Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Analýza akcie Avast (AVST) – firma dosáhla rekordního zisku a akvizice s Norton je jistá

Analýza akcie Avast (AVST) – firma dosáhla rekordního zisku a akvizice s Norton je jistá

Analýza akcie Avast (AVST) – firma dosáhla rekordního zisku a akvizice s Norton je jistá
Zdroj: irozhlas.cz

V rámci dnešní analýzy se zaměříme na akcie Avast (AVST), u kterých v červenci nastal vcelku dramatický cenový růst, což si za chvíli ukážeme v rámci technické analýzy.

A vzhledem k tomu, že firma čerstvě reportovala nové hospodářské výsledky, uděláme si i fundamentální analýzu. Ještě předtím si ale uvedeme jednu velmi důležitou zprávu, o které jsme vás dříve informovali a došlo již k dalšímu pokroku.

Jinak opětovně dodávám, že akcie Avast se pořád v podstatě považují za český titul. Respektive jsou akcie firmy pořád obchodovatelné v korunách na BCPP.

Graf ceny akcie Avast
CZK
USD
EUR
GBP
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akvizice Norton a Avast

Před několika týdny vyšla zpráva, že probíhají vyjednávání ohledně spojení Norton (NortonLifeLock) a společnosti Avast. Na tuto zprávu ihned akcie Avast reagovaly rychlým růstem.

Obě společnosti se nakonec dohodly na podmínkách, takže by akvizice měla brzy proběhnout. Platba má proběhnout jednak v penězích a jednak akciemi společnosti Norton. Akcionáři Avastu by měli mít možnost výběru mezi penězi a akciemi Norton.

Celková částka se vyšplhala až na 8,6 miliardy USD, což tak nějak koresponduje s předešlými odhady. Vzhledem k tomu, že se jedná o dva velké globální hráče na poli kyber bezpečnosti, všichni mají ohledně spojení velmi velké pozitivní očekávání.

Jak jsem již ale párkrát zmínil, ne vždy jsou akvizice prospěšné, protože se tím utopí spousta peněz. Zas na druhou stranu se tím upevní postavení na trhu. Dle vyjádření vedení firem tímto krokem budou chránit až 500 milionů uživatelů.

Fundamentální analýza akcie Avast

Co se týče hospodářských výsledků, Avast má za sebou hodně dobré pololetí. Výnos dělal 471 milionů USD, což je meziročně růst o necelých 9 %. Provozní výnosy jsou 259 milionů USD a EBITDA je 270 milionů USD. Čistý zisk je 205 milionů, takže meziroční zlepšení činí 44 %.

Pololetní výsledky (výnos a zisk) Avast
Pololetní výsledky (výnos a zisk) Avast
Zdroj: yahoo.com

Zisk na akcii (EPS) je 0,2 bodů, což se může zdát hrozně málo, ale nezapomínejte, že aktuálně se titul obchoduje za cca 8 USD. Co se týče poměrového ukazatele P/E, ten je na téměř 30 bodech, což je hodně.

Jak jsem již ale několikrát říkal, technologický sektor se aktuálně kolem oněch 30 bodů pohybuje. Vlastně si nyní nejsem jistý, zda lze vůbec najít perspektivní technologický titul, který má v dnešní době P/E pod 20 bodů.

Když se podíváme ještě na rentabilitu vlastního kapitálu (ROE), firma dosáhla téměř 23 %. Společnost si v tomto ohledu rozhodně polepšila.

Roční výsledky (výnos a zisk) Avast
Roční výsledky (výnos a zisk) Avast
Zdroj: yahoo.com

Teď se dostáváme k výsledkům za poslední roky. Z přiloženého grafu vyplývá, že Avast soustavně generuje vyšší výnosy. Za rok 2020 činila tržba 696 milionů USD. Nicméně za poslední tři roky byl zisk vůbec nejnižší, pouhých 132 milionů USD. Rok 2019 a 2018 přesahoval 200 milionům USD.

Nyní je ovšem jisté, že ho zisk z aktuálního roku výrazně převýší (viz dosavadní kvartální výsledky z roku 2021). Provozní výnos byl v minulém roce 264 milionů USD. EBITDA činila 332 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) byl 0,13 bodů, takže i v tomto ohledu si Avast od té doby polepšil.

Poměrový ukazatel P/E byl za minulý rok hodně vysoký – 41,5 bodů. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) byla 15,4 %, což je oproti roku 2019 a 2018 mnohem méně.

Technická analýza akcie Avast

Pro technickou analýzu jsme si vybrali denní graf. Pro upozornění, trh je v librách šterlinků (GBX). Ještě vlastně v minulé analýze na Avast byl trh v dost nejisté pozici. Kurz se tehdy držel v blízkosti S/R hladiny 458 GBX a vlastně bylo dosti pravděpodobné, že cena se zase otočí dolů. Bylo jaksi zřejmé, že tržní struktura je klesající, což bylo nutné zvrátit.

Denní graf akcie Avast
Denní graf akcie Avast
Zdroj: tradingview.com

Když kurz konsolidoval pod zakreslenou rezistenční diagonálou na S/R levelu 500 GBX, byla zveřejněna zpráva ohledně plánované akvizice. Odezva trhu byla velmi rychlá, protože cena ihned po otevření obchodního dne vzrostla o 17 %.

Akcie Avast tak dosáhly nového historického maxima (611 GBX), ale pouze na malý okamžik. Kurz se totiž rychle vrátil pod S/R level 605 GBX. Cenový růst měl navíc podobu gapu. Jak opakovaně říkám, gapy se většinou objevují, když dojde k nějakému vnějšímu zásahu do trhu.

Sice je tedy pozitivní, že se kurz dostal z té medvědí struktury, ale trhy mají tendenci gapy vyplňovat. Což se stalo pouze asi z jedné třetiny, takže na zbytek se čeká. Už čtyři týdny se kurz drží v rozmezí 555 – 605 GBX. Zatím bezvýsledně.

Trh je asi na vážkách, protože ten masivní gap každý vidí a dovolil bych si tvrdit, že mnohé to odrazuje od nákupu. V případě, že gap půjde zaplnit, kurz musí až k S/R hladině 500 GBX. Což není zas tak velké znehodnocení z aktuální úrovně. Pak by se ovšem mohlo zase nahoru s čistým štítem.

Závěrem

Co se týče hospodářských čísel, je jasné, že Avast rychle expanduje. Osobně jsem dost zvědavý, jak dopadne akvizice s Nortonem. Investoři mají akvizice v obecné rovině rádi, ale nemusí to vždy hned znamenat rozhodující výhodu. Jisté však je, že z toho vznikne jedna velká firma s ohromným podílem na trhu.

Technika trhu na mě působí hodně smíšeně, protože se mi vůbec nelíbí ten gap. Sice se trh konečně dostal z té klesající struktury, ale existence uvedené mezery může způsobit, že půjdeme dolů ji zaplnit. Zas na druhou stranu, kolem 500 GBX lze počítat se silnou poptávkou.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo