Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Poučení do budoucna - Jaké lekce si můžeme odnést z letošního propadu akciových trhů?

Poučení do budoucna - Jaké lekce si můžeme odnést z letošního propadu akciových trhů?

Poučení do budoucna - Jaké lekce si můžeme odnést z letošního propadu akciových trhů?
Zdroj: depositphotos.com

Tento rok je na akciových trzích doposud velmi volatilní, ale zároveň přinesl několik důležitých ponaučení. Index S&P 500 se nachází, jen lehce pod hranicí 20% propadu a na podobné úrovni se obchoduje i německý index DAX 40. Nejinak tomu je i v případě dalších významných akciových indexů. V průběhu roku se přitom podívaly ještě níže. Relativně pevně se drží pouze britský index FTSE 100, který se v letošním roce propadl "pouze" o 6 %.

Lidé se zpravidla učí více, když se jim nedaří, než když běží všechno jako na drátkách. To rozhodně platí v případě, kdy akciový trh narazí na překážku. Zde je pět investičních lekcí, které jsme se letos mohli naučit.

Propad jednotlivých akciových indexů v letošním roce
Propad jednotlivých akciových indexů v letošním roce
Zdroj: google.com/finance

1. "Módní trendy" na akciovém trhu nikdy netrvají dlouhou dobu

Většina investorů – nikoliv spekulantů, by měla být dostatečně příčetná, aby odolala pokušení nechat se zlákat investičními výstřelky a módními trendy, proto snad sledovala loňskou burzovní mánii okolo meme akcií z bezpečné vzdálenosti. Investoři by se neměli nechat zlákat aktuální mánii a riskovat své peníze obchodováním s akciemi GameStop nebo AMC Entertainment, kdy je to zrovna trendy.

Přesto mohly nastat chvíle, kdy si i konzervativní investor musel říkat, zda mu něco neuniká – zejména technologický boom v USA. Je to lidská přirozenost – strach ze zmeškání příležitosti (FOMO) je jedním z přirozených projevů lidské psychiky. Pokud jste však odolali nákupům propíraných technologických akcií na vrcholu cyklu, můžete být vzhledem k následujícím událostem rádi, že jste tak udělali. Trhy mohou být iracionální mnohem delší dobu, než většina investorů zvládne být rozumných, ale nakonec vždy převládne zdravý rozum.

Vývoj ceny akcií GameStop za poslední tři roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Investoři by měli vždy očekávat krach

Na akciovém trhu se může stát cokoli. Nikdo například nečekal, že pandemie covid-19 vyvolá akciový boom, zatímco invaze Vladimira Putina na Ukrajinu uvrhla na akciový trh chaos.

Na nepredikovatelné turbulence byste se měli připravit tím, že investujete dlouhodobě, čímž je myšleno minimálně 15 až 20 let. To vám umožní v podstatě ignorovat každý krach na akciovém trhu. Jednoduše necháte své peníze investované, dokud se trhy nezotaví. Zároveň stále může tvořit část vašeho investičního portfolia hotovost, abyste mohli nakupovat své oblíbené akcie za nižší ceny.

3. Pravidelné investování každý měsíc přináší značný komfort

Chcete-li strávit investováním minimum času, je ideální pravidelně investovat peníze prostřednictvím některé z investičních platforem typu Portu nebo Fondee do diverzifikovaného portfolia ETF (v případě Portu lze nově investovat i do jednotlivých akcií). Necháte si sestavit investiční portfolio na základně vyplněného investičního dotazníku, nebo si ho složíte sami, posléze si nastavíte trvalý příkaz a můžete na své investice takřka zapomenout.

Výsledkem pravidelného investování je, že klesající ceny akci v podstatě hrají ve váš prospěch. To proto, že za vaši konstantní částku nakoupíte při klesajících cenách více akcií. Zvyšuje to také vaše šance, že bude schopni investovat na samém dnu akciového trhu – i když pouze jeden měsíc.

Srovnání investičních platforem:

Favorit redakce
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.
Fumbi logo

Fumbi

★ 91 %

Při registraci využijte promo kód finexcz a ihned získáte 100 Kč na svoji první investici a 7% slevu na poplatky!

4. Dividendové akcie tvoří pilíř jakéhokoliv dlouhodobého portfolia

Dividendové akcie upadly v nemilost během technologického boomu, pokud jste v ně však zachovali víru, nemůžete dnes litovat. Výhodou dividendových akcií je, že v případě klesající ceny akcií stále vyplácejí investorovi příjem v podobě dividendy, což může nejednomu investorovi přinést klid.

V mladém věku navíc můžete všechny své dividendy reinvestovat, díky tomu můžete z tohoto příjmu dále rozšiřovat své portfolio a z následného oživení akciového trhu budete jenom těžit více. V pozdějším věku – například v důchodu – pak můžete začít sklízet plody své práce a příjmy z dividendových akcií využít jako velmi zajímavý bonus k vašemu starobnímu důchodu.

5. Diverzifikace je klíčová

Většina investičních strategií se zaměřuje na nákup amerických akcií, do kterých by měl téměř každý, i začínající investor, pravidelně investovat prostřednictvím ETF a ideálně přikupovat, když trhy klesají a ocenění akcií je nízké. Poměrně snadno však lze získat díky ETF expozici i vůči dalším akciovým trhům, jako je například ten britský, kterému se v letošním roce přeci jenom nedaří tak špatně jako dalším akciovým trhům.

Diverzifikace napříč jednotlivými akciovými trhy přináší nesporné výhody. I když je americký trh v medvědím teritoriu, držba britských akcií (případně i dalších cenných papírů typu zlata nebo dluhopisů) způsobí, že jsou vaše celkové krátkodobé ztráty mnohem lépe zvládnutelné. Takové podíly v britských dividendových akciích by vám v současné době nesporně pomohly lépe spát.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo