Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk zvažuje používání Bitcoinu na Marsu

Elon Musk hovoří o možném využití Bitcoinu na Marsu, kde by měla do roku 2050 vzniknout lidská kolonie. Jaké výzvy meziplanetární transakce přinášejí?

Publikováno
Elon Musk zvažuje používání Bitcoinu na Marsu
Zdroj: Leonardo.ai

Elon Musk, všem známý generální ředitel společnosti Tesla a zakladatel SpaceX, ve středu v návaznosti na schválení prvního spotového ktyptoměnového ETF v USA diskutoval na sociální síti X s generální ředitelkou ARK Invest Cathie Woodovou a dalšími.

Hovořil mimo jiné i o možném využití bitcoinů (BTC) jako měny na Marsu.

Musk ve Space, což je označení živých hlasových diskuzí v rámci této sociální sítě, původně vyjádřil výhrady k rychlosti vypořádání transakcí u Bitcoinu pro meziplanetární transakce.

Muskovy komentáře jsou součástí jeho širší vize založit do roku 2050 lidskou kolonii na Marsu. Lidstvo se podle něj musí stát meziplanetárním druhem, aby vůbec přežilo.

Poznamenal také, že tato kryptoměna by sice mohla mít pro marťanskou ekonomiku smysl, ale současná doba trvání transakcí Bitcoinu je pro jeho efektivní využití příliš dlouhá.

Musk zdůraznil problémy, které představuje vzdálenost mezi Zemí a Marsem, která komplikuje finanční transakce v reálném čase, přičemž Mars je vzdálen přibližně 12 až 20 světelných minut.

Pokud by tedy měli těžaři a uzly Bitcoinové sítě zůstat na Zemi, zprávu o existenci transakce z kosmu by získali se značným zpožděním. K tomu je nutné připočítat dobu uzavření bloku a pak další odeslání informace o úspěšném zpracování transakce zpět. Efektivně by tak jedna transakce v BTC na Marsu trvala nikoliv 10 minut, ale i více než hodinu.

Generální ředitel společnosti Blockstream a bitcoinový OG Adam Back však reagoval optimisticky a naznačil, že dle něho časová prodleva spojená se vzdáleností mezi Marsem a Zemí nebude pro desetiminutovou strukturu bloků Bitcoinu představovat významný problém.

Bitcoiny jako nejlevnější možnost

Navzdory těmto výzvám Musk myšlenku zcela nezavrhl. Do jisté míry připustil potenciální využití Bitcoinu na Marsu, ale zdůraznil nutnost lokalizované sítě na planetě pro efektivní zpracování transakcí.

V diskusi se také zkoumalo potenciální použití sítě Lightning Network, což je řešení druhé vrstvy, které usnadňuje rychlejší a nákladově efektivnější transakce s bitcoiny.

Údaje společnosti Glassnode ukazují, že náklady na odeslání hodnoty přes Lightning Network průměrně činí cca 0,0029 % z odesílané částky. Jsou tedy přibližně 1000krát levnější než platby tradičních zpracovatelů plateb jako jsou Mastercard nebo Visa.

Potenciální využití kryptoměn na platformě X, kterou Musk plánuje přeměnit na “aplikaci pro všechno” včetně plateb, bylo předmětem spekulací.

Zatímco zprávy z ledna 2023 naznačovaly, že platební funkce X by mohly nakonec kryptoměny zahrnovat, Musk nejnověji uvedl, že je nemá v úmyslu na platformě zatím podporovat.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.