Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
pancakeswap krypto
CAKE
Kryptoměna PancakeSwap (CAKE) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit
Graf CAKE

$2,79 (62,39 Kč)

-25 % za 7 dní

pancakeswap krypto

Kryptoměna PancakeSwap (CAKE) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf CAKE

$2,79 (62,39 Kč)

-25 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu PancakeSwap (CAKE)

Kalkulačka: CAKE to CZK

CAKE
CZK

Informace o kryptoměně CAKE

Kryptoměna CAKE je vytvořená na BEP-20 síti. Celý název kryptoměny je odvozený od decentralizované burzy PancakeSwap, což je nejrozšířenější decentralizovaná burza v ekosystému BNB Smart Chain. Kryptoměna společně s burzou byla založena v září roku 2020.

Jedná se o hlavního konkurenta UniSwapu, největší a nejúspěšnější decentralizované burzy na blockchainu Etherea. PancakeSwap oproti UniSwapu vyniká zejména minimálními poplatky díky BNB Smart Chainu. Kryptoměna CAKE jako samotná je tím pádem utility token s širokým využitím přímo na PancakeSwapu, zejména pro farmení, stakování, účast v PancakeSwap loteriích a pro hlasování ve veřejných návrzích na úpravu PancakeSwap ekosystému.

RYCHLÉ SHRNUTÍ: VŠE PODSTATNÉ O TOKENU CAKE

CAKE je token decentralizované anonymní burzy PancakeSwap fungující od roku 2020. PancakeSwap je vedoucí DEX na síti BNB Smart Chain, aktiva na něm můžete směňovat ale i na jiných blockchainech, třeba na Ethereu, Polygonu, Arbitru či Aptosu.

CAKE se odjakživa potýká s obrovskou inflací, tedy vypouštěním stále nových mincí do oběhu. Slouží totiž jako token k odměňování za staking a poskytování likvidity na platformě. V roce 2021 byl za staking CAKE více než 100% APY. Nyní se komunita snaží inflaci snížit a CAKE často mění svoji tokenomiku.

Proč se o kryptoměnu CAKE zajímat? V čem se skrývá její největší potenciál? To a mnohem více se dozvíte v naši recenzi.

Obsah článku

Úvod do ekosystému PancakeSwap

Jak již bylo řečeno, PancakeSwap je decentralizovaná burza (DEX) umožňující společně s nakupováním kryptoměn na BSC i stakování a farmení kryptoměny CAKE. Aby bylo možné tedy nastínit využití kryptoměny CAKE, je nutné si trochu představit celý tento systém.

Za svou existenci strčila do kapsy i samotnou Binance DEX vytvořenou přímo burzou Binance. CAKE následuje popularitu PancakeSwapu a proto se není čemu divit, že během bullrunu v zimě na přelomu let 2020/2021 znásobil CAKE svoji cenu více než 80x.

PancakeSwap umožňuje obchodovat primárně s kryptoměnou BNB vůči široké škále kryptoměn v síti BEP-20. Samozřejmě lze ale obchodovat i s BUSD, USDT nebo dalšími tokeny.

Ačkoliv je tým za PancakeSwapem a jeho kryptoměnou CAKE anonymní, projekt prošel řadou auditů od prestižních společností a měl by tím pádem být dostatečně robustní a bezpečný.

Příkladem je audit od společností Certik nebo Slowmist. V auditu společnosti Certik dosahuje PancakeSwap průměrně krásných 93 bodů ze 100.

Během auditu společnost Certik nalezla pouze jeden silně závažný problém (špatný flow SYRUP tokenů při pálení), vývojáři PancakeSwapu ho však spolu s ostatními méně závažnými problémy opravili.

Projekt je open-source, tudíž kompletní kódy dApp a webu jsou k dispozici široké veřejnosti přes repozitář na Githubu. Anonymní tým se nicméně skládá z cca 10 vývojářů, kteří si říkají chevs (kuchaři palačinek), součástí je dále také řada techniků. Na projektu se neustále usilovně pracuje a za svou existenci se vyvinul do kompletního DeFi protokolu s řadou funkcí, přičemž všechny funkce zahrnují využití kryptoměny CAKE.

Obchodování na PancakeSwapu a farmení CAKE

Obchody na této platformě jsou prováděny na principu chytrých kontraktů. Pro uskutečnění obchodu na PancakeSwapu je nutné propojit aplikaci s peněženkou, např. Metamask nebo Trust Wallet. Provádění obchodů je velmi podobné jako na decentralizovaných burzách v síti ERC20 – např. UniSwap nebo SushiSwap.

Burza při obchodování umožňuje nastavit základní preference, jako je např. slippage či transaction deadline.

Zdroj: PancakeSwap.finance
Jednoduché rozhraní PancakeSwapu pro obchodování
Jednoduché rozhraní PancakeSwapu pro obchodování

Decentralizované burzy potřebují pro svou funkčnost dostatečně velké množství dostupné likvidity, aby mohly být transakce uskutečňovány efektivně.

PancakeSwap pro provádění transakcí využívá Liquidity pooly pro konkrétní páry kryptoměn a uživateli umožňuje podílet se na poskytování likvidity. Vedle varianty nakoupit kryptoměnu CAKE se tak nabízí i jiná možnost. CAKE můžete získat i farmením. Základem je poskytnutí likvidity do liquidity poolu konkrétního páru kryptoměn, tedy třeba BNB a BBTC.

Během poskytování likvidity je uživatel označován jako poskytovatel likvidity a dostane konkrétní podíl LP tokenů (liquidity provider token). LP tokeny mohou pak být stakovány v sekci Farms pro ten konkrétní pár, jemuž uživatel poskytuje likviditu. Stakováním LP tokenů lze získat CAKE přes funkci harvest.

Zdroj: PancakeSwap.finance
Recenze - Farmy na PancakeSwap
Farmy na PancakeSwap

Nabízí se i jednodušší varianta stakování, a to přes tzv. Syrup Pools, kde jsou vyžadovány pouze CAKE mince, není tedy třeba tvořit jejich páry. Stakování CAKE mincí v Syrup Poolech je možné provádět buď automatickou nebo manuální formou.

Zdroj: PancakeSwap.finance
pancakeswap pooly
Ukázka několika poolů. K dispozici jich je ale mnoho

Automatické stakování nevyžaduje žádnou interakci uživatele po aktivaci, CAKE mince jsou vybírány automaticky. Manuální stakování vyžaduje vybírání mincí uživatelem. Způsoby se liší zejména mírnými rozdíly v poplatcích. U automatického stakování je strháván mírný výkonnostní poplatek při každém automatickém výběru, u manuálního je větší část poplatku v BNB za transakce. Při manuálním stakování uživatel obdrží do peněženky SYRUP tokeny (jedná se o obdobu LP tokenů a v minulosti jeden z problémů PancakeSwapu), po směnění zpět uživatel obdrží opět CAKE.

Výhody a nevýhody tokenu CAKE

Zejména po posledním bullrunu můžeme vidět ve světě kryptoměn obrovský rozmach decentralizace a absolutní boom všech DeFi projektů. PancakeSwap není žádnou výjimkou, spíše naopak průkopníkem.

Ne vše je ale tak růžové, jak se může zdát. Níže naleznete přehled výhod a nevýhod investování do kryptoměny CAKE.

Výhody

  • CAKE je spojen s největší DEX na BNB Smart Chainu. Na BSC existuje enormní množství zajímavých projektů a desítky denně jich dále vznikají. CAKE má díky tomu enormní potenciál
  • CAKE je možné stakovat a farmit
  • Na BSC existuje velké množství populárních a legitimních projektů, jež se dají nakoupit primárně přes PancakeSwap
  • CAKE a PancakeSwap prošly několika přísnými audity od prestižních společností, příkladem je Certik

Nevýhody

  • Tým je čistě anonymní
  • Spojitost s PancakeSwap může být problém – pokud se nebude dařit burze, nebude se dařit ani kryptoměně
  • Na BSC existuje paralelně s legitimními projekty velké množství podvodů (scamů), to obecně snižuje důvěryhodnost BSC a tím pádem i PancakeSwapu
  • Jakožto open-source project je codebase dostupná potenciálním útočníkům

Historie a vývoj ceny CAKE

CAKE a PancakeSwap je s námi od září 2020. Sám PancakeSwap je fork DEX na ETH síti – SushiSwapu, jeho zdrojový kód je proto velmi podobný. Narozdíl od SushiSwapu ale přináší široké množství dalších funkcí a nástrojů popsaných v minulých odstavcích, díky tomu využívá plnou sílu DeFi.

PancakeSwap zažil po necelém půl roce své existence strmý nárůst. V době svého vytvoření řešil podstatný problém Etherea, jímž nebylo nic jiné, než extrémní poplatky. PancakeSwap využil možností BSC a společně s poplatky sítě srazil i poplatek za swap na 0,2 %.

Kolem února roku 2021 rostl tržní kapitál PancakeSwapu raketovým tempem a jeho cena dosáhla svého dosavadního ATH (v moment psaní tohoto článku) v květnu 2021. Během krátkého bear marketu přes léto 2021 jeho cena společně s kapitálem klesla. Souvisí to jednak s celkovým poklesem tržní kapitalizace kryptoměn, ale také s extrémním výskytem scamů na BSC a ERC20 sítích.

Jak to bude s cenou CAKE dál? To je otázka…

Je možné CAKE těžit?

V současné době není možné kryptoměnu CAKE těžit. Mince jsou průběžně vydávány přes farmení a páleny každý týden. CAKE je jádrem všech nástrojů a funkcí, které PancakeSwap používá, je možné ji farmit a stakovat přímo na platformě PancakeSwapu.

Emise a pálení

Emise a pálení mincí u kryptoměny CAKE je poněkud komplikovanější. Každý den je vydáno zhruba 501 200 nových mincí skrze farmení likvidity a stakování do poolů.

V každém bloku je v základu vytvořeno 40 mincí a 21 z nich je spáleno, každý blok tím pádem vydá celkem 19 mincí. PancakeSwap zahrnuje ještě další mechanismy pro pálení. Pálení mincí je prováděno manuálně týmem každé pondělí, o čemž informují na svém Twitterovém profilu.

Zdroj: PancakeSwap.finance

Schéma vyjadřující aktuální (10. 8. 2021) formu emise a pálení CAKE

Kde CAKE nakoupit?

Kryptoměna CAKE po svém vytvoření byla dostupná na burze Binance. Nyní je možné kryptoměnu CAKE na Binance nakoupit za USDT/BUSD, BNB či BTC.

Nyní její obchodování ale nabízí i mnoho dalších centralizovaných i necentralizovaných burz, jako např. Dcoin, BKEX, BitMart, GokuMarket, Digifinex… možností je opravdu hodně.

Většinově se jedná o pár CAKE/USDT, je možné ho však nakoupit vůči jiným stabilním měnám (KRW) nebo jiným kryptoměnám (XRP).

Logicky je CAKE k nákupu k dispozici zároveň přímo na PancakeSwapu. Pro nákup na PancakeSwapu je nutné připojit svoji peněženku (Metamask, Trustwallet, nebo další možnosti popsané v dalším odstavci), na které musí být k dispozici kryptoměna (BUSD, UDST nebo BNB), za které je možné CAKE na PancakeSwapu nakoupit.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Peněženka pro CAKE

Kryptoměnu CAKE je možné držet přímo na burze Binance, pokud ji uživatel nakoupil zde. Jedná se o nejjednodušší způsob, který sebou však přináší riziko krádeže, pokud by se Binance stala terčem hackerského útoku.

Při nákupu na PancakeSwapu je kryptoměna CAKE držena v softwarové peněžence. Peněženka je k PancakeSwapu připojena ještě před nákupem a CAKE mince jsou na ni po nákupu automaticky převedeny.

Příkladem softwarových peněženek je Metamask nebo Trustwallet, PancakeSwap samotný přímo tyto dva typy preferuje. Umožňuje však připojení i přes MathWallet, TokenPocket, Binance Chain, SafePal a Coin98.

Součástí je ovšem open-source protokol WalletConnect umožňující připojení libovolné softwarové peněženky přes QR kód. Jedná se o alternativu pro připojování softwarových peněženek zejména na mobilních telefonech.

WalletConnect podporuje širokou škálu peněženek, příkladem je Coinbase Wallet, Crypto.com DeFi Wallet atd… možností je opravdu hodně.

Pro zajištění správné funkčnosti jsou však doporučovány pouze peněženky samostatně podporované PancakeSwapem, ideálně Metamask nebo Trust Wallet.

Alternativou jsou hardware peněženky. Na trhu jsou nejznámější výrobci Ledger a Trezor (od české společnosti SatoshiLabs). Například softwarovou peněženku Metamask je možné přímo propojit s řadou modelů Ledger a Trezor a uložit tak veškeré kryptoměny do bezpečí.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna PancakeSwap?

Kryptoměna PancakeSwap je původně klonem Uniswapu, největší decentralizované burzy na Ethereu. Přímo však není jeho konkurentem, neboť existuje na jiném blockchainu – na BNB Smart Chainu, na němž stále figuruje jako největší decentralizovaná burza.

CAKE je nativním utility, governance a zároveň i reward tokenem burzy. Slouží jako odměna za staking ve smart kontraktech burzy a také za poskytování likvidity do jejích liquidity poolů, v nichž následně uživatelé obchodují.

Kromě stakingu a yield farmingu kryptoměna CAKE figuruje i v dalších funkcích burzy, jmenovitě např. v loteriích, tradingových soutěžích a dalších speciálních funkcích, které jsou v době psaní článku (únor 2023) ještě v betaverzi – funkce Prediction a Pottery.

Vzhledem ke svému poslání je token CAKE silně závislý na osudu burzy – pakliže bude burza mezi obchodníky i nadále oblíbená a bude dosahovat vysokého obchodovaného objemu, bude pozitivně reagovat i cena kryptoměny CAKE.

Jaký je kurz PancakeSwap (CAKE)?

Momentálně je kurz kryptoměny PancakeSwap přibližně $66,1 ($2,79). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny PancakeSwap se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince CAKE ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. BNB Smart Chain je mezi DeFi uživateli velmi oblíbený; dalším pozitivním faktorem je i fakt, že burza PancakeSwap se na prvním místě dle zobchodovaného objemu drží prakticky celou existenci blockchainu.

Kde je možné PancakeSwap (CAKE) koupit?

PancakeSwap (CAKE) a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. PancakeSwap je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nativní token DEX, je samozřejmé, že se dá také koupit přímo na burze PancakeSwap. V tomto případě bude ovšem nutné disponovat již nějakou kryptoměnou, kterou za tokeny CAKE směníte.

Hodnocení Finex.cz

PancakeSwap

CAKE je kryptoměna vytvořena PancakeSwapem. Přináší sebou mnoho možností pro její farmení a stakování. PancakeSwap je nejrozšířenější decentralizovaná burza na BSC, jejíž popularita se stále zvyšuje díky popularizaci DeFi a nových projektů na BSC.

Více informací o Pancake Swap

KryptoměnaPancake Swap
SymbolCAKE
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů249 208 061
Maximální počet tokenů450 000 000
Obchodní objem (24h)$73 986 091
Tržní kapitalizace$672 208 501
Změna ceny za 24h4,1 %
Ohodnoťte kryptoměnu Pancake Swap
7
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat