Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Letní analýza akcií Komerční banky – technicky silný titul, fundamentálně vzhledem k současnému kontextu nad očekávání

Publikováno
Letní analýza akcií Komerční banky – technicky silný titul, fundamentálně vzhledem k současnému kontextu nad očekávání
Zdroj: cvut.cz

Dnes se v našem pravidelném seriálu technické a fundamentální analýzy na české akciové tituly zase vydáme do bankovního sektoru. Po několika týdnech se zaměříme na akcie Komerční banka. V dnešním textu si rozebereme i nějaké novinky, které mají spojitost s analyzovaným titulem.

Pokud vám unikla předešlá analýza, můžete to napravit. Kromě představení společnosti je dobré znát i hospodářské výsledky za celý rok 2020, které jsou uvedeny právě v předešlém článku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zajímavosti a novinky

Než se dostaneme k fundamentální analýze, začneme se zajímavostmi a novinkami, které souvisejí s analyzovaným titulem.

1) Dividendy

To první a možná nejvíce důležité jsou dividendy. Valná hromada Komerční banky se v dubnu letošního roku rozhodla nevyplatit dividendu v hodnotě 6,93 miliardy Kč z loňského zisku náležící akcionářům. Celý zisk bude převeden na účet nerozděleného zisku minulých let.

Komerční banka ovšem disponuje robustní kapitálovou vybaveností, takže si výplatu dividend mohla dovolit. Dle dostupných zdrojů je háček právě v regulatorním orgánu – ČNB. Jak jsme si řekli v předešlých analýzách na české akciové tituly, Česká národní banka v podstatě nedovolila bankám dividendy vyplácet. Osobně jsem toho názoru, že ČNB tak činila kvůli obávám z případného nedostatku likvidity v tuzemském bankovním sektoru, což se nenaplnilo.

Nicméně podle posledních známých informací by měla ČNB vydat stanovisko ohledně schválené výše dividend pro jednotlivé finanční domy v průběhu třetího kvartálu letošního roku, takže existuje ještě šance, že se svolá valná hromada a dividendy se vyplatí. Ovšem s daným limitem ČNB 30 korun na akcii. Akcie Komerční banka momentálně stojí 779 korun, takže dividendový výnos by dosáhl 3,84 %.

Leč Patria Finance kalkuluje s dividendou pouze 24 korun na akcii, což odpovídá cca 3% dividendovému výnosu. Nejsou to tedy nějaká ohromující čísla, ale tuzemskou inflaci pokryjí.

2) Navýšení podílu v Upvest

Komerční banka prostřednictvím dceřiné společnosti KB SmartSolutions navýšila svůj podíl ve společnosti Upvest z 18,9 % na 31,06 %. K nárůstu podílu došlo zvýšením kapitálu ve společnosti Upvest o 14 milionů Kč, k čemuž dceřiná společnost využila opce.

Jedná se o tzv. fintech start-up, který se zaměřuje na online investování do developerských projektů formou crowdfundingu, což je v dnešní době docela v módě. Dceřiná společnost KB do Upvest vstoupila již před rokem.

3) Komerční banka ukončuje financování projektů v uhelném sektoru

Komerční banka do roku 2030 ukončí financování projektů v uhelném sektoru v souladu se strategií mateřské skupiny Societe Generale. Na základě této strategie již nyní neposkytuje žádné nové finanční produkty klientům, kteří generují více než 25 % svých výnosů z činností spojených s uhelným sektorem. Uvedené datum není náhoda, protože EU si stanovilo další metu na snížení uhlíkových emisí právě do roku 2030.

Je velmi pravděpodobné, že banky čelily i tlaku z různých aktivistických organizací. Nicméně, když nadnárodní a národní celky chtějí produkci energie z uhlí radikálně redukovat, nemá z ekonomického hlediska smysl tyto projekty financovat.

Fundamentální analýza akcie Komerční banky (Q1 2021)

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, ekonomickým číslům za první kvartál letošního roku. Celkové výnosy meziročně poklesly o 5,3 % na 7,4 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se snížily o 14,4 % na 5,0 miliard korun, navzdory růstu objemu úvěrů i vkladů, protože úrokové sazby byly v loňském prvním kvartálu výrazně vyšší.

Čistý zisk KB
Čistý zisk KB. Zdroj: vlastní zpracování

Čisté provozní výnosy meziročně klesly o 5,3 % na 7,42 miliardy korun. Provozní zisk dosáhl 3,08 miliard korun, což implikuje meziroční pokles o 10,3 %. Čistý zisk náležející akcionářům KB poklesl o 24,9 % na 2 miliardy korun. Jak vyplývá z přiloženého grafu, čistý zisk se během čtyř předešlých let prvního kvartálu pohyboval kolem 3 miliard korun. 

Tudíž pokles na 2 miliardy korun je výrazný propad a zřejmé vybočení z trendu. Zas na druhou stranu, takový zisk není v tuzemsku marginální a hlavně se nejspíš jednalo pouze o přechodný stav vyvolaný koronavirem.

Technická analýza akcie Komerční banka

Z technického hlediska akcie Komerční banky lidově řečeno jedou. Za posledních několik týdnů se titul po blízký vrchol zhodnotil asi o 24 %, což je na tuzemské poměry slušný výsledek. Celkové zhodnocení ode dna z října 2020 po blízké roční high dosahuje horentních 75 %. Část zhodnocení byla sice umazána, ale jedná se zanedbatelnou část.

Akcie Komerční banka
Týdenní graf akcie Komerční banka. Zdroj: lynxbroker.cz

Abychom si zhodnotili historické price action, víme již z dubnové analýzy, že nakupující selhali u S/R levelu 729 korun. Trh v rozmezí S/R hladin 729 – 630 korun po mnoho týdnů konsolidoval a právě spodní hladinu býci využili pro odraz. Býci zde zkrátka nabrali síly, naakumulovalo se a mohlo se dál. Jak je z grafu vidno, kurz projel S/R hladinou 729 korun jako nůž máslem.

Vytvořily se dokonce dvě impulsní svíce za sebou, což je sám o sobě dost býčí signál. Postup kurzu byl prozatím zastaven na S/R levelu 810 korun, proběhla kratičká korekce, otestovala se shora úroveň 729 korun, kde cena okamžitě reagovala odrazem. Dočkáme se tedy dalšího pokusu o průraz blízké rezistence? Asi ano, protože trh k tomu směřuje.

Problém je v tom, že na indikátoru RSI máme zřetelnou medvědí divergenci. A i když má trh za sebou menší výprodej, uvedená divergence se rozhodně neuplatnila, protože takové uplatnění by vyústilo v mnohem větší výprodej. Trh má nyní na výběr, zda signál zneplatní, nebo ho naopak poslechne. Zneplatnění dojde ve chvíli, kdy týdenní RSI vzroste nad 75 bodů.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska a kontextu doby, nelze komerčce nic moc vytknout. Pandemie se logicky podepsala na výnosech, hlavně na čistém zisku je znát nemalý pokles oproti prvním kvartálům z předešlých let. Též je dobré upozornit, že výsledek by mohl být mnohem horší, když by Česká národní banka nesnížila sazby téměř na nulu. Řečené právě bankám v tuzemsku významně pomohlo.

Co se týče technické stránky trhu, akcie Komerční banky jsou vážně silný titul a drží si již tři čtvrtě roku silný uptrend. Prakticky má titul ještě příležitost prorazit a zhodnotit se o nějaká procenta, ale 75 % je už dost a s tím rostou šance na komplexnější korekci. Stačí, aby větší hráč prodal a je to tady. Větší výprodej může způsobit právě výplata dividend – Pokud tedy nějaká dividenda vůbec bude.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.