Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Technická a fundamentální analýza akcií České zbrojovky (CZG) – český zbrojní průmysl zase jednou na výsluní?

Technická a fundamentální analýza akcií České zbrojovky (CZG) – český zbrojní průmysl zase jednou na výsluní?

Technická a fundamentální analýza akcií České zbrojovky (CZG) – český zbrojní průmysl zase jednou na výsluní?
Zdroj: depositphotos.com

V posledních dvou analýzách na české akciové tituly jsem se zaměřili na ČEZ a Avast. Tentokrát se podíváme na zoubek akciím České zbrojovce (CZG). Česká zbrojovka v posledních měsících rezonovala ve veřejném prostoru hned z několika důvodů.

Tím největším bylo, že firma po více jak 13 letech zase vstoupila na burzu. Cílem bylo získat kapitál na akvizici s legendární americkou společností vyrábějící palné zbraně – Colt. Ten byl sice nějakou dobu v úpadku, ale po restrukturalizaci by vše zase mělo být v pořádku a spojení s CZG se jeví jako velmi efektivní.

Akcie České zbrojovky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dvě legendy – Česká zbrojovka a Colt

colt-holding-company-llt-logo-spolecnosti
Logo společnosti Colt
Zdroj: wikipedia.org

CZG vydala nové kmenové akcie, především proto, aby Colt měla za co koupit. Lákala na své akcie i slibem, že až třetina čistého zisku se má rozdělovat mezi akcionáře formou dividend. Jestli ovšem svému slibu dostojí a stane se zajímavou dividendovou akcií se dozvíme až za nějaký čas.

Akvizice se však má hradit i skrze vydané dluhopisy o celkovém objemu 4 miliard korun.

Zbrojovka zmíněné dluhopisy nabízí za pohyblivou sazbu v rozmezí 1,93-2,23 %, což není žádná hitparáda, ale dá se předpokládat, že o dluhopisy bude dostatečný zájem. Stále totiž v kontrastu s jinými instrumenty nesou vyšší výnos.

Pro Českou zbrojovku se jedná o nemalou expanzi na americký trh.

CZG díky převzetí Coltu získá další významné výrobní kapacity ve Spojených státech i v Kanadě a rozšíří svou světovou zákaznickou síť. Colt je navíc dlouhodobým dodavatelem americké armády a prostřednictvím své kanadské dceřiné společnosti taktéž výhradním dodavatelem malých zbraní vojenským složkám v Kanadě.

Fundamentální analýza společnosti CZG (účetní období z roku 2019 v CZK)

Jak už bylo řečeno výše, CZG zatím dividendy oficiálně nevyplácí. Pouze zde byl jakýsi příslib, který podle dostupných informací není potvrzený. Pokud preferujete dividendové akcie, musíte se poohlédnout po něčem jiném, nebo jim jednoduše věřit a čekat.

Tržní kapitalizace firmy činí téměř 11 miliard korun. Celkové výnosy za rok 2019 jsou skoro 6 miliard korun a EBITDA je 1,382 miliardy. Čistý zisk pro akcionáře dělá 728 milionů korun.

Čistý zisk na akcii (EPS) je kolem 24 korun a ukazatel poměru tržní ceny a výnosu (P/E)15 bodů. Ukazatel P/E je tedy je tedy přesně na úrovni, která je mezi konzervativnějšími investory ještě tolerovaná. Co se týče rentability vlastního kapitálu společnosti (ROE), ta činí 21 %. ROE je tedy na docela slušné úrovni.

Technická analýza akcií CZG

Vzhledem k tomu, že jsou akcie zbrojovky obchodovatelné pouhých pár měsíců, k technické stránce trhu si toho tentokrát řekneme méně.

Otevírací cena při vstupu na burzu byla stanovena na 290 korun, což bylo mnohými označeno za přemrštěnou částku. Leč svoje zájemce si akcie našly, což cenu velmi brzy vyšponovalo až na cca 380 korun.

Akcie CZG
Denní graf akciového trhu CZG. Zdroj: Lynx

Posléze následovala stagnace, která trvala do 10. února. Nakupujícím se pak povedlo kurz zase o něco vyhnat nahoru, konkrétně až na 410 korun, kde se ovšem cena moc dlouho neohřála. Trh klesal zpátky na čerstvě vytvořený support, který je kolem 365 korun.

Vzhledem k tomu, že od tohoto pásma nastal už druhý odraz, určitě bych ho bral vážně.

Abychom logicky mohli pokračovat dál, je nutné překonat vrchol na 410 korunách. Podmínkou je samozřejmě udržení současné podpory. Jinak, co se týče volatility, cenové pohyby jsou dost dynamické. Občas až skoro chaotické, ale to je normální vzhledem k mládí těchto akcií a jejich nedávnému IPO.

Závěrem

Co se týče zbrojního průmyslu, tomu se dařilo i navzdory pandemii. Tudíž lze počítat s tím, že fundamentálně bude rok 2020 pro Českou zbrojovku velmi úspěšným rokem. Kdyby nebyl, nerozhodli by se pro koupi amerického Coltu.

Technická stránka trhu ještě ovšem nemá dostatek price action, abychom mohli potvrdit, zda byla otevírací cena nastavena správně. Zatím se zdá, že ano, ale více ukáže čas.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo