Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG) – první kvartál solidní, avšak dividenda je nejnižší za posledních pět let

Publikováno
Analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG) – první kvartál solidní, avšak dividenda je nejnižší za posledních pět let
Zdroj: e15.cz

Dneškem budeme pokračovat v našem pravidelném seriálu technické a fundamentální analýzy na tuzemské akciové tituly a zároveň zůstaneme ve finančním sektoru. Zaměříme se na akcie Vienna Insurance Group (VIG), která je obchodovatelná na prime marketu BCPP. Vzhledem k tomu, že kolem titulu žádné zajímavosti nejsou, vrhneme se rovnou na hospodářské výsledky.

Dividenda Vienna Insurance Group v roce 2021

Než si rozebereme hospodářská čísla, je dobré vědět, jak je to s dividendou. Představenstvo této rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group spolu s představením výsledků za rok 2020 navrhlo výplatu dividendy v hrubé výši 0,75 EUR na akcii, což implikuje dividendový výnos asi 3,2 %. Dividenda byla schválena valnou hromadou 21. května 2021. Výplata měla proběhnout 27. května 2021.

VIG dividenda
Historie a projekce dividendy VIG. Zdroj: fio.cz

Jak vyplývá z přiloženého grafu, letošní dividenda je vůbec nejnižší za posledních pět let, což příznivce dividendových akcií moc nepotěší. Za posledních dvanáct let byla nižší dividenda pouze v roce 2016, kdy činila jenom 0,6 EUR na akcii. Očekávání je ovšem takové, že by následující roky mělo být vyplaceno více jak 1 EUR na akcii. Což znamená, že růst výplat by měl pokračovat, jako tomu bylo do roku 2020.

Projekce je tedy docela optimistická a evidentně kalkuluje s tím, že v průběhu času výnosy a ekonomická rentabilita porostou. Přirozeně, bez toho není možné jakoukoliv dividendu vyplácet. Leč s nejistým obdobím na finančních trzích se projekce nemusí vůbec naplnit. I s touto možností je třeba počítat.

Fundamentální analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG)

Na dividendy jsme si posvítili a nyní se můžeme vrhnout na kvartální výsledky pojišťovny.

Když se podíváme na vývoj čistého zisku za posledních pět kvartálů, uvidíme, že Vienna Insurance Group dostala minulý rok tvrdý zásah. Druhý kvartál roku 2020 byl nejhorší (40,5 milionů EUR), ale instituce se z toho dle dalších kvartálních výsledků dostala.

Akcie VIG
Zisk za kvartál. Zdroj: vlastní zpracování

Třetí kvartál roku 2020 zisk činil 48,6 milionů EUR, poslední kvartál 56,5 milionů EUR a první kvartál letošního roku vyšel hodně pozitivně – 99 milionů EUR. Meziročně tak zisk vzrostl o 15 %. Hrubé předepsané pojistné se meziročně nezměnilo a činí v prvním kvartálu roku 3,11 miliard EUR. Zisk před zdaněním vzrostl oproti minulému roku o 5 % na 128 milionů EUR.

Zisk za fiskální rok. Zdroj: vlastní zpracování

Z druhého grafu je zase očividné, že minulý rok byl nejslabší od roku 2016. Zisku bylo za rok 2020 dosaženo 231 milionů EUR, což je v relativních číslech meziroční pokles z 331 milionů EUR o 30 %. Hrubé předepsané pojistné vzrostlo v roce 2020 o mírných 0,3 % na 10,43 miliard EUR. Celoroční zisk před zdaněním činí 346 milionů EUR. EPS dosahuje 1,81 bodů.

Technická analýza akcie Vienna Insurance Group (VIG)

Abychom si shrnuli historický vývoj, březen z minulého roku nebyl samozřejmě pro akcie Vienna Insurance Group příznivým obdobím. Cena tehdy spadla o cca 40 % a zastavila se až na 385 korunách. Od té chvíle cena akcie VIG soustavně stoupá. Od low z minulého roku po high letošního roku došlo ke zhodnocení o více jak 60 %.

Akcie Vienna Insurance Group
Týdenní graf akcie Vienna Insurance Group. Zdroj: lynxbroker.cz

Taková cenová expanze je samozřejmě pěkná, ale ke konci roku 2020 byla situace pořád dost nejistá. Nakonec trh v prosinci 2020 dokázal ubránit S/R level 470 korun. Tím započala velmi stabilní kurzová expanze, která vydržela až do konce března. Mezitím býci byli schopni prolomit S/R hladiny 515 korun, 555 korun a 585 korun.

Nad poslední řečenou úrovní kurz již po mnoho týdnů konsoliduje, protože nakupující nejsou schopni prorazit S/R level 620 korun. Zas na druhou stranu 585 korun pěkně drží a vizuálně se v grafu rýsuje býčí pattern v podobě rostoucího trojúhelníku. Řečený útvar jaksi avizuje, že se trh chystá na průlom blízké rezistence – 620 korun. Pak je další překážkou S/R úroveň 670 korun.

Co se týče RSI, křivka indikátoru zatím respektuje růstový trend, který je podmíněn zakreslenou supportní diagonálou. Vlastně uvedenou diagonálu křivka RSI zrovna testuje a je nutné, aby došlo k odrazu. V každém případě má trh hromadu prostoru pro expanzi, protože aktuální hodnoty RSI jsou jenom cca 55 bodů.

Závěrem

Díky posledním kvartálním výsledkům se zdá, že se Vienna Insurance Group z pandemie „oklepala“ a vrací se na předešlý růstový vývoj. Ovšem jeden kvartál nic nemusí znamenat. Musíme brát v potaz i výsledky z minulého roku, které nejsou ani náhodou dobré.

Pojišťovna zkrátka dostala silný zásah mezi oči. Budeme akcie VIG samozřejmě sledovat a jakmile se zveřejní nová kvartální výsledovka, zase si čísla rozebereme. Technická stránka trhu je solidní, protože trh dokázal umazat většinu ztrát z panického propadu, který nastal minulý rok. Pokud se nic dramaticky nezmění, expanzivní trend platí.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎