Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Letní analýza akcií České zbrojovky (CZG) – zbrojovka trhá rekordy a akvizice s americkým coltem dokončena

Letní analýza akcií České zbrojovky (CZG) – zbrojovka trhá rekordy a akvizice s americkým coltem dokončena

Letní analýza akcií České zbrojovky (CZG) – zbrojovka trhá rekordy a akvizice s americkým coltem dokončena
Zdroj: depositphotos.com

K dnešnímu dni máme za sebou již dva akciové tituly, u kterých jsme stihli již druhé kolo analýz (Avast, ČEZ) a dnešním třetím titulem budou akcie České zbrojovky. Na Českou zbrojovku jsme měli technickou analýzu a fundamentální analýzu koncem března, takže jsme měli šanci rozebrat pouze ekonomická data z roku 2019.

To však dneska napravíme, neboť již máme čísla nejenom z roku 2020, ale i z prvního kvartálu letošního roku. Pokud chcete znát podrobnosti o analyzovaném podniku, doporučuji nahlédnout do předešlého příspěvku, kde máme stručný popis.

Cena akcií CZG
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Česká zbrojovka a novinky

colt-holding-company-llt-logo-spolecnosti
Logo společnosti Colt
Zdroj: wikipedia.org

Ještě ve stručnosti rozebereme nějaké novinky související s Českou zbrojovkou. Vlastně jsou ty novinky pouze dvě, ale první z nich je pro budoucí vývoj akciového titulu nanejvýš zásadní. Jak jsme si totiž řekli v březnové analýze, zbrojovka vstoupila po 13 letech zase na burzu, což byl racionální způsob, jak získat kapitál na akvizici s americkou firmou Colt.

Leč podnik se pokusil o získání financí i skrze dluhopisy, o které byl nemalý zájem. Výnos byl okolo 2 %, což není sice moc, ale zas na druhou stranu se jedná o únosný úrok. Pokud by CZG u svých dluhopisů nabízela úrok třeba 10 %, bylo by to dost nedůvěryhodné a pro společnost velmi riskantní počin. V každém případě se jim povedlo získat potřebné finance a ke konci května byli schopni dokončit akvizici se společností Colt.

Česká zbrojovka si tím zajistila expanzi na americké trhy, ale zatím není úplně jasné, jak byznys vlastně bude probíhat. Nepředpokládám totiž, že bude firma protěžovat „čezety“ na úkor coltů. Sám jsem hodně zvědavý, jaké další kroky CZG podnikne. Leč své místo na trhu má snad firma jisté a upřímně ji v tomto ohledu fandím.

Druhá informace je spíše zajímavostí, neboť podle hongkongského tisku má tamní policie o české zbraně, konkrétně o zbraně CZG, nemalý zájem. Hongkong totiž čelí zbraňovému embargu, díky čemuž jsou přerušeny dodávky zbraní z Německa a USA. Díky tomu se stal favoritem samopal CZ scorpion EVO 3, který je třeba na rozdíl od ruské konkurence velmi kompaktní. Pokud by se obchod podařil, české samopaly by nosili členové elitní hongkongské policejní jednotky.

Fundamentální analýza akcie Česká zbrojovka (CZG)

Nyní se dostáváme k hospodářským číslům a začneme rovnou prvním kvartálem 2021. Ještě předtím si ale zmíníme dividendy. Pokud si vzpomínáte, v předešlé analýze jsem psal, že je možnost vyplácení dividend ve vzduchu, ale tehdy nebylo nic potvrzeného.

Podnik ovšem se zveřejněním výsledků za rok 2020 zároveň oznámil, že pravděpodobně budou vyplácet dividendu 7,5 korun na akcii. Tudíž držitelé akcií získají asi 2% výnos. Žádná sláva, ale lepší než nic. Leč lze kalkulovat s tím, že v budoucnu dividendy porostou. Samozřejmě nesmí dojít k žádné velké krizi, jinak mají všichni smůlu. Definitivně má valná hromada o dividendě rozhodnout na další schůzi.

Q1 2021

Co se týče celkových výnosů, ty činí více jak 2 miliardy korun, což je meziroční skok o více jak 63 %. Rozhodně tedy úspěch. Není ani divu, poptávka po zbraních roste každým rokem a některé kusy není vůbec možné sehnat. Zbraňový průmysl má lidově řečeno žně. Hlavně ve Spojených státech je nemalá poptávka po produktech CZG.

Provozní výnosy činí za první kvartál 340 milionů korun. Oproti minulému roku vzrůst o 216 %. EBITDA pak meziročně vzrostla o 117 % na 438 milionů korun. Logicky i počet prodaných zbraních vzrostl o více jak 58 %. Určitě je dobré i zmínit, že podstatný podíl má právě americký trh.

Podíl výnosů ze zámoří byl až 67%. I ze sociálních sítí je znát, že Američané si zbraně CZG velmi oblíbili. Jinak dle výsledovky se ukazuje, že si české zbraně oblíbili i v Africe. Za jeden rok poptávka vzrostla o skoro 250 %. Západní kvalita za české ceny. EPS ukazuje 8,2 bodů, zatímco P/E dosahuje 52 bodů (aktuální cenová hladina).

FY 2020

Nyní přejděme k výsledkům za celý minulý rok, kdy celkové výnosy dosáhly 6,8 miliard korun. Meziroční posílení dělá téměř 15 %. EBITDA mezi lety 2019 – 2020 vzrostla o necelých 12 % na 1,471 miliard korun. Čistého zisku zbrojovka dosáhla v objemu 677 milionů korun.

Ukazatel EPS dosahuje 20,7 bodů a P/E činí téměř 21 bodů. Takže překračujeme konzervativní hranici, která se nachází někde v rozmezí 15-19 bodů. Nicméně, cena akcií byla ještě před několika dny na 370 korunách. Tehdy by bylo P/E 17,61 bodů, pak bychom se do konzervativního limitu vešli. Fakticky bychom P/E měli počítat v době vydání hospodářských výsledků, nebo konečné ceny v roce 2020.

Technická analýza akcie Česká zbrojovka (CZG)

Teď navážeme technickou analýzou, kde můžeme identifikovat tři supportní pásma – 340 korun, 370 korun a 407 korun. Nejsilnější support je logicky kolem těch 370 korun, kde se dlouhou dobu kurz nacházel. V podstatě se akorát čekalo na oznámení o dokončené akvizici, pak trh okamžitě reagoval agresivním nákupním tlakem. Během několika dní se proto titul zhodnotil o více jak 17 %.

akcie Česká zbrojovka
Denní graf akcie Česká zbrojovka. Zdroj: Lynx.com

Zároveň je těch 370 korun silnou tržní rovnováhou. Pokud by se sem cena vrátila, nakupující pravděpodobně budou hladinu urputně bránit. Jinak samotná expanze kurzu je dle mého názoru ze strany objemů potvrzená. Vizuálně se zobchodovalo dost, abychom cenový růst brali zcela vážně.

Co se týče indikátoru RSI, hodnoty se vyšplhaly nad 87 bodů. Řečené číslo je na denní graf docela dost, a proto mi přijde racionální očekávat krátké vystřízlivění. Dává logiku, aby kurz udělal throwback k S/R pásmu 407 korun, čímž se level potvrdí jako support. Trh se tak má o co opřít a může podporu využít pro odraz do vyšších cenových úrovní. Hlavní je, aby nakupující těch 407 korun ubránili.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska nemůžu akciím České zbrojovky vůbec nic vytknout. Akvizice je úspěšně zakončená, ekonomické výsledky jsou super, poptávka po produktu strmě roste. Vlastně je CZG vůbec nejnadějnější český titul, který jsem analyzoval.

Technická stránka trhu rozhodně vypadá slibně, ale musíme mít na paměti, že akcie se volně obchodují relativně krátkou dobu. Tudíž je těch dat o price action omezené množství, a proto je rozumné technickou analýzu brát s rezervou.

Dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo