Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Letní analýza akcie Pilulka – i přes rekordní kvartální výsledky akcie reagují spíše vlažně

Letní analýza akcie Pilulka – i přes rekordní kvartální výsledky akcie reagují spíše vlažně

Letní analýza akcie Pilulka – i přes rekordní kvartální výsledky akcie reagují spíše vlažně
Zdroj: e15.cz

Dnes budeme pokračovat v našem pravidelném seriálu technické a fundamentální analýzy na české akciové tituly. Tentokrát se vrátíme do oblasti e-commerce, kam patří akcie Pilulka. Bohužel se nic nezměnilo na tom, že vůbec není dostupný interaktivní graf s potřebnými nástroji. Tudíž si graf pouze stručně okomentujeme bez ryzí technické analýzy.

Jinak, jak bylo v téměř dva měsíce staré analýze uvedeno, kolem akcií Pilulka bylo strašně rušno díkynedávnému IPO , které bylo pro firmu hodně úspěšné a povedlo se vybrat 307 milionů korun. Společnost se totiž rozhodla expandovat, na což je samozřejmě nutné sehnat prostředky.

A jak jinak získat mohutnou sumu, než skrze úpis akcií v rámci IPO, které je pak možné obchodovat na Pražské burze (start market). V dnešní době je navíc IPO hodně v módě. Dluhopisy už tolik netáhnou a hlavně je nimi trh docela přehlcený.

Fundamentální analýza akcie Pilulka

Než si rozebereme kvartální výsledky, ještě připomenu, že Pilulka nemá vůbec v plánu vyplácet dividendy. Aktuální politika firmy kalkuluje s reinvesticemi do rozvoje a inovací, což mi přijde jako rozumné rozhodnutí. Nelze ovšem vyloučit, že jakmile se aktuální expanze významně posune, třeba se v tomto ohledu firemní politika změní a dividendy se budou vyplácet. To ovšem může trvat roky.

Ke kvartálním výsledkům mohu rovnou uvést, že čísla hospodaření jsou dost velký úspěch. Ve veřejném prostoru se po jejich zveřejnění mluví v superlativech. Pilulka v dubnu informovala, že za první kvartál 2021 dosáhla rekordního výsledku s růstem tržeb na 670 milionů korun, což je meziroční růst o 56 %. EBITDA marže mezikvartálně stoupla z 2,5 % na 4,9 %.

Projekce hospodaření Pilulka
Projekce hospodaření Pilulka. Zdroj: investicniweb.cz

Dle vyjádření vedení firmy se jedná o vůbec nejlepší kvartál v historii, což je určitě dáno tím, že lékárenský sektor významně těžil z pandemie. Navíc je zjevný trend, kdy zákazníci si čím dál častěji lékárenské výrobky objednávají přes internet.

Firma zpracovala novou projekci na příští léta, která je dosti optimistická. V letošním roce očekává růst tržeb o 39,5 % na 2,5 miliardy korun a zlepšení EBITDA marže na 1,6 %. Do roku 2024 projekce ukazuje růst tržeb na 4,96 miliardy korun.

Co se týče expanze do Maďarska, ta dle dostupných informací zatím neprobíhá, protože pandemie proces v podstatě znemožnila. Avšak v Rumunsku za rok 2020 stouply tržby o 150 %, takže uvidíme, jak tento trend bude pokračovat i nadále.

Graf akcie Pilulka

Akcie Pilulka
Graf akcie Pilulka. Zdroj: pse.cz

Jak bylo avizováno, ryzí technickou analýzu si neuděláme, protože stále není žádný dostupný interaktivní graf s nástroji. Z grafu je vidno, že cena je za ty poslední dva měsíce dosti stabilní a v podstatě se trh nikam výrazně neposunul. Jediná viditelná reakce nastala po zveřejnění kvartálních výsledku z konce dubna.

Můžeme vypozorovat, že cena v důsledku rekordních hospodářských čísel o pár % vzrostla, konkrétně na 1 450 korun. Historické maximum je na 1 500 korunách, takže jsme tento level ještě nepřekonali. V každém případě se trh poslední týdny drží na 1 400 korunách a níže. Žádná výrazná fluktuace není z grafu znát.

Ani objemy nejsou nijak markantní, občas dojde ke krátkým spikům. Obávám se, že do zveřejnění dalších kvartálních výsledků se s trhem asi ani nic moc nestane.

Je však pozitivní, že zájemci o IPO své akcie stále drží. Nezdá se mi, že by zde byla velká tendence se akcií zbavovat.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska není co řešit, první kvartál letošního roku dopadl dobře a obecně vzato byl nad očekávání. Projekce vedení firmy je též velmi optimistická, což je ovšem potřeba brát s nadhledem a příliš se na to nespoléhat. Pokud však vše půjde podle plánu, akcie Pilulky před sebou mají slibnou budoucnost.

Co se týče grafu, nízká fluktuace z posledních týdnů je dost zřetelná, z čehož lze odvodit dvě věci. Jednak „staří“ držitelé akcií nemají tendenci prodávat, ale zároveň není dostupná poptávka, která by s trhem pohnula nahoru. V podstatě je tedy graf neutrální.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo