Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Avast – společnost hlásí vydařený první kvartál, technicky akcie ovšem stagnuje (technická a fundamentální analýza)

Publikováno
Akcie Avast – společnost hlásí vydařený první kvartál, technicky akcie ovšem stagnuje (technická a fundamentální analýza)
Zdroj: ihned.cz

Jak jsme si řekli v předešlé analýze na akcie ČEZ, dáváme si druhé kolo na akcie tuzemských firem. Další analýza tedy bude na akcie Avast, což je společnost, kterou řadíme do technologického odvětví.

Poznámka

V minulé analýze máte mj. fundamentální analýzu ekonomické činnosti z roku 2020.

V dnešní analýze si uděláme rozbor ekonomických dat za první kvartál tohoto roku. Nicméně řečená část bude velmi krátká a spojená se zajímavostmi, protože společnost zveřejňuje (bohužel) pouze tržby a EBITDA. Následně navážeme technickou analýzou, kde si řekneme, co se za ty poslední tři měsíce odehrálo.

Ještě upozorňuji, že všechna data v této analýze jsou v měnách USD a GBX (libry šterlinků). I když je Avast původně tuzemská společnost, nyní se už fakticky jedná o nadnárodní korporaci. Stále je možné jejich akcie zakoupit za koruny, ale hlavní je pro nás prime market.

Avastu se daří, tržby rostou

Určitě je dobré říct pár zajímavostí, které jsme minule opomenuli. Akcie Avast lze totiž už dva roky obchodovat na londýnské burze, což byl pro českou firmu nesmírný úspěch. Není úplně lehké si zajistit zalistování na velké světové burze. Tehdy to byla velká sláva a prognózy byly pro akcie Avast velmi pozitivní.

Společnost založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Podnik je jedním ze světových průkopníků v oboru počítačové ochrany. Dle tržeb je 2. největší antivirovou firmou na světě. Avast celosvětově zaměstnává asi 1600 lidí, ale z toho většinu v Praze a v Brně. Vedení je stále z podstatné části české, takže si firma udržuje své kořeny.

Co se týče aktualit, Avast nesmírně těží z nového trendu, kterému významně dopomohla pandemie Covid-19. Tím trendem je samozřejmě práce z domova. Zaměstnanci jednak tráví mnohem více času na svých domácích počítačích a hlavně se z domova připojují k informačních systémům, kde stahují a pak na svém zařízení uchovávají citlivá data. Tudíž je přirozené, že své počítače musí zaměstnanci nějak chránit, což dopomohlo tomuto odvětví k zajištění vyšší poptávky po produktech chránící před digitálními hrozbami.

Avastu díky tomu solidně vzrostly tržby, oproti Q1 2020 o více jak 10 % na 237,1 milionů USD. Firma získala za rok 2020 další milion platících zákazníků, což je 7,9% zvýšení na 13,6 milionů zákazníků.

Zatímco upravená EBITDA činí 133,7 milionů USD, což je zlepšení o 10,3 %. Jinak vedení společnosti potvrdilo, že akcionářům bude v červnu na dividendách vyplaceno na 11,2 amerických centů na akcii. Dividendový výnos tedy činí asi 1,7 %.

Poznámka

TIP: Zajímají vás dividendové akcie? Pak určitě zavítejte do naší rubriky, kde se jim věnujeme velmi podrobně.

Technická analýza akcie Avast

Pojďme se konečně podívat, co se za těch pár měsíců na trhu s akciemi Avast změnilo. Fakticky mohu říct, že se trh nikam výrazně nepohnul, což je vzhledem k dobrým výsledkům krapet podivné. Odraz od S/R levelu 419,4 GBX se zdál být nadějný, a dokonce se pak povedlo prorazit z druhého klesajícího kanálu, což mělo trhu pomoci nabrat dostatečně silné momentum pro pokračování v expanzi.

akcie Avast
Denní graf akcie Avast. Zdroj: tradingview.com

Leč S/R level 499,8 GBX zcela znemožnil další postup kurzu do vyšších úrovní. Na řečené hladině máme i dle Volume Profile větší špičatost profilu, což znamená, že pro rezistenci platila konfluence. Laicky řečeno zde bylo více faktorů, které naznačovaly silnou nabídku na levelu, což se zamítnutím potvrdilo.

Když nakupující dostali takovou nakládačku, nakonec se stáhli, a dokonce nepomohl ani S/R level 461 GBX. Úroveň padla v podstatě okamžitě, i když na základě obou profilů by tu měla být dostatečná podpora. Pokles trval až do těsné blízkosti S/R levelu 419,4 GBX, kde kurz agresivně zarotoval a povedlo se navrátit nad S/R hladinu 461 GBX.

Nicméně si nejsem úplně jistý, zda aktuální expanze vydrží. Chtělo by to konečně ráznější průraz, alespoň nad těch 499,8 GBX v doprovodu masivních objemů, abychom získali potvrzení. Nyní jsou podmínky na trhu takové nemastné, neslané. Vlastně bych si dovolil tvrdit, že je jistá šance na otestování S/R levelu 360 GBX, kde je dle prvního profilu blízko Point of Control. Až tahle hladina vypadá slibně.

Co se týče indikátoru RSI, růstové momentum je zatím skutečně silné. Nicméně lámání chleba přijde, až při otestování hraničních 70 bodů. Zde bude reakce kurzu nanejvýš důležitá. Pozitivní každopádně je, že nejbližší dno vytvořila křivka indikátoru nad 30 body. Což můžeme interpretovat jako jakousi větší snahu o výkup silnějších propadů.

Závěrem

Na úplný závěr musím říct vlastně to stejné, co jsem říkal před třemi měsíci. I když máme za první kvartál letošního roku méně ekonomických dat, je asi jasné, že společnost vstoupila i do dalšího roku úspěšně. Nicméně na technické stránce trhu se dobrá čísla zatím nijak nepromítají, čemuž úplně nerozumím. Nelze však vyloučit, že se v grafu fundament neprojeví s delším zpožděním. 

Dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎