Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Fundamentální analýza akcie Pilulka – trojnásobné zhodnocení od podzimního IPO

Fundamentální analýza akcie Pilulka – trojnásobné zhodnocení od podzimního IPO

Fundamentální analýza akcie Pilulka – trojnásobné zhodnocení od podzimního IPO
Zdroj: e15.cz

V dnešní fundamentální analýze odvážeme od bankovního sektoru a zaměříme se na akcie Pilulka, což je titul spadající do odvětví tzv. e-commerce. Bohužel technickou stránku trhu si moc nerozebereme, protože nejsou dostupná data pro interaktivní graf s nástroji. Pokud vám předešlé analýzy na bankovní tituly např. Moneta Money Bank a Erste Group Bank unikly, můžete to hned napravit (viz odkazy na konci článku).

Co se týče Pilulky, kolem tohoto titulu bylo v poslední době docela rušno. Společnost se rozhodla významně expandovat, na což samozřejmě potřebovala kapitál. A jak jinak získat mohutnou sumu kapitálu, než skrze úpis akcií v rámci IPO, které se pak dají obchodovat na Pražské burze (start market). V současnosti je IPO dost v módě, a proto by nikoho nemělo překvapit, že se tak řada firem snaží získat kapitál. Dluhopisy už prostě tolik oblíbené jako dříve nejsou (nejspíše kvůli nízkých úrokových sazeb).

Společnost Pilulka.cz

Napřed si pro úplnost Pilulku představíme.

Jak již bylo řečeno, společnost podniká v tzv. e-commerce. Konkrétně se jedná o lékárenské odvětví a kromě internetového obchodu (Pilulka.cz) společnost provozuje síť kamenných lékáren. Působí v ČR, SK a Rumunsku, tento rok plánuje vstup do Maďarska. Pilulka momentálně disponuje 32 vlastními kamennými obchody a dalších 120 je franšízových.

Firemní vize je taková, že by se chtěla stát jednou z největších lékárenských společností v Evropě, k čemuž jí má pomoci inovace a nové technologie. V podstatě se snaží o jakousi modernizaci tohoto odvětví, čímž si chce zajistit konkurenční výhodu nad ostatními. Pravdou je, že lékárenství bylo dlouhou dobu docela konzervativním segmentem, což se ale v posledních letech mění.

Pilulka jako jedna z prvních firem vyvinula i svou vlastní mobilní aplikaci, takže na technologie vážně klade důraz. Mimoto se opravdu jedná o jakousi raritu – kdo kdy slyšel, že v lékárenství se vyvíjí aplikace? Dnes se bez toho evidentně žádný segment neobejde.

IPO akcií Pilulka

Co se týče samotného IPO, Pilulka investorům nabídla až 800 tisíc kusů akcií. Z toho 500 tisíc bude nově vydaných a až 300 tisíc akcií prodají společnosti All-Star Holding Limited a Kovářská, kterou kontroluje Martin Kasa. Primárním cílem IPO bylo tedy nepřekvapivě získat nové prostředky pro společnost, přednostně tak bylo upsáno na 300 tisíc nově vydaných akcií.

O samotné IPO byl ohromný zájem, jednak se vybrala částka v hodnotě 307 milionů korun a jednak se téma neustále řešilo na sociálních sítí. Navíc se jednalo o vůbec nejvyšší částku získanou v rámci úpisu na trhu Start, určeném pro menší a střední podniky. Dá se proto konstatovat, že samotná snaha získat kapitál byla velmi úspěšná.

Fundamentální analýza akcie Pilulka

Úplně nepotěším dividendové investory, ale z dostupných zdrojů vyplývá, že společnost nemá vůbec v plánu vyplácet držitelům akcií dividendy. Jakýkoliv zisk má plynout do rozvoje a inovací. Tudíž v nejbližších letech je firemní politika reinvestovat. To je vzhledem k ohromným plánům opodstatnitelné a bez toho by byznys asi rychle zkrachoval.

Co se týče výsledků za minulý rok, obrat dosahuje 1,3 miliard korun, který díky internetovým prodejům meziročně vzrostl o horentních 57 %. EBITDA je ve výši 23 milionů korun, což je ve veřejném prostoru považováno za dobrý výkon. Čistý výsledek hospodaření je však záporný, konkrétní ztráta dělá 9,6 milionů korun. Logicky tedy nemůžeme získat další důležité ukazatele jako je EPS, P/E a ROE.

Odhad EBITDA a čistého zisku. Zdroj: FIO.cz
Odhad EBITDA a čistého zisku. Zdroj: FIO.cz

Když se však podíváme na odborné odhady budoucího vývoje EBITDA a čistého zisku, jsou dost příznivé. Z grafu vyplývá, že již za rok 2022 má podnikání generovat čistý zisk. Upřímně, nedokáži zhodnotit, jak moc je to reálné. Nicméně z markantního nárůstu tržeb, můžeme předpokládat, že uvedené odhady nejsou úplně mimo. Současná „lockdownová doba“ Pilulce nepochybně výrazně pomohla.

Graf akcií Pilulka

Liniový graf akcie Pilulka. Zdroj: BCPP
Liniový graf akcie Pilulka. Zdroj: BCPP

Jak bylo řečeno v úvodu, technická analýza není možná, protože data prostě nejsou dostupná. Tudíž si akorát stručně okomentujeme cenový vývoj na obyčejném liniovém grafu z webu BCPP. Na základě grafu se trh otevřel na 500 korunách a pak následovala stagnace, která trvala pár měsíců.

Trh se výrazněji pohnul až během ledna a v únoru už se podařilo překonat psychologickou úroveň 1 000 korun za akcii. All time high úroveň se vytvořila hned následující měsíc na ceně 1 500 korun. Cenové rozpětí v rámci IPO bylo 350 – 424 korun, takže prvním nakupujícím se kup rozhodně vyplatil.

Od poloviny března stagnuje, vlastně bychom cenový průběh mohli označit za stranovou konsolidaci. V grafu je ještě možné pozorovat, že po utvoření ATH došlo během poklesu k znatelnému zvýšení objemů. Dá se předpokládat, že zde byl masivní prodejní tlak.

Závěrem

Asi nikoho nepřekvapím, když řeknu, že nemáme dostatek dat na to, abychom mohli akcie Pilulka objektivně zhodnotit. Když bychom měli brát v potaz pouze obrat a EBITDA, není co společnosti vytknout. I z toho, co se dá na netu najít, jsou hospodářské výsledky za rok 2020 brány dost kladně. A to navzdory tomu, že je jejich podnikání ztrátové a nějakou dobu tento stav ještě přetrvá.

Co se týče ceny akcií, zhodnocení je moc pěkné. Na podzim chtěl v rámci IPO nakupovat snad každý, což byl pro mne docela značný red flag. Leč akciovým trhům se v globálu dost dařilo, z čehož samozřejmě těžil i náš analyzovaný titul.

Dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo