedlo ke vzniku burz, jako je londýnská burza v roce 1801 nebo New York Stock Exchange (NYSE) v roce 1817.
Tyto instituce se staly klíčovými centry pro investice na akciovém trhu, a díky nim se akciové trhy staly dostupnějšími pro širší veřejnost.
V průběhu 19. a 20. století zaznamenaly trhy s akciemi rychlý rozvoj, zejména díky průmyslové revoluci a technologickému pokroku.
Důležitým milníkem v historii akciových trhů bylo zavedení elektronického obchodování v 70. a 80. letech 20. století.
Dnes jsou akciové trhy globálními entitami, kde se každodenně zobchodují biliony. Tento vývoj učinil z investice na akciovém trhu klíčovou součást moderní ekonomiky, kde jednotlivci i instituce hledají způsoby, jak zhodnotit své finanční prostředky.
Trh s akciemi je dnes jedním z hlavních nástrojů, jejichž prostřednictvím lidé dosahují dlouhodobého finančního růstu.
Jak akciový trh funguje?
Akciový trh umožňuje firmám z celého světa skrze IPO (co je IPO?) získat finanční prostředky k financování růstu a jiných aktivit, aniž by musely žádat o půjčku v bance.
Činí tak prostřednictvím prodeje akcií – cenných papírů nakupovaných investory.
Investoři prostřednictvím akcií získávají ve firmě podíl.
Právo na prodej akcií však není samozřejmost, a aby jej získaly, musejí firmy splnit řadu administrativních povinností.
To je dobrá zpráva pro nás, drobné investory – o každé firmě kótované na burze si můžeme dohledat spoustu informací, které by nám měly usnadnit rozhodnutí, zda se bude jednat o vhodnou investici či nikoliv.
Info
Větší investoři, jejichž podíly dosahují jednotek až desítek procent, navíc mají možnost přímo ovlivňovat aktivity firmy.
Pokud společnosti s kapitálem získaným prostřednictvím prodeje akcií zacházejí dovedně, investoři mohou jásat – úspěch totiž vede k nárůstu poptávky po firemních aktivech, což vzhledem k základním tržním zákonitostem zase vede k růstu jejich ceny.
Kromě kapitálových zisků investoři vydělávají ještě na dividendách, jež některé firmy vyplácejí.
Ziskovost jednotlivých firem samozřejmě závisí na celé řadě faktorů a nikdy ji nelze zaručit s naprostou jistotou.
Jazýčky vah si však můžeme naklonit na svou stranu důslednou rešerší – fundamentální analýzou.
Kupříkladu americký akciový trh jako celek (reprezentovaný indexem S&P 500) z dlouhodobého pohledu roste každoročně o zhruba 10 %, což z něj činí jedno ze spolehlivějších míst k investování.
Ceny akcií se každý den mění, a to vlivem dvou základních tržních sil – nabídky a poptávky. Trh s akciemi je v podstatě velmi jednoduchý.
Pokud je zde méně prodejců a více lidí, kteří by si akcie rádi nakoupili, jejich cena půjde nahoru. A samozřejmě naopak – pokud se řada investorů chce svých akcií zbavit, ale nemají komu prodávat, ceny půjdou dolů.
Koloběh nabídky a poptávky
Pochopení konceptu nabídky a poptávky je poměrně snadné. Horší je to s pochopením tzv. tržního sentimentu, tedy toho, co investory vede k nákupu nebo prodeji té či které akcie.
Na jednotlivé firmy je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu – co vyrábí, jak se prezentují, kdo je vede, zda jim rostou zisky, zda mají konkurenční výhodu apod.
Trh s akciemi jako takový je poměrně pestrý a každý den na něm obchoduje široká škála subjektů.
Všechny účastníky však můžeme zařadit do tří základních kategorií – retailoví investoři (drobní obchodníci, my), firmy samotné a nakonec institucionální obchodníci, tzv. velcí hráči, kteří stojí za většinou transakcí.
Kategorie účastníků akciového trhu
Institucionálním a retailovým investorům jsme se více věnovali v tomto článku.
Skupina institucionálních obchodníků zahrnuje mimo jiné penzijní a hedgeové fondy, pojišťovny, skupiny investorů, banky a řadu jiných finančních institucí.
Jsou to právě tyto velké skupiny, kdo dělá tržní likviditu. Tu je možné chápat jako jakousi jistotu, že vždy najdete protistranu, když budete chtít nakoupit nebo prodat.
A proč se vlastně na burzách obchoduje? I zde bude mít odpověď tři základní kategorie.
Firmy dávají své akcie na trh z toho důvodu, aby získaly kapitál k financování svých aktivit.
Zbývající dvě se pak týkají velkých institucí i nás, menších investorů – dlouhodobé zhodnocování majetku, tedy investování, a aktivnější, třeba intradenní obchodování s vidinou okamžitého výdělku.
Jako drobní investoři se však nemusíme bát, že bychom velkým hráčům byli vydáni úplně napospas – investice na akciovém trhu totiž zpravidla podléhají přísným regulacím.
Regulace akciových trhů hraje zásadní roli v ochraně investorů a zajištění transparentnosti a integrity trhu.
Na trh s akciemi dohlížejí různé regulační orgány, které se snaží zabránit podvodným aktivitám, manipulacím s trhem a insider tradingu.
V USA je hlavním regulátorem Securities and Exchange Commission (SEC), která zajišťuje, že společnosti, které chtějí získávat kapitál prostřednictvím veřejné nabídky akcií, dodržují přísná pravidla týkající se zveřejňování informací.
V Evropě se o regulaci stará Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), který koordinuje národní regulační orgány a zajišťuje konzistenci napříč členskými státy EU.
Jedním z klíčových nástrojů regulace jsou prospekty, které musí obsahovat všechny relevantní informace o společnosti, její finanční situaci a rizicích spojených s investicí.
Tyto dokumenty umožňují investorům činit informovaná rozhodnutí.
Kromě regulací mají investoři k dispozici i další ochranné mechanismy, jako je pojištění vkladů a mechanismy kompenzace v případě, že dojde ke krachu brokera nebo jiné finanční instituce.
Většina vyspělých trhů má také zavedeny programy ochrany investorů, které chrání drobné investory před ztrátami způsobenými nekalými praktikami nebo insolvencí brokerských firem.
Regulace také podporují likviditu a důvěru v trh s akciemi, což je klíčové pro jeho hladké fungování.
Přísné dohledové mechanismy a pokuty za porušení pravidel zajišťují, že investice na akciovém trhu jsou co nejbezpečnější a že jsou minimalizována rizika pro drobné investory.
Akciový trh vs. burza
Jelikož se tyto dva pojmy někdy zaměňují, pojďme si nyní vypíchnout, v čem se liší.
Základní rozdíl jsme v podstatě nastínili už v úvodu článku – akciový trh jako celek sestává z mnoha burz, z nichž zmíníme třeba naši českou BCPP, německou XETRA, anglickou LSE nebo burzy americké – NASDAQ a NYSE.
Když je řeč o tom, jak se daří evropskému, americkému nebo asijskému akciovému trhu, je řeč o tisíci firmách kótovaných na burzách v rámci jednotlivých regionů.
Kromě firemních akcií však finanční trhy jako takové zahrnují i pestrou paletu jiných obchodovatelných aktiv, např. ETF, dluhopisů, a finanční derivátů, jako jsou CFD, futures, nebo opce.
Akciové indexy reprezentují souhrnný vývoj cen akcií v rámci jedné burzy nebo konkrétního odvětví.
Jsou důležité z toho důvodu, že se jedná o spolehlivý a přesný indikátor, jak se daří firmám kótovaným na konkrétní burze. Z významných světových indexů zmíníme třeba:
DAX 40, jenž započítává cenu 40 nejvýznamnějších německých společností
S&P500 neboli Standard & Poor’s 500, který reprezentuje 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovatelných společností ve Spojených státech
PX index, tedy akciový index Burzy cenných papírů Praha (BCPP)
Nikkei 225, jehož hodnota se vypočítává z 225 největších firem na tokijské burze (TSE)
Pojem akciové trhy se vztahuje k burzám, na nichž jsou obchodovány klasické akcie firem, popřípadě ještě jiná související aktiva včetně ETF nebo akcií firem typu REIT. Ostatní typy finančních aktiv mají své vlastní trhy. Jaké to jsou?
OTC trhy
OTC (over-the-counter) jsou místem, kde se obchodují cenné papíry včetně akcií mimo velké burzy. Zpravidla se tak děje bez prostředníka, přímo mezi prodávajícím a nakupujícím.
Kromě dluhopisů se tak často nakupuje také tzv. centové akcie, o nichž se dozvíte více v samostatném článku.
Komoditní trhy
Komoditní trhy jsou mimořádně zajímavým místem, kde se dá obchodovat např. zlato, stříbro, ropa, ale také třeba kukuřice, dřevo nebo sójové boby.
Komodity mají své vlastní burzy, z nichž zmíníme třeba slavnou chicagskou CBOT.
Forex
Forex (foreign exchange) je globální trh určený pro směnu měn.
Obchodníci na forexu se snaží těžit z neustále se měnících hodnot jednotlivých světových měn pro své vlastní obohacení. Velké firmy mohou forex využívat ke směně prostředků pro mezinárodní transakce.
Kryptoměny
V případě kryptoměn nemůžeme hovořit o trzích jako takových – jedná se o dost specifickou věc.
Rádi byste okusili investice na akciovém trhu? Celá věc je mnohem jednodušší než byste čekali! Pojďme se podívat na jednotlivé kroky, jež vás mohou dovést až k vybudování vlastního bohatství.
Ujasněte si, proč vlastně chcete investovat
Hodláte střádat na důchod v bezpečných vodách, chcete si pořádně zaspekulovat, anebo vás láká postupně si vytvořit portfolio dividendových velikánů?
Ještě než začnete, měli byste si uvědomit, co vlastně od trhů očekáváte. Od toho se pak bude odvíjet investiční horizont, strategie a v neposlední řadě výběr konkrétních akciových titulů.
Otevřete si účet u brokera
V dnešní době už je většina brokerů spolehlivá a nemusíte se bát, že narazíte na nepoctivce.
Výběr konkrétního prostředníka mezi vámi a trhy bude záviset mimo jiné na poplatcích a na tom, jaký koš investičních aktiv nabízí. Podrobný přehled brokerů najdete v tomto článku.
Vložte si peníze na účet
Bez finančních prostředků to zkrátka nepůjde. Rozhodněte se, kolik hodláte investovat do začátku a jak budete postupovat dál – chcete investovat pravidelně po menších částkách, jednorázově vždy po výraznějších propadech, anebo hodláte obě tyto metody kombinovat?
Zvolte a nakupte aktiva
Výběr zde bývá opravdu široký – můžete si koupit akcie významných firem typu Apple nebo Microsoft, menší firmy s potenciálem dlouhodobého růstu nebo třeba ETF, v jejichž případě investujete do celého koše akcií z konkrétního odvětví.
Řiďte se svou strategií
Máte nakoupeno a stojíte před důležitou výzvou – co s tím? Chcete akcie držet dlouhodobě kvůli dividendám, anebo hodláte prodávat po dosažení nějakého procentuálního zhodnocení? Vše byste si měli promyslet ještě než realizujete svůj první nákupní příkaz.
Tato strategie se zaměřuje na nákup podhodnocených akcií s cílem dosáhnout zisku, když se jejich skutečná hodnota projeví. Investoři, kteří sledují tuto strategii, často hledají firmy s nízkým poměrem ceny k zisku (P/E) a silným potenciálem růstu.
Růstové investování
Další populární strategií je growth investing (růstové investování), zaměřená na firmy s vysokým růstovým potenciálem, i když jsou jejich akcie často dražší.
Tato strategie se často aplikuje na technologické společnosti nebo jiné inovativní sektory, kde se očekává rychlý růst tržeb a zisků.
Dividendové investování
Pro investory, kteří preferují stabilní příjem, je vhodná strategie dividendového investování. Tito investoři se zaměřují na firmy, které pravidelně vyplácejí dividendy, což poskytuje stabilní peněžní tok bez ohledu na výkyvy trhu.
Tento přístup je oblíbený mezi těmi, kteří hledají pasivní příjem, například během důchodu.
Indexové investování
Existují také kombinované přístupy, jako je indexové investování, kde se investor snaží replikovat výkon celého akciového trhu nákupem indexových fondů (ETF).
Tento přístup nabízí diverzifikaci a nižší riziko, což z něj činí vhodnou volbu pro méně zkušené investory.
Přehled oblíbených investičních strategií
Jak funguje akciový trh – slovo závěrem
Na konci této cesty, která nás zavedla do světa akciových trhů, se otevírá prostor pro zamyšlení nad tím, jak investování obohacuje náš finanční život.
Nejde pouze o sledování čísel a grafů, ale o odhalování příběhů skrytých za každým obchodem a rozhodnutím. Stejně jako při skládání puzzle, kdy každý dílek přispívá k celkovému obrazu, má i každá investice svůj význam.
Tato zkušenost vás vybízí k objevování nových cest a strategií, které mohou proměnit váš přístup k financím.
Čím více se ponoříte do této oblasti, tím výraznější se stávají příležitosti, které mohou otevřít nové obzory. Inspirujte se příběhy investorů, kteří se nebáli riskovat a hledat vlastní řešení.
Vzájemné propojení tržních mechanismů, regulačních opatření a investičních taktik vytváří prostředí, kde i malý krok může mít zásadní dopad.
Tato symfonie finančních aktivit je výzvou pro každého, kdo touží po nových znalostech a praktických zkušenostech.
Ať už jste začátečník, nebo máte za sebou bohaté zkušenosti, nové pohledy na investování mohou obohatit vaši cestu k finanční stabilitě a růstu. Využijte získané poznatky a vymodelujte si svou vlastní cestu ke skutečné prosperitě.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co je akciový trh a jaký je rozdíl mezi akciovým trhem a burzou?
Akciový trh je místo, kde se obchodují cenné papíry, akcie, což jsou podíly ve firmách. Akciový trh je globální sítí burz, zatímco burza je konkrétní místo nebo platforma, kde se obchoduje s akciemi a jinými cennými papíry.
Jak vznikl akciový trh?
Akciový trh vznikl v 17. století, kdy v Amsterodamu byla založena první burza, kde mohli lidé investovat do akcií společnosti.
Co ovlivňuje cenu akcií?
Cenu akcií ovlivňuje nabídka a poptávka na trhu, stejně jako tržní sentiment a výkonnost společnosti.
Kdo jsou hlavní účastníci akciového trhu?
Hlavními účastníky jsou retailoví investoři, firmy a institucionální obchodníci jako penzijní fondy a banky.
Jak začít investovat na akciovém trhu?
Začít můžete tím, že si ujasníte své investiční cíle, otevřete si účet u brokera, vložíte peníze a vyberete vhodná aktiva.
Jaké jsou hlavní typy investičních strategií na akciovém trhu?
Mezi hlavní strategie patří hodnotové investování, růstové investování, dividendové investování a indexové investování.
Redaktor a investor s více než sedmiletou praxí, proponent dlouhodobého investování, velký fanoušek investičního mága Petera Lynche.
O svět investování se začal zajímat v roce 2017, kdy si stejně jako spousta dalších prošel fází aktivního tradingu v oblasti Forexu. Tato osobní zkušenost jej transformovala v dlouhodobého investora a studenta strategií, na kterých stojí investiční přístupy Warrena Buffetta a Benjamina Grahama.
Bogdan je přesvědčený, že úspěch na finančních trzích si musíte zasloužit pílí a svědomitým přístupem. Příslib finanční nezávislosti za to však stojí.
„The person that turns over the most rocks wins the game. And that’s always been my philosophy.“ – Peter Lynch.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.