Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Letní analýza akcie Kofola – Lockdown přinesl ztrátu, ale přesto Kofola pěkně bojuje

Letní analýza akcie Kofola – Lockdown přinesl ztrátu, ale přesto Kofola pěkně bojuje

Letní analýza akcie Kofola – Lockdown přinesl ztrátu, ale přesto Kofola pěkně bojuje
Zdroj: Kofola.cz

Dneškem budeme pokračovat v našem pravidelném seriálu analýz na české akciové tituly. Po analýze České zbrojovky se nyní zaměříme na fundamentální analýzu a technickou analýzu akcie Kofola, na kterou jsme měli poslední analýzu před dvěma měsíci. Pro připomenutí uvedu, že dlouhodobý medvědí trend na těchto akcií značně zeslábl, takže se na denním grafu podíváme, zda to pokračuje.

Navíc byly zveřejněny kvartální výsledky, které se určitě vyplatí si rozebrat. Pokud vás zajímají i nějaké stručné informace o firmě, které jsou pro nás relevantní, najdete je právě v předešlém příspěvku.

Graf akcie Kofola
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Fundamentální analýza akcie Kofola (Q1 2021)

V obecné rovině můžeme říct, že výsledky hospodaření jsou v kontextu očekávaného vlastně dobré. Fakticky jsou čísla považována za ty horší, ale vzhledem k dlouho trvajícímu lockdownu bylo prostě zřejmé, že čísla budou horší. Nicméně předpoklady byly mnohem pesimističtější, než je realita. Dle vyjádření managementu firmy si už na tvrdší podmínky zvykli a přizpůsobili tomu svoji strategii. Což se týká inovací, marketingových a obchodních aktivit.

Co se týče dividend, výplaty za rok 2020 s největší pravděpodobností budou uskutečněny. Nicméně se firma rozhodla, že se o konkrétní výši výplat rozhodne až po sezóně, která končí v září. Není totiž vůbec jisté, jak se následující měsíce bude situace kolem restrikcí vyvíjet, takže řečené rozhodnutí má bezesporu svoji logiku. Můžeme tudíž očekávat, že když přijde silná sezóna, investoři se dočkají dividendy nad 10 korun za akcii.

Když se zaměříme na konkrétní čísla, zjistíme, že celkové tržby činily za první kvartál 1,16 miliard korun. Což implikuje meziroční zhoršení o více jak 10 %. EBITDA se zhoršila o 23,4 % na částku 91,1 milionů korun. Provozní výnosy (zhoršení o 211 %) dosahují záporného výsledku 66,9 milionů korun, zatímco čistý výnos (zhoršení o 2 620 %) činí -101,7 milionů korun.

Jak bylo už ale nakousnuto, očekávaly se mnohem horší výsledky.

Technická analýza akcie Kofola

Během minulé analýzy jsme si ukázali, že Kofola sice je v dlouhodobém medvědím trendu, ale existuje zde jakási šance, že se z toho trh časem dostane.

Aby se to jednou stalo realitou, napřed musí kurz prorazit alespoň S/R level 310 korun. Průlom přes řečenou hladinu bychom mohli považovat za první důležitý krok.

Denní graf akcie Kofola
Denní graf akcie Kofola. Zdroj: Lynxbroker.cz

Před dvěma měsíci nakupující zrovna útočili na S/R level 281 korun a dovolil bych si tvrdit, že se jim pásmo povedlo prorazit. Není to ovšem definitivní, protože kurz už několik týdnů na hladině konsoliduje a není schopen pokračovat v expanzi. Ovšem nic vyloženě negativního, kromě tohoto váhání, v grafu nyní není.

Jestli cena nakonec odrazí, první překážka je na S/R levelu 294 korun. Úroveň je dost blízko, takže jestli se akcie Kofola rozhodne zase postupovat, během pár dní dojde k jejímu otestování.

Co se týče indikátoru RSI, trh se uspokojivě pročistil, díky čemuž se vytvořilo dostatek prostoru pro pokračování v expanzivním trendu, který trvá již od března 2020.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je vcelku očividné, že Kofola má díky všem těm lockdownům problémy, neboť se odbyt produktu díky zavřenému restauračnímu provozu výrazně snížil. Kromě toho se ani tolik necestuje, takže možnost „impulsních“ nákupů třeba na čerpacích stanicích se také snížila. Na druhou se očekávaly spíše ještě horší výsledky, takže výsledné hospodaření není až taková tragédie.

Bude ovšem velmi zajímavé sledovat, jak se vedení společnosti rozhodne o výši dividend. Zatím to totiž vypadá, že se vyplácet budou, ale pokud nebude ani za následující dva kvartály zisk, z čeho chtějí dividendy vyplácet? A pokud dividendy nevyplatí, může se stát, že podstatná část investorů raději akcie Kofola prodá.

Z technického hlediska můžeme v grafu sledovat značné váhání. Ale medvěda zatím nic neavizuje. Faktem je, že zveřejnění kvartálních výsledku nespustilo žádnou lavinu výprodejů. Z čehož lze implikovat, že investoři vzali zveřejněná čísla neutrálně. Na základě těchto informací si dovolím tvrdit, že k výprodeji nejspíš už ani nedojde.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo