Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Jak vysoké je skutečně vaše roční zhodnocení? Co je to APR a APY a jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak vysoké je skutečně vaše roční zhodnocení? Co je to APR a APY a jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak vysoké je skutečně vaše roční zhodnocení? Co je to APR a APY a jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdroj: DepositPhotos.com

Kdo se někdy zajímal o nabídku finančních produktů v zahraničí nebo se třeba setkal s poněkud divokým světem decentralizovaných financí (DeFi), tomu jistě neuniklo, že v mezinárodní terminologii se, co se týče úročení, používají jiné zkratky, než na které jsme zvyklí od našich bank.

Jedná se o zkratky APR a APY – liší se jen v jediném písmenku, přesto jsou mezi nimi značné rozdíly. Toho jsou si vědomi i podnikatelé a instituce, které je s oblibou zaměňují, aby dosáhli svého. Zpravidla kryptoměnové protokoly často lákají na dechberoucí úročení tisíců procent ročně. Toho je dosaženo skládáním úroku klidně každou hodinu a znehodnocováním úročeného aktiva (často nějakého tokenu nebo meme coinu) neudržitelnou inflací. To sem ale nepatří.

Co tedy zmíněné zkratky vlastně znamenají?

  • APR: annual percentage rate, v češtině roční procentní sazba
  • APY: annual percentage yield, v češtině roční procentní výnos

A jaký je mezi nimi rozdíl? APR je jednoduchá úroková sazba, kterou investor vydělá ze svých vložených/půjčených peněz za 1 rok. Kdežto APY je složená úroková sazba, která už počítá s úročením základního kapitálu postupně navyšovaného o získávané úroky. Ke skládání původně vložené částky a úroků může docházet čtvrtletně, měsíčně, ale i denně a další úroky jsou pak každé čtvrtletí/měsíc/den větší, protože úročený kapitál je také větší – již získané úroky se dále úročí. Proto je hodnota APY (udávaná v procentech) z principu vždy vyšší než hodnota APR.

Absence nebo naopak přítomnost složeného úročení (angl. compound interest) může návratnost investice v delším časovém horizontu změnit opravdu výrazně. Jen se podívejte na následující graf srovnávající jednoduché a složené úročení v horizontu 20 let:

Graf složené úročení
Graf porovnávající jednoduché a složené úročení v horizontu 20 let

V případě jednoduchého úročení končí investor po 20 letech se zhodnocením 200 %, v případě složeného úročení se zhodnocením více než 600 %!

Jak vypočítat APR a APY?

Na výpočet obou úrokových sazeb máme vzorečky. APR samo o sobě ale není třeba počítat, v případě roční investice totiž dostaneme stejný výsledek APR jako je hodnota r ve vzorečku, která je nám známá. V případě, že chceme získat procentuální výnos třeba za měsíc, už se nám vzoreček hodit může. Každopádně stále je asi snazší vydělit úrokovou sazbu dvanácti. Vzoreček zní:

APR = ((r ÷ n) × 365)× 100,

kde r je hodnota úrokové sazby vyjádřená v desítkovém formátu (tedy sazba v % ÷ 100)

a n počet dní investice.

Vzoreček pro APY vychází z hodnoty APR, resp. úrokové sazby a zní následovně:

APY = ((1 + r ÷ n)^n – 1)× 100,

kde r je opět hodnota úrokové sazby vyjádřená v desítkovém formátu (také APR ÷ 100)

a n je počet období za rok.

Pojďme si do vzorečku dosadit úrokovou sazbu 10 % a předpokládejme skládání úroků každý měsíc, tedy 12x za rok. APY = ((1 + 0,1 ÷ 12)^12 – 1)× 100 = 10,47 %. Výsledek nám vyjde 10,47 % a opravdu, stejný výsledek uvádí i online kalkulačka a převodník aprtoapy.com:

APR APY převodník
10% roční úroková sazba (APR) úročená měsíčně dá výnos (APY) 10,47 %.
Zdroj: aprtoapy.com

Příklad

Pojďme se ještě podívat na praktický příklad. Máme 2 DeFi protokoly, protokol A a protokol B. Oběma můžeme propůjčit své ethery (ETH) a za jejich poskytnutí budeme každých 24 hodin dostávat úrok v etherech, který se nám ihned přidá k již vloženým etherům. V obou případech jde tedy o složené úročení, ale protokol A vyjadřuje úrok jako APR, kdežto protokol B jako APY:

  • A nabízí 30% APR,
  • B nabízí 33% APY.

Do kterého z protokolů je výhodnější ethery vložit?

Správná odpověď je do protokolu A. 30% APR skládané denně se rovná 34,97% APY. Výsledek si opět můžeme jednoduše ověřit třeba na zmíněném převodníku aprtoapy.com.

Závěrem

Nyní už víte, že APR a APY nevyjadřují to stejné, že složené úročení je v delším časovém horizontu pro zhodnocení investic klíčové a že vyšší % u APY nemusí být vždy výhodnější než nižší % u APR.

Rádi bychom ještě vypíchli, že čím větší úroková sazba, tím větší rozdíl mezi hodnotou APR a APY. Například 500% APR skládané denně se už rovná 14 246% APY. Podvodné DeFi protokoly jsou ve snaze nalákat nezkušené uživatele schopny i toto nabídnout. Nikoli však pro známé kryptoměny, ale obvykle pro svůj token, který časem, někdy i v řádu několika dnů, ztratí hodnotu. Nejznámějším zástupcem této kategorie kryptoměn byl Olympus DAO (OHM). Na podzim roku 2021 dosáhla jeho cena hodnoty $ 1 300, avšak jakmile přestali přibývat stále noví a noví investoři, které neudržitelné schéma pro udržení při životě potřebovalo, rychle se zřítila a dnes se token obchoduje za $10,01.

I zde je tak třeba vzít do hrsti selský rozum a zamyslet se, jestli se nabídka neskutečných procent náhodou netváří až moc dobře na to, aby to byla pravda. Vedle některých pochybných dApps totiž existují i bezpečné možnosti, jak své kryptoměny úročit, a těch může být škoda nevyužít.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo