Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Analýza akcie Komerční banka (KB) – zisk je rekordní díky klesajícímu riziku, technika trhu komplikovaná

Analýza akcie Komerční banka (KB) – zisk je rekordní díky klesajícímu riziku, technika trhu komplikovaná

Analýza akcie Komerční banka (KB) – zisk je rekordní díky klesajícímu riziku, technika trhu komplikovaná
Zdroj: ihned.cz

V dnešní analýze se zaměříme na akcie Komerční banky (KB). Zjistíme, zda též těží ze situace, kdy rapidně klesly náklady na zajištění, což byl případ minule analyzovaného titulu Erste Group Bank. Náklady na zajištění byly na konci minulého roku enormní a zisky bank byly díky tomu doslova požírány. Nyní je situace však odlišná, což si za chvíli ukážeme u fundamentální analýzy.

Graf akcie Komerční banka
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Fundamentální analýza akcie Komerční banky

Určitě potěším dividendové investory, když rovnou řeknu, že Komerční banka bude po dlouhé době vyplácet dividendy. Finanční ředitel Komerční banky včera po výsledcích za druhý kvartál uvedl, že banka je schopna vyplatit 65 % ze zisku z let 2019 a 2020 a nezanedbatelnou část očekávaného zisku za celý rok 2021 při udržení regulatorně požadované kapitálové úrovně.

Konkrétně se jedná o částku 24 korun na akcii, což při dnešních cenách implikuje dividendový výnos kolem 3 %. Není to tedy žádná ohromná částka, ale z podstatné části pokryje inflaci.

Čisté úrokové výnosy mírně klesly na 4,953 miliardy korun, což bylo dáno tím, že úrokové sazby výrazně klesly. Nicméně výnosy z poplatků a provizí meziročně stouply o 11,4 % na 1,418 miliardy korun. Z toho lze vyvodit, že ekonomická aktivita v tuzemsku stoupá. Provozní náklady mírně klesly, takže provozní zisk meziročně vzrostl o 5,3 % na 3,892 miliardy korun. Celkový provozní výnos dosáhl 7,383 miliardy korun.

Čistý zisk za jednotlivé kvartály
Čistý zisk za jednotlivé kvartály

Čistý zisk zaznamenal rapidní růst, meziročně se číslo zvýšilo o téměř 76 %. Tak dramatický růst zisků byl stejně jako Erste Group způsoben rychlým poklesem nákladů na zajištění proti riziku.

Náklady na zajištění proti riziku
Náklady na zajištění proti riziku
Zdroj: kb.cz

Jak nám napovídá druhý graf, největší náklady na zajištění byly v rozmezí třetího a čtvrtého čtvrtletí minulého roku. Před rokem byly náklady na zajištění 1,576 miliardy korun. Třetí čtvrtletí bylo ještě horší, tehdejší náklad dosahoval až 1,678 miliardy korun.

Následující dva kvartály náklady rychle klesaly. Za druhý kvartál náklady na zajištění proti riziku činily pouhých 82 milionů korun. Vzhledem k tomu, že objem úvěrů stoupl pouze o necelých 5 %, jedná se o hlavní příčinu, proč je celkový zisk tolik nad očekávání.

Technická analýza akcie Komerční banka

Technickou analýzu si tentokrát zpracujeme na týdenním grafu, abychom měli dlouhodobý přehled o struktuře trhu. V minulé analýze akcií Komerční banky jsme měli právě po čerstvém odrazu od supportu 735 korun. Vše tudíž bylo bullish. Dalo se očekávat, že kurz i nadále poroste a cena vzrostla o více jak 15 %.

Týdenní graf akcie Komerční banka
Týdenní graf akcie Komerční banka
Zdroj: lynxbroker.cz

Když před více jak měsícem došlo ke zveřejnění nových hospodářských čísel, trh okamžitě reagoval zvýšenými nákupy. Kurz tudíž prolomil další rezistenci kolem 810 korun. Leč následující rezistence 855 korun cenu zastavila. Momentálně trh konsoliduje na těch 810 korunách. V současnosti nám trh ukazuje tři důležitá úskalí.

Tím první je, že struktura trhu z posledních měsíců má podobu rostoucího klínu. Takové patterny se objevuji na vrcholu trendu a obyčejně pak přichází pokles. Druhý problém je v tom, že objemy jsou již několik týdnů nápadně nízké. Třetí věc je zakreslená rezistenční diagonála, která je v blízkosti S/R levelu 855 korun.

Kromě toho je to vlastně vrchol uvedeného patternu. Diagonála, S/R level, pattern a objemy je jeden soubor faktorů, které z těch 855 korun dělají rezistenční konfluenci. Jednoduše řečeno, nakupující to nebudou mít zrovna lehké. A aby toho nebylo málo, na týdenním RSI je medvědí divergence – typické pro rostoucí klíny.

Závěrem

Jak jsem zmiňoval u Erste Group, vnímání rizika se za poslední půl rok strašně změnilo. Není proto vůbec překvapující, že náklady na zajištění jsou oproti minulému roku strašlivě nízké. Obecně vzato se ekonomická aktivita v zemi zase rozběhla, což banka taky zužitkovala. Ale největší podíl na rekordním zisku měl především dramatický pokles nákladů na riziko.

Co se týká techniky trhu, ta je dost komplikovaná. Fakticky to nyní vypadá, že zmíněná rezistenční konfluence asi bude příliš velký oříšek. V případě, že se ovšem průraz povede, jednalo by se o obrovský úspěch.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo