Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čeká teď akcie O2 Czech Republic příznivá budoucnost? Technická a fundamentální analýza

Publikováno
Čeká teď akcie O2 Czech Republic příznivá budoucnost? Technická a fundamentální analýza
Zdroj: svetaplikaci.tyden.cz

Už máme za sebou celou řadu analýz od bankovního sektoru (Erste Bank, Moneta), tabákového, nápojového a zbrojařského průmyslu (Philip Morris, Kofola, Česká zbrojovka), až po technologické odvětví (Avast) – více odkazů dole pod článkem. Tentokrát se přesuneme k telekomunikacím (akcie O2).

Jak je tedy u těchto příspěvků standardem, stručně si společnost představíme, a pokud jsou známy nějaké zajímavé informace, určitě si je uvedeme. Pak budeme pokračovat fundamentálním rozborem a navážeme technickou analýzou. Následně si uděláme krátký závěr.

Zajímavostí moc není

Vzhledem k tomu, že za poslední asi dva roky se toho kolem O2 nic moc nestalo, pouze pro úplnost uvedu informaci, která však asi nikomu neunikla. Největší podíl má ve společnosti investiční skupina PPF, která patřila nedávno zesnulému Petru Kellnerovi. Jeho úmrtí znamenalo pro akcie O2 samozřejmě ztrátu, z čehož se ovšem trh velmi rychle vzpamatoval.

Představení společnosti O2 Czech Republic a.s.

Nyní si společnost krátce představíme. Firma O2 je na tuzemském telekomunikačním trhu jedna z největších a dlouhodobě si svoje místo na trhu drží. Telefónica O2 Czech Republic vznikla 1. července 2006 přejmenováním Českého Telecomu, provozujícího pevné telefonní linky, a jeho sloučením se společností Eurotel Praha, provozující mobilní síť Eurotel.

Na počátku minulého desetiletí odkoupila skupina PPF většinový podíl společnosti a tento podíl drží dodnes. Operátor O2 vůbec jako první spustil komerční síť třetí generace (3G) pro mobilní telefony s možností videohovorů a rychlých datových přenosů.

Roku 2014 došlo k dalšímu přejmenování na aktuální O2 Czech Republic a.s.. Firma má i dceřinou společnost O2 Slovakia a vlastní ji 100% podílem. Operátor se pak na svém webu chlubí, že je vůbec největším integrovaným poskytovatelem telekomunikačních služeb na českém trhu, který v současnosti provozuje skoro osm milionů mobilních a pevných linek, což z něj činí jednoho z vedoucích poskytovatelů služeb v Evropě.

Fundamentální analýza akcie O2

Jak mám ve zvyku, rovnou si ukážeme, jak je to s dividendami. O2 sice zisk akcionářům vyplácí, ale bohužel k aktuálnímu datu jsem nenašel jakékoliv informace ohledně vyplácení dividend za rok 2020. Obecně se však očekává, že výplata dividendy má být 21 korun na akcii, což odpovídá výplatám z předešlých let.

Jestli O2 skutečně vyplatí držitelům akcií 21 korun za akcii, vzhledem k aktuální ceně dividendový výnos dosáhne necelých 8 %. Myslím si, že cokoliv nad 5 % je docela příznivé. Dividendoví investoři by se tedy o tento titul určitě měli zajímat.

Zdroj: Fio.cz
dividenda akcie O2
Dividendy O2. Zdroj: Fio.cz

Q1 2021

Fundamentální analýzu začneme s prvním kvartálním výsledkem z aktuálního roku. Jak uvádí společnost ve své výsledovce, celkové provozní výnosy činí za první tři měsíce 10,1 miliard korun. Největší výnos pochází z České republiky. Meziroční nárůst dosahuje 5,4 %. EBITDA dosahuje téměř 3,1 miliard korun. Čistý zisk činí skoro 1,27 miliard korun. EPS je tudíž 4,23 bodů a P/E na necelých 64 bodech, což je dost vysoké číslo.

FY 2020

Teď se dostáváme k číslům za celý minulý rok, kdy celkový obrat dosahuje téměř 40 miliard korun. EBITDA je kolem 13 miliard korun a čistý zisk činí 5,86 miliard korun. EPS je na 19,5 bodech, P/E se pohybuje kolem 13 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) se ustálila na cca 42 %, což je bezesporu nadprůměrné číslo. Jak zaznělo v předešlých analýzách, hodnota nad 15-20 % jsou velmi pozitivní.

Technická analýza akcie O2

Nyní se konečně dostáváme k technické analýze akcie O2. Celkový pohled ze střednědobého hlediska není tak hrozný, protože se pomalu blížíme k cenám z let 2017/2018. Nicméně z dlouhodobého hlediska už to taková sláva není, protože all time high je z roku 2005 na ceně 550 korun.

Tudíž jsme k historickému maximu teprve na půli cesty, ale zas na druhou stranu, akcie mají kam růst. Každopádně od přelomu let 2017/2018 můžeme sledovat, že cena dost dynamickým způsobem klesala až do konce března roku 2020.

O2 Lynx
Týdenní graf akcie O2. Zdroj: Lynxbroker.cz

Kolem S/R pásma 215 korun propad definitivně skončil, ale na dostatečně silný odraz jsme si museli počkat až do listopadu minulého roku. Tehdy začaly akcie strmě expandovat a velmi snadno proběhlo proražení S/R pásma 240 korun, což se ještě na začátku téhož roku nepovedlo.

I druhá překážka kolem 255 korun padla v podstatě okamžitě a až po proražení postup výrazně ochladl. Jak je vidno, kurz na S/R pásmu zkonsolidoval a pak se snaha o postup nahoru zase obnovila. Nyní trh testuje rezistenční pásmo okolo 275 korun, ale z reakce jde znát, že nabídka je zde hodně silná.

Hádám, že se breakout asi nepovede a kurz zarotuje zpátky k blízkému supportu, kde se pak uvidí, jelikož indikátor RSI nám říká, že trhu výrazně došly síly. Indikátor vygeneroval dvojnásobnou medvědí divergenci, takže silnější propad skutečně hrozí. Zas na druhou stranu křivky indikátoru vytváří moc pěkný růstový trend. Jestli vydrží, může i kurz směle pokračovat v expanzi.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska se mi O2 jeví kladně. Alespoň dle čísel a ukazatelů, které jsme si ukázali. Nicméně považuji za určité riziko fakt, že není úplně jisté, co s O2 bude. Respektive, s tím jak zemřel Petr Kellner, je dost možné, že politika skupiny PPF se výrazně změní. Ta nejistota o budoucím směřováním firmy je sama o sobě rizikem.

Z technického hlediska je trh poslední půl rok dost silný, ale jsem přesvědčený, že trh brzy čeká větší pokles. Až pak se teprve uvidí, zda jsou akcie O2 skutečně schopny expandovat dlouhodobě. Respektive potřebujeme v grafu pozorovat známky síly, které přetrvají déle, jak půl roku.

Dřívější analýzy českých akcií:

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají dividendy, určitě navštivte naši rubriku věnovanou dividendovým akciím, kde se o nich dozvíte vše podstatné.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎