Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií Erste Group Bank – ve velkých nesnázích?

Publikováno
Technická a fundamentální analýza akcií Erste Group Bank – ve velkých nesnázích?
Zdroj: e15.cz

V dnešní technické a fundamentální analýze zase nahlédneme do bankovního sektoru, neboť se podíváme na akcie Erste Group Bank. Zrovna v minulé analýze jsme se věnovali jejímu konkurentovi Moneta Money Bank a o něco dříve jsme zase zpracovali analýzu na akcie Komerční banky.

Jak máme ve zvyku, prvně si námi analyzovaný titul ve stručnosti představíme. Pak začneme s fundamentální analýzou, po které zase následuje technická analýza. Na závěr si titul krátce zhodnotíme.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Erste Group Bank

Erste Group Bank je rakouská obchodní banka, která má sídlo ve Vídni a operuje ve střední a jihovýchodní Evropě. U nás je její dceřiná společnost Česká spořitelna, zatímco u bratia Slovákov Slovenská sporiťelna. Celkově má asi 2 600 poboček v sedmi zemích (Rakousko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a Chorvatsko).

Erste Bank nabízí finanční a poradenské služby retailovým i korporátním klientům. Na svém webu se instituce chlubí, že podporuje své klienty při dosažení jejich ambic kompletní nabídkou vynikajícího finančního poradenství, odpovědného financování a bezpečného zázemí pro jejich vklady.

Dále uvádí, že je na domácím trhu v Rakousku a dalších zemích lídrem v zavádění nových digitálních technologií. Tržní kapitalizace společnosti činí 12,3 miliard EUR. Počet zaměstnanců je odhadován téměř na 50 tisíc.

Fundamentální analýza akcie Erste Group Bank

Fundamentální analýzu zase začneme dividendami. Erste Bank dividendy držitelům akcií dlouhodobě vyplácí, jak je uvedeno v obrázku níže. Poslední vyplacená dividenda je za rok 2018 a činila 1,4 EUR, což znamenalo při dnešním směnném kurzu asi 5% dividendový výnos.

Ke konci minulého roku došlo ke schválení dividendy za rok 2019 ve výši 0,75 EUR na akcii. Nicméně vzhledem k současné situaci k výplatám ještě nedošlo a jak jste si mohli všimnout, jsou i o rok opožděné. Zatím není z dostupných zdrojů jasné, kdy vůbec mohou držitelé akcií s výplatou počítat.

Jinak těch 0,75 EUR vzhledem k současné ceně znamená asi 2,5% dividendový výnos. Což je tak akorát na pokrytí inflace. Nižší výplata by však nikoho neměla překvapit, aktuálně šetří všichni a vlastně nemají ani jinou možnost kvůli nařízení ČNB omezujícím výplatu dividend.

Erste dividenda
Dividendy vyplácené Erste Group Bank. Zdroj: kurzy.cz

Nyní už tedy k samotným finančním číslům a hospodaření. Erste Bank uvádí, že provozní výnos činí 7,15 miliard EUR. Vzhledem k předešlým létům se jedná o standard. Vlastně je položka vyšší než v letech 2016-2018. Zde žádný problém proto nevidím. EBITDA pak činí 2,93 miliard EUR, což též v kontrastu s předchozími roky vypadá uspokojivě.

Nicméně, čistý zisk dosahuje pouze 783 milionů EUR, což je meziroční pokles o 47 %. Uvedená ztráta je způsobena tím, že drasticky klesla hodnota instrumentů, které banka drží ve své rozvaze. Na základě rozvahy ztráta dosahuje téměř 1,3 miliard EUR. Proto je pokles ziskovosti natolik velký.

Navíc i rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje nízkého čísla, kolem 5 %. Pak máme EPS přibližně 1,57 bodů a P/E je 13,7 bodů. Hodnota EPS je sama o sobě dost nízká a za předešlých pět let vůbec nejnižší. Poměr price to earnings je ještě uspokojivý, ale je dost blízko horního limitu (max. 15 bodů) konzervativnějších hodnot.

Technická analýza akcie Erste Group Bank

Prvně začneme s týdenním grafem, abychom měli dobrou představu o dlouhodobém trendu. V prvním kvartálu roku 2018 se na trhu vytvořil vrchol, který přesahuje 43 EUR. Od té doby je však struktura trhu dost medvědího charakteru.

Jinak, kdybychom šli ještě více do historie, all time high máme z roku 2008 na ceně 60 EUR. Od té doby jsme se dostali nejvýše právě na oněch 43 EUR. Tudíž mohu hned říct, že z opravdu dlouhé časové perspektivy na tom akce Erste Group Bank nejsou moc dobře. Zajímavé mohou být spíše pro někoho, kdo investuje do dividendových akcií a chce pasivní příjem.

Aby byla jakási šance se dostat z této situace, první podmínka je průraz zakreslené downtrendové diagonály. Tím se částečně medvědí struktura naruší a vzrostou šance, že se dočkáme dlouhého a silného bull trendu.

Akcie Erste Bank Group
Týdenní graf akciového titulu Erste Bank Group. Zdroj: Lynx

Dále si všimněte toho kontrastu v objemech, kdy masivně vzrostly během paniky zapříčiněné Covidem. Jak začal kurz stoupat, postupem času objemy mají spíše klesající tendenci, což je špatně. Pro udržitelný cenový růst potřebujeme i rostoucí objemy.

Akcie Erste Bank Group
Denní graf akciového titulu Erste Bank Group. Zdroj: Lynx

Nyní si ještě ve stručnosti rozebereme denní graf, kde máme definitivní dno z dubna na ceně 15,22 EUR. Po odrazu od řečené ceny akcie Erste Group Bank posilovaly, ale na S/R levelu 25,3 EUR proběhla rotace kurzu, která zapříčinila pokles do relativní blízkosti dubnového dna. Leč pásmo zafungovalo jako support, takže nastal pěkný odraz s akcelerací cenového růstu.

Akcelerace zeslábla až u S/R pásma 25,3 EUR, ale i přesto cena stoupala. Tempo pomalé, ale přece. Kurzový vývoj následně vytvořil pattern v podobě tzv. rostoucího klínu, jež má vrchol až v blízkosti S/R pásma okolo 30 EUR. Zde přišlo slabší zamítnutí a cena se vylila i z patternu. Nicméně blízké pásmo okolo 28 EUR nakupující využili jako odrazový můstek.

Nyní se býci pokouší o druhý pokus prorazit rezistencí. Jestli budou úspěšní, další překážkou je až S/R level okolo 35 EUR. Ovšem, když se podíváme na indikátor RSI, tržní momentum je hrozně slabé. Vlastně tu máme negativní závislost mezi křivkou indikátoru a cenou (divergence), což nevěští nic dobrého. Pokud to tak půjde dál, nakupující nemají šanci prorazit.

Závěrem

Po technické stránce se mi titul vůbec nelíbí, protože je zde dost silný medvědí trend. I když cena od dubna roku 2020 stoupá, jsme stále dost daleko od okamžiku, kdy bychom si mohli říct, že je situace na trhu příznivá. Z denního grafu je znát, že expanzi dochází pára. Jestli setrvačnost nahoru brzy nezesílí, asi půjdeme dolů. V lepším případě se technicky nikam akcie neposunou.

Co se týče fundamentální stránky trhu, z veřejně dostupných zdrojů jsem nenarazil na nějaké pozitivní zprávy spjaté s Erste Bank. A pokud se podíváme na námi sledované ukazatele, není to žádná sláva. Osobně bych si dovolil tvrdit, že Komerční banka a Moneta jsou na tom mnohem lépe.

Dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.