Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Analýza akcie Erste Group Bank – dramatický růst zisků, technicky na hraně bull marketu

Analýza akcie Erste Group Bank – dramatický růst zisků, technicky na hraně bull marketu

Analýza akcie Erste Group Bank – dramatický růst zisků, technicky na hraně bull marketu
Zdroj: e15.cz

V dnešní analýze budeme pokračovat s tituly, které jsou obchodovatelné na Pražské burze. Tentokrát se zaměříme na akcie Erste Group Bank, což je titul, který má za sebou velmi dobré fundamentální výsledky. Meziroční růst zisků totiž čítá ve stovkách %, což si jistě zaslouží naši pozornost. U toho to ale nekončí, protože jak jsem upozorňoval v dřívějších analýzách, akcie Erste Group je na pomezí bull marketu.

Dnešní analýza tedy bude pouze o těch hospodářských číslech a technické analýze, neboť žádné zajímavé zprávy se prozatím nevyskytly.

Graf akcie Erste Group
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Fundamentální analýza akcie Erste Group Bank

Jak již bylo před chvíli řečeno, hospodářské výsledky má Erste Group velmi dobré. Meziročně jim čisté zisky vzrostly o 862 %, z 58 milionů EUR na 563 milionů EUR. Mezikvartálně šel zisk nahoru o 59 %, z 355 milionů EUR na 563 milionů EUR. Vysokého zisku bylo jednak dosaženo díky drastickému snížení rizikovosti o 90 % a nižším provozním nákladům.

Čistý zisk za jednotlivé kvartály
Čistý zisk za jednotlivé kvartály
Zdroj: vlastní zpracování

Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že náklady na zajištění, před více jak rokem, byly ve stovkách milionů EUR, což byl hlavní důvod toho, proč byl tehdejší zisk tak malý. Zatímco nyní se jedná jenom o desítky milionů EUR, protože rizikové prostředí obecně vzato pominulo.

Provozní výnos meziročně vzrostl o 8 % na 1,96 miliardy EUR. Výnosy z úroků stouply meziročně o 9 % na 1,276 miliardy EUR. Úvěry nepřekvapivě rostou a vklady klientů přibývají též. Na základě toho Erste Group zlepšila prognózu ohledně zisku za celý rok 2021. Předpoklad je totiž takový, že objemy úvěrů výrazně porostou i nadále.

Erste také potvrdila chystané vyplacení dividendy 1 EUR na akcii ve čtvrtém čtvrtletí. Dividendový výnos tedy bude činit 3 % (k aktuální ceně).

Technická analýza akcie Erste Group

V minulé analýze na Erste Group trh znova testoval zakreslenou klesající diagonálu. Současně se testoval i S/R level 31 EUR, takže zde byla menší konfluence, která zvyšovala pravděpodobnost cenového odrazu. Jednoduše řečeno se trh zkusil vrátit zpátky do medvědí struktury, ale nakupující byli natolik silní, že tomu úspěšně zabránili.

Týdenní graf akcie Erste Group
Týdenní graf akcie Erste Group
Zdroj: lynxbroker.cz

Kurz se totiž skutečně úspěšně odrazil, a dokonce byl pokořen vrchol z května letošního roku. Bohužel se nepovedlo zavřít nad S/R hladinou 34,5 EUR, takže máme před sebou spíše zamítavou reakci. Uvedenou hladinu je hrozně důležité prolomit, protože se z ní pak může stát spolehlivý support. Trh zoufale potřebuje nějakou oporu, což těch 34,5 EUR může nabídnout.

Pro býky je podstatné, aby se dostali, co nejdál od té původně rezistenční diagonály. Jestli kurz padne zpátky, trh to nemusí vnímat vůbec pozitivně. Bohužel objemy jsou dost slabé a za předešlé týdny hodně klesly.

Dost špatný signál, který nám avizuje, že nakupujícím dochází dech. Zmíněné potvrzuje i mohutná medvědí divergence na indikátoru RSI. Kromě toho křivka indikátoru asi definitivně prorazila zaznačený růstový trend.

Závěrem

Ono je již nějakou dobu jasné, že vnímání rizika se za poslední půl rok u bank hrozně změnilo. Ještě ke konci minulého roku byly obavy z budoucího ekonomického vývoje dost znát, a proto se banky ve velkém zajišťovaly, což s sebou neslo obrovské náklady. Nyní se riziko vnímá zase úplně jinak – a přitom stačila tak krátká doba. Proto taky zisky v bankovním sektoru tak dramaticky rostou.

Tomu napomáhal i fakt, že poptávka po úvěrech též stoupala. Z fundamentálního hlediska se tudíž situace pro Erste Group markantně zlepšila. Čísla jsou jednoduše úplně někde jinde. Co se týká technické stránky, trhu očividně dochází dech. V tom bych ale zase neviděl až takový problém. Nejspíš z toho vzejde jenom korekce, ale je určitě v zájmu investorů, aby S/R level 31 EUR nepadl.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo