Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co se stane s portfoliem, když váš broker zkrachuje?

Publikováno
Co se stane s portfoliem, když váš broker zkrachuje?
Zdroj: Depositphotos.com

Obchodování cenných papíru přímo na trhu na vlastní pěst může být asi docela náročné. Pokud nejste Warren Buffett tak spíše nedosažitelné. Nebylo by dobré, kdyby existoval nějaký zprostředkovatel, který by investory/obchodníky propojil s neustále se měnícím trhem?

Od toho jsou samozřejmě brokeři! Pomáhají investorům a obchodníkům s dlouhodobým investováním i obchodováním výměnou za určitý poplatek za zprostředkování.

Tento článek vysvětluje základní ochranu investorů a to, co mohou očekávat, pokud broker zkrachuje. Co by v podobné situaci měl obchodník dělat?

Krach brokera stručně

  • Brokeři hrají klíčovou roli při propojování investorů/obchodníků s trhem. Jednoduše jim umožňují investovat na trzích.
  • Broker jako každá jiná firma však může zkrachovat. V minulosti se jednalo například o pád společností Bear Stearns a Lehman Brothers během finanční krize v roce 2008 a případ společnosti MF Global, která zneužila aktiva klientů k pokrytí svých ztrát.
  • Brokeři jsou regulováni a úroveň ochrany investorů závisí na předpisech země, kde makléř sídlí. Obecně však je pravděpodobnost, že přijdete o peníze v případě krachu brokera, velmi malá.

Obsah článku

Brokeři a jejich role v investičním světě

Brokeři otevřeli svět investování každému, kdo má relativně malý obnos peněz, počítač a připojení k internetu. Tyto firmy poskytují svým klientům obchodní účty a jménem klientů nakupují a prodávají investiční produkty, jako jsou akcie, podílové fondy, dluhopisy, ETF, futures nebo třeba opce. Díky jednoduchosti transakcí jsou služby brokerů mezi investory velmi oblíbené. Ale kde je pro, tam je také odpovídající proti.

Aktivní investoři, kteří chtějí své peníze zhodnocovat, mohou mít na takovém účtu velkou část svých celkových aktiv ve formě hotovosti a cenných papírů. V této situaci je největším mínusem neboli rizikem to, že brokerská firma zkrachuje, nebo ještě hůře, že vás podvede. Ačkoli historie neobsahuje příliš mnoho příkladů krachu brokerů, stává se to.

Zatímco bankovní účet je pojištěn, co se stane s hotovostí a investicemi vázanými u makléře, který zkrachuje? Máte-li účet u brokerské firmy, možná si kladete otázku, zda jsou vaše peníze skutečně v bezpečí. Broker přece může zkrachovat jako každý jiný podnik. Co by se stalo s vašimi akciemi, dluhopisy, podílovými fondy a dalšími cennými papíry? Je to znepokojivá představa, ale existují určité ochrany, které by vám pomohly.

Jak se může stát, že váš broker zkrachuje?

Některé z nejvýznamnějších a dlouhodobě fungujících finančních institucí se mohou v době hospodářských potíží ocitnout v existenčních problémech a brokerské firmy jsou jen jednou z finančních institucí.

Když k tomu dojde, mohou firmy, které mají velký finanční vliv, spolupracovat s jinými firmami, projít fúzí nebo být akvírované, aby zůstaly konkurenceschopné nebo dokonce životaschopné. Jiné mohou jednoduše ukončit činnost a samy se zlikvidovat.

Vezměme si příběh Bear Stearns, globální investiční banky a makléřské společnosti, která zkrachovala po finanční a hypoteční krizi v roce 2008. Její zapojení do krize rizikových hypoték vedlo k jejímu pádu a následné koupi bankou JPMorgan Chase. Dalším příkladem banky, která byla považována za “příliš velkou na to, aby padla”, byla Lehman Brothers, která byla před svým bankrotem v roce 2008 čtvrtou největší investiční bankou v USA. I ona se před svým krachem podílela na krizi rizikových hypoték.

Broker (nebo banka nabízející investiční služby) může zkrachovat stejně jako jakákoli jiná společnost. V takovém případě je důležité vědět, co by se stalo s vašimi aktivy. Je to důležité zejména pro lidi, kteří mají například krátce před odchodem do důchodu. Pokud by tito lidé náhle přišli o všechno, mohou mít velké problémy.

Příběh MF Global

Společnost MF Global vydělávala dlouhá léta na relativně nudném makléřském byznysu. Pomáhala zákazníkům obchodovat s futures kontrakty, což jsou sázky na budoucí cenu všeho možného od akciových indexů po kukuřici až vepřové maso.

Problém společnosti MF Global spočíval v tom, že nikdy nevydělávala moc peněz. Stejně jako mnoho jiných makléřů si účtovala nízké provize, aby přilákala co nejvíce zákazníků, a doufala, že nízké ceny vynahradí objemem vkladů a úroky, které získala z klientských aktiv. Aby společnost MF Global vydělávala více peněz, nemohla se spoléhat jen na to, že bude pomáhat jiným lidem uzavírat obchody. Rozhodla se začít uzavírat vlastní obchody. CEO brokera John Corzine, bývalý generální ředitel banky Goldman Sachs, začal během rozvíjející se evropské dluhové krize intenzivně sázet na vysoce výnosné dluhopisy vydané Portugalskem, Itálií, Řeckem a Španělskem.

Dluhopisy samozřejmě byly vysoce výnosné z jednoho důvodu: byly rizikové.

Ale díky způsobu, jakým společnost tyto obchody strukturovala, mohla MF Global zaúčtovat okamžitý zisk pokaždé, když zvýšila své sázky na evropský vládní dluh. Pokušení podstoupit riziko kvůli dnešnímu zisku, které by se v budoucnu mohlo ukázat jako nákladné, bylo prostě příliš lákavé.

Obchody společnosti MF Global se začaly vyvíjet v její neprospěch a její protistrany požadovaly, aby poskytovala stále více záruk. Tehdy udělala MF Global svou největší chybu. Společnost nezákonně používala makléřská aktiva svých klientů k tomu, aby překryla ztráty z obchodů, které uzavřela na vlastní účet.

Aktiva ve vlastnictví klientů brokerské společnosti a obchodní aktiva ve vlastnictví brokera mají být oddělena a nikdy se nemají míchat dohromady.

Naštěstí měla společnost MF Global v době likvidace dostatek aktiv, aby mohla svým klientům plně vyplatit jejich pohledávky, i když některým klientům trvalo roky, než získali zpět všechny peníze, které si u makléřské společnosti ponechali. Její věřitelé a akcionáři takové štěstí neměli, protože byli v konkurzu fakticky zlikvidováni.

Poznámka

Co je důležité na tomto příběhu? Jeden z mála krachů brokerů v moderní historii, byl způsoben chamtivostí jejího vedení a co je podstatné? MF Global v podstatě podvedla své klienty, když nedodržela nařízení o oddělení vkladů klientů od svých vlastních aktiv.

Přestože příběh pro klienty nakonec dopadl dobře, jednalo se především o podvod ze strany společnosti. Pokud by nyní došlo ke krachu některého z brokerů, měly by být vaše investice, díky oddělení od majetku brokera, v relativním bezpečí.

Jakým způsobem jsou vklady klientů pojištěné? Jsou chráněné nějakým zákonem?

Brokeři pro obchodování akcií, ETF a dalších cenných papírů jsou regulováni. Regulace však budou záviset na tom, odkud makléř pochází. Jak dobře budete chráněni, bude záviset na tom, kde váš makléř sídlí. Pojďme si situaci přiblížit na příkladu tří brokerů.

A) FIO e-Broker

FIO e-Broker je český makléř provozovaný stejnojmennou bankou. Tento broker podléhá regulaci jak ČNB, tak i ECB. Dle evropský zákonů jsou vklady klientů na účty FIO e-Broker pojištěny do výše 20 000 eur (aktiva) a 100 000 eur (hotovost). Samozřejmostí je, že jsou vaše aktiva oddělena od majetku brokera.

Kde však budou vaše aktiva umístěná závisí na místě jejich původu. Každá země se v regulaci svých cenných papírů trochu liší. České akcie jsou uloženy v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP), který spadá pod Pražskou burzu. Budete-li prostřednictvím této platformy nakupovat jiné než české akcie, bude se postupovat v rámci regulace dané země. Příkladem může být USA, kde neexistuje jeden depozitář cenných papírů, podobných institucí tam je několik. A přestože nakupujete americké akcie prostřednictvím českého brokera, bude jejich regulace podléhat tamním zákonům.

Další informace o brokerovi naleznete v naší recenzi

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

B) Interactive Brokers

Interactive Brokers je k dispozici českým investorům, ale podobně jako většina dalších společností není českým brokerem. Jako takový se bude řídit odlišnými předpisy. S Interactive Brokers je to trochu složitější, protože mají několik subjektů v různých zemích. Například hlavním subjektem je IB US, který je regulován Spojenými státy.

Jako český investor investujete (po brexitu) u Interactive Brokers Luxembourg (dříve u IB UK). Jejich účty jsou regulovány úřady Lucemburska, které jsou tvořeny v souladu s evropskými nařízeními. Kromě toho Interactive Brokers také odděluje klientská aktiva od svých vlastních. To znamená, že všechny vaše cenné papíry jsou vedeny na účtu na vaše jméno v subjektu, který je jeho správcem.

Brexit se mohl negativně odrazit na situaci nejednoho českého investora. IB UK nabízí další vrstvu zajištění, kterou poskytuje společnost Securities Investor Protection Corporation (SIPC) ze Spojených států. Je to dáno způsobem, jakým je IB organizováno. Díky SIPC byli investoři chráněni až do výše 500 tisíc dolarů, pokud makléř zkrachuje. Kvůli brexitu však budete u Interactive Brokers chráněni stejně jako u ostatních brokerů v EU.

Další informace o brokerovi naleznete v naší recenzi

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

C) Degiro

Broker Degiro je makléř z Nizozemska. V srpnu 2020 Degiro koupila společnost Flatex Bank AG. Je regulováno nizozemským Úřadem pro finanční trhy (AFM) a nizozemskou centrální bankou (DCB). V některých zemích, kde působí, má také některé další regulátory, například ve Velké Británii se jedná o místního regulátora akciového trhu.

Degiro nabízí standardní evropskou úroveň ochrany vkladů a aktiv investorů. Díky této ochraně jsou pojištěna aktiva do výše 20 000 eur pro případ úpadku makléře.

Aktiva Degiro jsou držena odděleně od aktiv klienta. K tomu slouží jiný právní subjekt – SPV, který ze zákona nesmí provádět žádnou obchodní činnost. Pokud tedy dojde k úpadku společnosti Degiro, vaše podíly budou drženy v právnické osobě, která je jejich správcem.

Další informace o brokerovi naleznete v naší recenzi

Investování zahrnuje rizika ztrát.

Oddělení aktiv investorů od majetku brokera

Jak vidíte, hlavní ochranou před bankrotem makléře je oddělení aktiv. Vaše aktiva by měla být držena odděleně od aktiv samotného brokera. Pokud zkrachuje, nemohou si na oddělená aktiva činit nárok věřitelé zkrachovalého brokera. Po vyřešení úpadku si budete muset najít jiného makléře, který bude s aktivy nakládat. Jakmile se tak ale stane, budete mít opět přístup ke svým akciím.

Ve skutečnosti nemáme k dispozici dobré příklady, aby bylo možné zjistit, jak dobře to bude fungovat v praxi. Lze očekávat, že tento proces nebude zrovna rychlý. Nebylo by překvapením, kdyby to trvalo déle než rok, než získáte zpět přístup k vašim akciím.

Mějte na paměti, že oddělení majetku (povětšinou) neznamená, že majetek je veden na vaše jméno. Většina makléřů sdružuje všechny cenné papíry na jednom velkém depozitním účtu (obecně nazývaném omnibus nebo nominee accounts). Samozřejmě je zde uvedeno, kteří zákazníci mají které akcie spojené s tímto účtem. Z nákladových důvodů však většina makléřů nebude mít individuální depozitní účty.

Segregace aktiv je skvělým nástrojem pro běžné konkurzy, ale v případě podvodu nebo možné nedbalosti ze strany brokera by oddělení aktiv mohlo být ohroženo (opět se můžeme vrátit k příkladu výše zmíněného MF Global). V takovém případě může být proces velmi komplikovaný. A přinejmenším část majetku by byla pravděpodobně ztracena.

Může pro vás být rizikem půjčování cenných papírů?

Když makléř půjčí vaše akcie jinému investorovi, nejsou tyto akcie po dobu trvání půjčky zcela vaše. Co se tedy stane, pokud makléř během této doby zkrachuje?

Půjčování cenných papírů je něco, co například broker Degiro standardně provádí u svého účtu Degiro Basic. Když půjčuje vaše akcie, půjčuje si vaše cenné papíry od právnické osoby (SPV). Pokud nyní společnost Degiro zkrachuje, dlužník vám tuto půjčku bude stále dlužit.

Stále však existuje dodatečné riziko, že zkrachuje i dlužník. A u investorů, kteří si půjčují akcie, je pravděpodobnost bankrotu vyšší než u ostatních.

Určité dodatečné riziko existuje v případě bankrotu makléře, pokud tento makléř využívá půjčování cenných papírů. Není to velké riziko, ale zkomplikuje to získání všech vašich akcií zpět.

Přímá registrace akcií na jméno

Mnoho lidí si myslí, že všechny jejich akcie jsou registrovány přímo na jejich jméno. Ve většině případů je to však omyl. Jak již bylo zmíněno, váš majetek je zpravidla uložen na velkých souhrnných účtech. A pouze oddělená právnická osoba ví, který investor drží, které akcie. Výjimkou pak je výše zmíněný nákup českých akcií, které jsou vedeny v CDCP. Kolik procent nákupů českých investorů však tvoří investice do českých akcií?

Kromě toho pak existují systémy, pomocí kterých byste mohli zaregistrovat akcie na své jméno.

Například ve Spojených státech to lze provést pomocí systému přímé registrace (DRS). Je to něco jako oficiální registrační systém pro vlastnictví akcií. A u amerických makléřů si můžete zařídit, aby vaše obchody byly registrovány v tomto systému. Tímto způsobem jsou vaše akcie skutečně vedeny na vaše jméno. To vám pomůže v případě bankrotu makléře, tento systém však komplikuje nákup a prodej akcií. A neexistuje jednotná evidence akcií pro všechny burzy. Pravidla se tedy budou v jednotlivých zemích lišit.

Ochrana před bankrotem brokera

Co můžete udělat, abyste se ochránili před bankrotem brokera? Nejlepší ochranou před bankrotem brokera je používat zavedenou a renomovanou instituci. V tomto ohledu je vynikající Interactive Brokers, které bylo založeno před více než 40 lety a má vynikající pověst. Drobní investoři však mohou narazit na řadu nevýhod – jedná se spíše o brokera profesionálních investorů. Pro vás tak možná budou vhodnější brokeři uvedení v tabulce níže.

Především se ujistěte, že používáte makléře, který uplatňuje oddělení majetku investorů od svého vlastního. Je to nezbytné.

Segregace aktiv je hlavní ochranou před bankrotem brokera. Žádný makléř, který nesegreguje aktiva investorů, by neměl být považován za bezpečného.

Srovnání ozkoušených akciových brokerů

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Pojištění třetí strany

Pokud opravdu chcete další vrstvu zabezpečení, jediné, co můžete udělat, je mít několik brokerských účtů. Žádné pojištění svého vkladu, které byste si mohli sjednat na vlastní pěst momentálně není k dispozici.

Můžete tak mít část svých investic u Interactive Brokers a část investic u velkého evropského brokera. V takovém případě, pokud jeden z nich zkrachuje, můžete stále žít ze svých investic na druhém brokerském účtu. Mít dva nebo více brokerských účtů výrazně zkomplikuje vaše investování, může to však stát za to, pokud vám to pomůže v noci spát.

brokeri

Obdržíte zpět 100 % neinvestované hotovosti na učtu brokera?

Aktiva investorů by tedy měla být chráněna. Zvolíte-li prověřeného brokera, vaše aktiva budou od majetku brokera oddělena.

Každý členský stát EU musí vytvořit instituci nezávislého Garančního fondu, do kterého všechny subjekty obchodující na jeho území musí odvádět 2 % svých příjmů z poplatků a provizí. Peníze v tomto fondu slouží jako záruka pro případ platební neschopnosti některého z brokerů – nebude schopný plnit závazky vůči svým klientům.

Tento institut vám však pokryje maximálně 90 % majetku vašeho účtu, a to do maximální výše 20 000 euro. O tuto náhradu si však musíte zažádat sami, přičemž více informací se můžete dozvědět na stránkách Garančního fondu. Stejný princip uplatňují všechny země EU. Americký “garanční fond” nabízel větší záruky a 100% krytí, nicméně po vystoupení Velké Británie z EU si už pravděpodobně účet u brokera s “americkou garancí” jen tak neotevřete.

Závěr – Důvěřuj ale prověřuj

Hlavní ochranou před bankrotem brokera je oddělení majetku, kdy majetek klientů makléře není držen ve stejném subjektu jako majetek samotného makléře. V případě úpadku brokera se tedy věřitelé úpadce nebudou moci domáhat majetku klienta. To je zásadní ochrana. Tato ochrana je uplatňována u společností FIO eBroker, Interactive Brokers i DEGIRO. Stejný princip je uplatňován i u řady dalších.

Pokud používáte jiného makléře, rozhodně byste si měli ověřit, zda jsou vaše aktiva oddělena a pokud tomu tak není, dejte od tohoto brokera ruce pryč.

V tomto článku jsme hovořili především o bankrotu brokera. Existuje však ještě jedno riziko – podvod nebo nedbalosti makléře (jako v případě výše zmíněného MF Global). V takovém případě nemusí oddělení aktiv fungovat, protože mohlo dojít k jeho narušení.

Zjistili jsme, že existuje určitá úroveň ochrany aktiv investorů u jejich hotovosti, pokud jsou ale aktiva oddělena od majetku brokera, měli byste být v relativním bezpečí. Zvláště pokud vezmeme v úvahu, že k bankrotu brokera dochází pouze výjimečně.

Volte svého zprostředkovatele burzovního obchodování s rozmyslem, držte si palce a doufejte, že trh je regulovaný dostatečně.

Bojíte se bankrotu brokera? Jak se proti němu chráníte?

Další zdroje informací:

  • Rozbité prasátko (Epizoda podcastu s názvem: Otázky a odpovědi: Bezpečnost a krach brokera, půjčování akcií a fondy s cílovým datem výběru)
  • The Motley Fool (Will Your Brokerage Account Be Wiped Out When the Market Crashes?)
  • Investopedia (What Happens When a Stockbroker Goes Bust?)
Líbil se vám tento článek?
35
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Honza

Říkali jste že u Vámi zmiňovaných brokeru jsou aktiva pojištěny ve většině případů do 20 000 €. A mě zajímá co když jsou mé aktiva s přesahující častkou 150 000 €. Co se stane když broker skrachuje?

Redakce Finex

Dobrý den, Honzo. Myslíme, že je vše poměrně dobře popsáno v článku výše. Nicméně k Vaší otázce: teoreticky, v tom nejhorším případě, kdy broker zkrachuje, nebude schopen dostát svým závazkům a nebude mít ani peníze na separátních bankovních účtech, pak byste o aktiva nad rámec pojištění přišel. Většina doporučených a důvěryhodných brokerů ale drží peníze své a peníze svých klientů na oddělených účtech, takže i kdyby byl sám v problémech, nesmí Vaše peníze ke svému prospěchu využít. Pak byste měl mít možnost svá aktiva převést k brokerovi jinému.

voshi

Předpokládám – logikou věci, že to samé co na bankovním účtu. Co je nad onou hranicí je prostě nekryto. V luftu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎