Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největší burza na Solaně spustí zítra svůj token. Koupit či nekoupit?

Publikováno
Největší burza na Solaně spustí zítra svůj token. Koupit či nekoupit?
Zdroj: jup.ag

Už zítra čeká všechny fanoušky Solany (SOL) velká událost. V poslední lednový den totiž odstartuje obchodování kryptoměny Jupiter (JUP), governance tokenu stejnojmenné decentralizované burzy, která co se týče objemu obchodů, transakcí i aktivních uživatelů válcuje od začátku roku veškerou konkurenci.

K zalistování JUP na většinu celosvětových burz dojde 31. ledna v odpoledních hodinách po tom, co první uživatelé obdrží airdrop JUP (tokeny zdarma) jako odměnu za to, že Jupiter v minulosti používali a tak v podstatě pomáhali testovat.

Uvedení SPL-20 tokenu JUP již potvrdily např. burzy Bybit, OKX nebo KuCoin.

Úspěchy Jupiter DEX

Přestože byla Jupiter DEX spuštěna již v říjnu 2021, až nyní se jí dostává pozornosti a nutno říct, že obří pozornosti. Za poslední 3 měsíce na ní totiž bylo zobchodováno tolik obchodů jako za předchozích 24 měsíců dohromady.

Zdroj: station.jup.ag
Graf měsíční volume na Jupiteru od založení burzy
Graf měsíční volume na Jupiteru od založení burzy

Kromě klasických swapů, tedy směňování jedné kryptoměny za druhou jako např. na Uniswapu umožňuje Jupiter DEX i zadávání limitních objednávek, investování pomocí metody dollar-cost averaging (DCA) a v beta verzi i obchodování s pákou, zatím však pouze pro kryptoměny Bitcoin, Ethereum a Solana.

Zdroj: jup.ag
Ukázka limitních objednávek na Jupiter DEX
Ukázka limitních objednávek na Jupiter DEX

Jupiter DEX není multi-chain DEX a funguje pouze na Solaně. Uživatelé, kteří nemají na Solaně prostředky však mohou využít Jupiter Bridge, kryptoměnový most, skrze který převedou kryptoměny na Solanu z 9 dalších blockchainů.

29. ledna překonala Jupiter DEX denní volume 500 milionů USD a přeskočila tak i Uniswap v3, který je dlouhodobě nejvyhledávanější DEX uživatelů.

Token JUP – koupit či nekoupit?

Středeční začátek obchodování JUP nenechává nikoho z komunity Solany chladným. Pojďme se podívat na jeho tokenomiku, odhadovanou cenu v rámci pre-market obchodování a také ceny, na kterých by byla zajímavá jeho koupě.

Maximální zásoba JUP činí 10 miliard kusů. První den obchodování bude do oběhu vypuštěno 13,5 % z nich (10 % jako poděkování a odměna za věrnost pro uživatele, kteří na Jupiter DEX obchodovali před 2. listopadem 2023 a 3,5 % pro Launchpad).

Alokace JUP je potom jednoduchá – 50 % pro tým a 50 % pro komunitu. Tým Jupiteru několikrát zdůraznil, že neproběhly žádné privátní prodeje tokenů a investoři ani jakákoli jiná třetí strana tak alokaci JUP nezíská.

Zdroj: jup.ag
Alokace tokenu JUP
Plánovaná alokace tokenu JUP

V úterý, tedy den před oficiálním spuštěním, se cena 1 JUP v rámci pre-market obchodování pohybuje mezi 0,55 až 0,7 USD, což dává tokenu tržní kapitalizaci 0,75 až 0,95 miliardy USD. Pojďme se podívat, jak si Jupiter v tomto případě stojí v porovnání s jeho nejbližšími konkurenty. Kdyby měl JUP kapitalizaci jako token:

  • Uniswapu (4,6 mld. USD, dlouhodobá jednička mezi DEXes) stál by 3,4 USD,
  • ThorCHAINu (1,4 mld. USD, multi-chain protokol), stál by 1,05 USD,
  • Osmosis (1,1 mld. USD, vedoucí DEX v Cosmos ekosystému), stál by 0,8 USD,
  • PancakeSwapu (0,67 mld. USD, vedoucí DEX v BNB ekosystému) stál by 0,5 USD,
  • Raydia (0,3 miliardy USD, do nedávna vedoucí DEX na Solaně), stál by 0,22 USD.

Vzhledem k úspěchům Jupiter DEX, obrovským očekáváním natěšené komunity i perspektivním plánům do budoucna lze očekávat, že token bude po svém spuštění oceněn velmi dobře a určitě není nemožné, že se v den spuštění nebo několik dní po tom alespoň přiblíží k magické hranici 1 USD.

Nadšení a humbuk kolem nových tokenů však obvykle netrvá dlouho a i když je Jupiter velmi kvalitní projekt, který se nejspíše stane i součástí několika portfolií, je třeba se mít na pozoru a počítat s tím, že existuje šance, že start JUP bude přepálený a ta pravá nákupní příležitost přijde až třeba několik měsíců po něm.

Nesmíme totiž zapomínat, že cenu JUP mohou srážet i další kola airdropů. V plánu jsou ještě tři a na trh se při nich dostanou 3 miliardy zcela nových tokenů.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.