Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Leden 2024, který se do kryptoměnových dějin navždy zapíše jako měsíc, ve kterém byly schváleny první spotové ETF na Bitcoin (BTC), se také zapíše růstově, byť nejznámější kryptoměna světa posílila jen o 0,7 %. První měsíc nového roku otevřela na ceně 42 280 USD a uzavřela na 42 580 USD za minci.
Zato volatilitu zažil Bitcoin pořádnou – krátce po zalistování ETF na první burzy vylétl až na 49 000 USD, aby se o několik dní později podíval až na 38 600 USD.
Pro srovnání, akciové indexy S&P500 a NASDAQ-100 stanovily v uplynulém měsíci nové all-time-highs, první jmenovaný na 4 930 a druhý na 17 600 bodech.
Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:
Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 697 500 Kč, což znamená:
Na tuto otázku, na kterou hledáme odpověď v každém díle našeho pravidelného seriálu, si tentokrát dokážete odpovědět sami – ano, šlo o schválení 11 žádostí o spotové ETF na Bitcoin americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) 10. ledna 2024 a jejich následné zalistování na burzy o den později.
Stejně jako při zalistování “první čistě kryptoměnové akcie” COIN americké kryptoburzy Coinbase však bitcoinové ETF po začátku obchodování zažily několikadenní propad. Alespoň z krátkodobého hlediska tak můžeme říct, že pravdu měli všichni, kteří schválení ETF považovali za tzv. sell the news event.
“Buy the rumour, sell the news” označuje spekulativní strategii, kdy obchodník nakoupí zvěsti o možné pozitivní zprávě, která může ovlivnit trh, a v okamžik oznámení této zprávy nebo ještě před tím aktivum prodá. Skutečný výsledek události ho tak příliš nezajímá.
Ihned po schválení bitcoinových ETF se také zraky obchodníků obrátily ke kryptoměnové dvojce, Ethereu (ETH), o jehož ETF žádá u SEC několik fondů, mezi nimi i největší světový správce aktiv BlackRock. A mnoho času nezbývá, finální deadline pro rozhodnutí o prvním z nich, od VanEcku, je 23. května 2024.
Krom toho Ethereum otestovalo svou příští velkou aktualizaci, update EIP-4844 zvaný též Dencun. Ten zavede proto-danksharding a tzv. datové bloby, díky čemuž by mělo dojít ke zvýšení škálovatelnosti rollupů jako jsou Arbitrum (ARB) nebo Optimism (OP) a snížení transakčních poplatků (gas).
Zapomenout na sebe nedal ani Elon Musk, na jehož platformě X (dříve Twitter) se objevil tajemný oficiální účet @XPayments a lidé začali spekulovat, zdali se známý vizionář náhodou nechystá pro svoji platformu zavést platby kryptoměnami a samozřejmě i Dogecoinem (DOGE), což je Muskova oblíbená mince.
Krom toho se Musk objevil i v živém podcastu, kde hovořil o používání Bitcoinu na Marsu. Nápad se mu líbí, ale v jeho realizaci vidí problémy, např. značnou vzdálenost mezi Zemí a Marsem a s tím související zpožďování vypořádávání transakcí.
V minulém měsíci také spustila svoji kryptoměnu řada slibných projektů. Jako zcela nové mince a tokeny se na kryptoměnových burzách představily:
Co naopak končí, jsou mince LUNC a LUNA. Respektive ty existovat nepřestanou, protože blockchain jede dál, ale společnost Terraform Labs, která stála za jejich vývojem, v lednu zbankrotovala. Ve formuláři o svém úpadku uvádí, že má závazky v rozmezí 100 až 500 milionů USD a na obdobnou hodnotu odhaduje i svá aktiva.
Bývalý CEO projektu, Do Kwon, je po krachu ekosystému Terra v květnu 2022 stále stíhán a za podvedení investorů mu hrozí až 40 let vězení.
Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?
Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.
Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.