Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Analýza akcie ČEZ – zisky hluboce klesly, ale investorům to vůbec nevadí

Analýza akcie ČEZ – zisky hluboce klesly, ale investorům to vůbec nevadí

Analýza akcie ČEZ – zisky hluboce klesly, ale investorům to vůbec nevadí
Zdroj: ihned.cz

Před pár dny byly zveřejněny hospodářské výsledky akcie ČEZ, takže si u tohoto titulu provedeme technickou a fundamentální analýzu. Ještě předtím si ovšem řekneme pár novinek, které se ČEZu týkají. Pokud vám utekla květnová analýza na akcie ČEZ, určitě to napravte. Tento polostátní gigant se totiž čím dál více ubírá „zeleným“ směrem, s čímž by měl každý investor kalkulovat.

ČEZ jakožto ESG akcie

Energetická společnost ČEZ se již fakticky podobá tzv. ESG akciím – Environment, Social & Governance. Jak kolega Matěj Široký psal v dřívějším článku na tento specifický druh akcií, jedná se zase jenom o nástroj pro posílení vlivu státu. V obecné rovině se říká, že se jedná o módní vlnu, ale popravdě jsou k tomu soukromé společnosti donuceny současnou politikou Evropské unie.

O ESG jsem poprvé uslyšel před mnoha lety jako čerstvý student regionálního rozvoje, kdy protlačování této politiky bylo v plném proudu, ale nejednalo se ještě o tak silnou módní vlnu jako nyní. Na přednáškách a seminářích zněla popsaná politika velmi dobře. Kdo by nechtěl trvale udržitelnou, odpovědnou a zelenou produkci energie?

Při hlubším studiu ekonomie jsem ovšem došel k závěru, že je to nesmysl. Jednak se tím vytváří investiční bublina a jednak z toho vzniká neefektivita, protože kapitál pak neproudí směrem, kterým by ve zdravých tržních podmínkách proudil.

Nemluvě o tom, že to způsobí markantní růst nákladů, které zaplatí zákazník. Pokroku se zkrátka dosahuje novými technologiemi, nikoliv rozhodnutím úředníka.

Cena elektřiny rychle stoupá, Severočeské a.s. doly se budou zavírat

Vyvoj-cen-elektriny-v-poslednim-roce
Vývoj cen elektřiny v posledních 2 letech
Zdroj: kurzy.cz

Díky aktuální „zelené“ politice rostou ceny elektřin o desítky %, respektive velkoobchodní ceny. Ale to se logicky projeví i na výdajích domácností a firem, které tyto dodatečné náklady musí zaplatit. Konkrétní důvod pro zdražování se uvádí rychlý růst cen emisních povolenek, ale problémy způsobuje i Německo svou energetickou politikou.

Náš soused totiž v podstatě ze dne na den odstavuje uhelné a jaderné elektrárny, za které neexistuje dostatečná náhrada. Tlak na růst cen je potom tolik silný, že dodavatelé nemají jinou možnost, než zvýšení cen elektrické energie. Vzhledem k tomu, že Německo má v aktuálním roce v plánu odstavit tři jaderné a tři uhelné elektrárny, zdražování nepřestane. Český odběratel tak dotuje německou „zelenou“ energii.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák oznámil, že Severočeské doly ze skupiny ČEZ budou nejpozději do roku 2038 uzavřené. Původně se plánovalo až s rokem 2050. Martin Novák ale nevyloučil i možnost, že k ukončení těžby dojde i mnohem dříve. Prý bude záležet na trhu. Předpokládám, že tím myslí trh uhlí a emisních povolenek.

Fundamentální analýza akcie ČEZ

Dividendu jsme již řešili v květnové analýze, takže pokud vás toto téma zajímá, směřujte svoji pozornost sem. Dnes už se k tomu nebudeme vracet.

Co se týče hospodářských výsledků, už rok 2020 nebyl pro ČEZ příliš příznivý. Meziročně jim totiž klesl zisk o 62 %, které firma připsala „jednorázovým vlivům“.

První kvartál skupina reportovala zisk ve výši 8,4 miliardy korun, ale za celé pololetí jenom 1,6 miliardy korun, což je meziročně pokles o 89 %. ČEZ totiž nezveřejňuje kvartální výsledky odděleně, ale dá se říct, že kumulativně – čtvrtletí, pololetí a tři čtvrtletí.

ČEZ uvádí, že tak markantní pokles byl způsoben opravnými položkami, nižší poptávkou po uhlí a poklesem tržní hodnoty Severočeských dolů. Naopak vysoké ceny emisních povolenek jsou pro ČEZ pozitivní.

Čistý zisk společnosti ČEZ
Čistý zisk společnosti ČEZ
Zdroj: vlastní zpracování

Provozní výnosy jsou za první pololetí 108,2 miliardy korun, což je jediný údaj, který se meziročně zlepšil (+2 %). EBITDA dosáhla 31,6 miliardy korun, takže zde máme pokles o 18 %. Provozní cash flow kleslo o 24 % na 23,6 miliardy korun.

Technická analýza akcie ČEZ

Akcie ČEZ jsou nesmírně dynamický trh. Jenom od začátku roku se titul zhodnotil o cca 26 %. Po poslední korekci byla část zisků umazána, ale nyní je tendence blízký vrchol pokořit. Stačí překonat S/R level 640 korun.

Denní graf akcie ČEZ
Denní graf akcie ČEZ
Zdroj: lynxbroker.cz

Jak je z grafu vidno, v dubnu došlo ke krátké konsolidaci, díky které se v podstatě vytvořil support kolem 590 korun. Při poslední korekci to přišlo vhod, protože se cena odsud moc pěkně odrazila a momentálně je velmi blízko rezistence.

Jinak samotná korekce má podobu mohutného gapu, který díky jeho velikosti ani nebylo nutné do grafu zaznačovat. Takové gapy se však v grafech negenerují jen tak. Většinou se jedná o důsledek špatných hospodářských výsledků, nebo zveřejnění hodně negativní zprávy.

Gap se vytvořil první červencový den. Hledal jsem, zda tehdy nedošlo k nějakému problému. Pak mi ale došlo, že gap má pravděpodobně souvislost s výplatou dividendy. Akcie ČEZ se totiž 1. července již obchodovaly bez nároku na dividendu, která se vyplácela na začátku srpna. Investoři, co měli dividendu jistou, akcie jednoduše prodali. Co se týče indikátoru RSI, prvotní reakce u hraničních 70 bodů byla zamítavá. Aby cena i nadále slušně expandovala, je potřeba těch 70 bodů pohodlně překonat.

Závěrem

Je hodně zajímavé, že technika trhu je velmi dobrá, i když hospodářské výsledky nejsou nic moc. Očekávání o budoucích výnosech jsou asi pozitivní, když cena roste i navzdory drastickému poklesu zisku. Pravdou je, že ČEZ je polostátní gigant, který navíc vyplácí hodně vysokou dividendu (cca 8 %). Zkrátka všichni berou ČEZ jako jistotu a krátkodobě špatná čísla pak jaksi ignorují.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo