Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Analýza akcie Moneta Money Bank – meziroční navýšení zisku o desítky %

Analýza akcie Moneta Money Bank – meziroční navýšení zisku o desítky %

Analýza akcie Moneta Money Bank – meziroční navýšení zisku o desítky %
Zdroj: Profimedia.cz

Máme tu novou výsledkovou sezónu, kterou začneme s analýzou na akcie Moneta Money Bank. Jak je tedy pravidlem, prvně si v rámci fundamentální analýzy rozebereme nová hospodářská čísla za druhý kvartál letošního roku. Dopředu mohu říct, že došlo k pěknému posunu vpřed. Pak ve stručnosti navážeme technickou analýzou.

Fundamentální analýza společnosti Moneta Money Bank (Q2 2021)

Ještě než se podíváme na hospodářské výsledky, připomínám, že zatím nejsou žádné nové zprávy ohledně dividendy. Jak bylo řečeno v několik týdnů staré analýze, valná hromada se nakonec usnesla, že se žádná dividenda vyplácet nebude. Nicméně existují jisté indicie, že se v průběhu druhé poloviny roku možná akcionáři dočkají.

A teď k reportovaným výsledkům, Moneta mezikvartálně zaznamenala mírný pokles čistých úrokových výnosů z 2 074 miliardy korun na 2 056 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy za jednotlivé kvartály. Zdroj: moneta.cz
Čisté úrokové výnosy za jednotlivé kvartály (KČ). Zdroj: moneta.cz

V relativních číslech je to méně než 1 % dolů. Dle dostupných zdrojů byly odhady o něco vyšší. V každém případě jsou výnosy posledních několik kvartálů velmi stabilní.

Čistý výnos z poplatků a provizí (KČ). Zdroj: moneta.cz

Provozní výnos činí 2,7 miliardy korun. Moneta si meziročně pohoršila o více jak 35 %, konkrétně z 3,67 miliard korun. Čistý výnos z poplatků a provizí činí 495 milionů korun, v čemž si banka meziročně polepšila o 17 %.

Čistý zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: vlastní zpracování
Čistý zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: vlastní zpracování

Provozní náklady jsou ve výši 1,33 miliardy korun. Moneta byla schopna meziročně náklady snížit o 1,7 %. Dále bylo dosaženo čistého zisku o objemu 833 milionů korun.

Z pěti sledovaných kvartálů se proto jedná o nejlepší výsledek. Nejhorší údaj máme z druhého kvartálu 2020, kdy byl zisk pouhých 469 milionů korun. Meziročně tedy zisky stouply o 78 %. Banka na svém webu uvádí, že zisk byl navýšen díky nižším nákladům na riziko a důslednému řízení provozních nákladů.

Moneta zveřejnila i nové odhady na celý rok 2021. Celkové provozní výnosy ponížila z 11,2 miliard korun na 10,8 miliard korun. Zisk před zdaněním a náklady na riziko snížila z 5,7 miliard korun na 5,3 miliard korun. Čistý zisk má být ovšem vyšší, místo 2,8 miliard korun mají být 3 miliardy korun. Vyššího zisku má být dosaženo právě nižšími náklady na riziko, protože se makroekonomická prognóza zlepšuje,

Technická analýza společnosti Moneta Money Bank

Pro technickou analýzu si volíme denní graf, kde lze pozorovat, že za těch pár týdnů došlo ke slušnému cenovému progresu. V době zpracování předešlé analýzy byla cena ještě v rámci zakresleného patternu v blízkosti S/R levelu 79,5 korun. Brzy na to došlo k průlomu skrze řečenou úroveň a následně se titul zhodnotil o přibližně 13 %.

Denní graf akcie Moneta Money Bank. Zdroj: lynxbroker.cz
Denní graf akcie Moneta Money Bank. Zdroj: lynxbroker.cz

Cena vzrostla nad vrchol z minulého roku, ale pak se postup zastavil a začal znatelný výprodej. Momentálně se kurz zdržuje v pásmu kolem 85 korun a čeká se, zda bude expanze pokračovat, nebo se naopak nakupující stáhnou. Musíme si uvědomit, že úrovně nad 80 korunami jsou oblasti, které titul léta nedokázal překonat.

Proto není žádným překvapením, že akcie Moneta Money Bank svůj postup zastavila. Pravdou ovšem je, že stačí povyrůst o pár procent a z technického hlediska máme výrazný pokrok. Když se podíváme na indikátor RSI, křivka pořád drží trend. Navíc trh v předchozích týdnech ukázal velkou sílu, když se hodnoty indikátoru dostaly až na 86 bodů.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska jsou hospodářské výsledky akcie Moneta Money Bank velmi smíšené. Zisk sice pěkně stoupl, ale výnosy jsou už několik kvartálů pořád stejné. Většího zisku je tak fakticky dosaženo jenom díky nižším nákladům na zajištění.

Z technického hlediska nastal pěkný cenový progres, ale ten poslední důležitý krok chybí. Cena se totiž nachází v úrovních, kde v předchozích letech docházelo k rázným obratům trendu. Aby si tedy titul zajistil pokračování v býčím trendu, je nutné prorazit alespoň nad 95 korun.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo