Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Smutný konec LUNC a LUNA. Terraform Labs zbankrotovala

Společnost Terraform Labs vyhlásila bankrot potom, co čelila žalobám a obviněním z podvodu. Zakladateli hrozí 40 let.

Smutný konec LUNC a LUNA. Terraform Labs zbankrotovala
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Terraform Labs, která stojí za kryptoměnami TerraUSD (USTC), Terra Luna (LUNA) a Terra Luna Classic (LUNC) podala žádost o vyhlášení úpadku. Tento krok následuje po bouřlivém období, kdy bylo na firmu podáno množství žalob. Její zakladatel, Do Kwon, také čelí trestnímu stíhání.

Ve formuláři společnost uvádí, že má závazky v rozmezí 100 až 500 milionů USD a na obdobnou hodnotu odhaduje hodnotu svých aktiv.

Seznam nezajištěných věřitelů v návrhu na konkurz zahrnuje významná jména jako TQ Ventures, investiční fond digitálních aktiv se sídlem v USA, a Standard Crypto, rizikový fond se sídlem v San Franciscu. Dopad pádu Terraform Labs tak přesahuje rámec samotné společnosti a týká se široké škály zúčastněných stran a investorů.

CEO Chris Amani věří, že firma bude díky tomuto kroku schopná dostát svým závazkům, vyřešit soudní spory a zároveň realizovat obchodní plán.

Úpadek Terraform Labs a krach ekosystému Terra

Stablecoin TerraUSD v květnu roku 2022 neudržel vázanost na dolar a ztratil veškerou svou hodnotu. Tím způsobil znehodnocení aktiv investorů v řádu desítek miliard USD. Komunita kolem ekosystému Terra se rozdělila a její odnož, která dnes nese ticker LUNA, začala fungovat na novém blockchainu.

Pád LUNC a USTC v květnu 2022

Aktuální cena
Změna
Terra Luna Classic / LUNC
Načítání
Načítání
Načítání
TerraClassicUSD / USTC
Načítání
Načítání
Načítání

Obvinění a zatčení

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila společnost Terraform Labs a jejího spoluzakladatele Do Kwona z účasti na “mnohamiliardovém podvodu s cennými papíry”.

Krach TerraUSD a jejího sesterského tokenu Luna byl přelomovým okamžikem pro celý svět kryptoměn. Upozornil na zranitelnost tohoto odvětví a vyvolal potřebu po zvýšeném regulačním dohledu a opatřeních na ochranu uživatelů.

Kwon po krachu a obviněních zmizel a skrýval se. V březnu 2023 byl zadržen v Černé Hoře, z níž se pokoušel vycestovat pod falešnými doklady.

Zdroj: nypost.com
Do Kwon zatčen Luna
Zatčení Do Kwona v Montenegru v Černé Hoře

K podání žádosti o vyhlášení bankrotu pak došlo krátce poté, co Kwonův právní tým úspěšně požádal o odklad jeho nadcházejícího soudního procesu ve věci podvodu v USA, který je nyní naplánován na 25. března. Tento odklad má Kwonově obhajobě poskytnout delší čas na přípravu na složitý případ.

Kromě USA čelí Kwon a jeho firma obviněním v Singapuru a Jižní Koreji, kde mu hrozí až 40letý trest odnětí svobody.

Kryptoměny LUNC, LUNA i USTC existují dál a ačkoli je jejich hodnota v troskách a pověst pošramocená, na některých burzách je stále možné je obchodovat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.