Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – EU zakazuje kryptoměnové platby z Ruska, BNB Smart Chain se vzpamatovává z masivního hacku

Publikováno
Finex Coin Week – EU zakazuje kryptoměnové platby z Ruska, BNB Smart Chain se vzpamatovává z masivního hacku
Zdroj: Depositphotos.com

FeaturedMáme za sebou první říjnový týden a ve zdejším souhrnu se společně ohlédneme za nejzajímavějšími událostmi ze světa digitálních aktiv. V minulém týdnu nás zaujaly tyto zprávy.

Obsah článku

Mashinsky vybral údajně před krachem společnosti Celsius 10 milionů dolarů

Kauza okolo zkrachovalé krypto lendingové společnosti Celsius a jejího dnes už bývalého ředitele Alexe Mashinskyho evidentně neutichá. Začátkem minulého týdne zveřejnil list Financial Times zprávu, že Mashinsky několik týdnů před tím, než společnost vyhlásila bankrot, vybral 10 milionu dolarů.

Podrobnosti o výběru peněz budou součástí nadcházejících soudních jednání a je možné, že je zakladatel a bývalý generální ředitel této společnosti bude muset vrátit. Financial Times se odvolává na své zdroje, které tvrdí, že Mashinsky vybral tyto prostředky “mezi polovinou až koncem května,” krátce předtím, než byly na platformě pozastaveny výběry.

Společnost Celsius pozastavila veškeré výběry zákazníků 12. června a následně v červenci podala žádost o vyhlášení bankrotu podle článku 11.

Celsius byla oblíbená platforma pro půjčování kryptoměn, která měla téměř 2 miliony zákazníků s 25 miliardami dolarů ve spravovaných aktivech.

Špatné podmínky na trhu s kryptoměnami vedly nakonec k tomu, že společnost skončila s dírou v rozvaze v hodnotě 2,85 miliardy dolarů.

Výběr 10 milionu dolarů krátce před pozastavením výběrů vyvolal spekulace, že Mashinsky věděl o blížícím se kolapsu celé společnosti. Mluvčí společnosti Celsius však tvrdí, že výběru této částky předcházel proces, který byl předem plánovaný a souvisel se zaplacením daně z příjmu, které vyplývají z výnosu společnosti. Jednalo se o 8 milionu dolarů ve stablecoinech a o 2 miliony dolarů v tokenech CEL.

Celsius se v poslední době snažil prodat zůstatky, které má ve stablecoinech, aby je mohl použít na další činnost a na částečné odškodnění některých klientů. Proti těmto krokům se však postavilo americké ministerstvo spravedlnosti, které požaduje, aby bylo účetnictví společnosti podrobně prozkoumáno, protože působí velmi netransparentně. Podobně se nedávno vyjádřilo i texaské ministerstvo bankovnictví a vermontské ministerstvo financí.

McDonald a další podniky v Luganu začaly přijímat platby Bitcoinem

V minulém týdnu zaplavily sociální sítě videa ze švýcarského Lugana, kde zákazníci předvádí, jak je možné v McDonaldu, jedné z největších světových fastfoodových franšízových sítí, platit Bitcoinem. Umožnila to nadace Plan ₿ ve spolupráci se společností Go Crypto.

Nadace Plan ₿ zapojila do přijímání bitcoinových plateb hned několik podniků v Luganu. Toto malebné švýcarské město se stává po středoamerickém Salvadoru dalším místem, kde můžete v McDonaldu za občerstvení platit nejznámější kryptoměnou. McDonalds kromě BTC akceptuje platby pomocí stablecoinu USDT a městského tokenu LVGA.

Lugano podepsalo 3. března memorandum se společností Tether, ze kterého vyplývá, že se kryptoměny BTC, USDT a LVGA staly ve městě jakýmsi zákonným platidlem. Tether následně vytvořil v Luganu dva fondy v hodnotě sta milionů švýcarských franků na podporu adopce kryptoměn.

Nadace Plan ₿ navázala partnerství se společností GoCrypto, poskytovatelem služeb v oblasti kryptoměnových plateb, aby bylo možné zajistit infrastrukturu umožňující platby Bitcoinem po celém městě.

Nadace Plan ₿, za kterou stojí stejný tým, který založil společnost Tether, je organizace zaměřená na podporu přijímání kryptoměnových plateb. Jejím cílem je implementovat blockchainovou technologii do infrastruktury města a integrovat ji tak do všedního života místních obyvatel – od nyní již fungujících malých transakcí na tržištích a v obchodech až po roční placení daní.

K adopci kryptoměn ve městě má přispět i konference Plan ₿ Forum, která se koná od 28. do 29. října. Podle organizátorů má akci navštívit až 2 000 odborníků a fanoušků Bitcoinu. Hlavními body konference je adopce Bitcoinu, svoboda slova a finanční svoboda. Mezi řečníky by měli být například Adam Back (Blockstream), Paolo Ardoino (CTO Tether), Nick Szabo (Cypherpunk), Max Keiser (El Zonte Capital) či Peter McCormack (What Bitcoin Did).

Kim Kardashian zaplatí pokutu ve výši 1,26 milionu dolarů za nelegální propagaci kryptoměny EMAX

Ve Spojených státech se poslední dobou objevují zajímavé soudní spory se slavnými osobnostmi, které mají co dočinění s kryptoměnami. V hledáčku americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) se nyní ocitla celebrita Kim Kardashian.

SEC vznesla začátkem minulého týdne obvinění proti Kim Kardashian za údajnou propagaci kryptoměny, kterou označila za cenný papír. Dotyčným aktivem je token EthereumMax (EMAX), který hvězda televizní reality show a influencerka propagovala v loňském roce.

Kim Kardashian nebyla jedinou celebritou, která byla spojována s propagací zmíněného tokenu. Mezi další známé osobnosti zapojené do propagace kryptoměny EMAX založené na blockchainu Ethereum byla bývalá hvězda NBA Paul Pierce a boxer Floyd Mayweather Jr., který se v červnu 2021 objevil v tričku s logem EMAX na pódiu bitcoinové konference v Miami.

Kim Kardashian podle oznámení SECu propagovala na svém instagramovém profilu tokeny kryptoměny EMAX, aniž by uvedla, že se jedná o placenou spolupráci. Kim totiž za tuto propagaci obdržela částku ve výši 250 000 dolarů. V příspěvku byl dokonce odkaz na webové stránky projektu, kde byly pokyny, jak tokeny nakoupit.

Předseda SECu, Gary Gensler, ve svém prohlášení ke kauze uvedl následující:

“Tento případ je ukázkou toho, že když celebrity nebo influenceři podporují investiční příležitosti, včetně cenných papírů digitálních aktiv, neznamená to, že tyto investiční produkty jsou vhodné pro všechny investory. Doporučujeme investorům, aby zvážili potenciální rizika a příležitosti investice s ohledem na své vlastní finanční cíle.”

Regulátor dodal, že Kim Kardashian souhlasila s pokutou ve výši 1,26 milionu dolarů a nadále bude spolupracovat při probíhajícím vyšetřování. Souhlasila také s tím, že po dobu tří let nebude propagovat žádné kryptoměny, k nimž by SEC mohl přistupovat jako k cenným papírům.

Cena tokenu EMAX dosáhla v květnu loňského roku svého maxima na úrovni 0,000000597636 dolarů poté, co jeho hodnota vzrostla během jediného týdne o 1 420 % . Následně se však token dramaticky propadl. V době psaní článku má EMAX hodnotu 0,000000004490 dolarů, což je zhruba 99% propad z jeho historického maxima.

EU v novém balíčku sankcí zakázala kryptoměnové platby z Ruska

Evropská unie koncem minulého týdne zpřísnila omezení, které platilo na kryptoměnové platby z ruských účtů, peněženek a custodial služeb (např. kryptoměnových burz) na evropské.

V osmém balíčku sankcí proti Rusku od jeho únorové invaze na Ukrajinu ruší EU limit 10 000 eur, který byl stanoven v dubnu. Nynější zákaz je platný pro veškeré kryptoměnové platby. Nové sankce EU rovněž zahrnují zákazy dovozu zboží v celkové výši až 7 miliard eur ve snaze omezit ruskou agresi na Ukrajině, Evropská unie si tak vytváří půdu pro zavedení cenového stropu na ropu.

Sankce mají zakázat námořní přepravu ruské ropy do třetích zemí za ceny přesahující stropní limit. V praxi to bude fungovat tak, že lodě přepravující ruskou ropu do mimounijních zemí nebudou mít přístup k pojištění, pokud bude náklad přesahovat cenový strop. Ten hodlá EU stanovit po jednání zemí G7.

Nová opatření proti Rusku budou obsahovat také zákaz dovozu zboží včetně ocelových výrobků a zákaz poskytování IT, inženýrských a právních služeb ruským firmám. Podle evropské komise je Rusko “na poskytování těchto služeb vysoce závislé”.

Američtí i evropští představitelé po zavedení prvních sankcí v únoru okamžitě zaměřili svoji pozornost na kryptoměny, protože se obávali, že by toto rostoucí odvětví mohlo Rusku pomoci obcházet zavedené sankce.

Kryptoměny jako Bitcoin fungují na principu peer-to-peer komunikace, to znamená, že veškeré přenosy probíhají mezi samotnými uživateli bez jakéhokoliv prostředníka.

To západním zemím výrazně ztěžuje omezení obchodů zprostředkovaných prostřednictvím těchto sítí.

Ve skutečnosti však kryptoměny nejsou zcela anonymní, jak se mnozí domnívají. Většina kryptoměn používá transparentní distribuované účetní knihy, např. blockchain, v nichž lze dohledat každou provedenou transakci. Proto je obtížné přesouvat pomocí kryptoměn významné finanční prostředky, aniž by odborníci dokázali pachatele vystopovat a identifikovat.

Evropští politici prosazovali zavedení přísnějších sankcí vůči Rusku v reakci na výsledky “falešných referend” uskutečněných v okupovaných ukrajinských regionech – Doněcku, Chersonu, Luhansku a Záporoží. Rada Evropské unie výsledky těchto referend jasně odmítá.

BNB Smart Chain byl hacknut, ztráty se odhadují na 100 milionů dolarů

BNB chain, jeden z nepopulárnějších blockchainů, který je úzce spjatý s kryptoměnovou burzou Binance, musel být ve čtvrtek večer pozastaven. Potvrdily se totiž zprávy o tom, že došlo k napadení jeho cross-chain mostu a odcizení kryptoměn v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů.

Oficiální twitterový účet BNB Chain nejprve oznámil dočasné pozastavení sítě kvůli “podezřelé aktivitě” na blockchainu, ale krátce poté dodal, že tak bylo učiněno kvůli bezpečnostnímu incidentu. Společnost Binance následně oznámila, že na síti provádí údržbu, a pozastavila všechny vklady a výběry. Později byly k dispozici doplňující informace:

“BSC jsme byli nuceni pozastavit poté, co jsme odhalili potenciální zneužití sítě. Všechny systémy jsou v současné době pod kontrolou a probíhá vyšetřování. Všechny prostředky jsou nyní v bezpečí.”

V souvislosti s napadením se nejdříve objevily spekulace, že došlo k odcizení zhruba 2 milionů BNB, nativního coinu blockchainu. Hodnota těchto mincí by dosahovala ztráty v hodnotě více než 600 milionů dolarů, což by z útoku činilo druhý největší hack v DeFi, ihned po hacku Roninu v březnu roku 2022. Pozdější aktualizace naznačila, že se hackerům podařilo odcizit kryptoměny v hodnotě “pouhých” 100 až 110 milionů dolarů. Kryptoměny v hodnotě 7 milionů dolarů se podařilo zmrazit.

K situaci se vyjádřil i generální ředitel burzy Binance, Changpeng Zhao: “Útok byl namířen na BSC Token Hub, kde se útočníkům podařilo vytvořit nové BNB. Požádali jsme všechny validátory o dočasné pozastavení BSC a situace je nyní pod kontrolou. Omlouváme se za nepříjemnosti, o vývoji budeme nadále informovat.”

Podle twitterového účtu Hacken, který útok monitoroval, se útočníkovi podařilo před pozastavením sítě přesunout 57 milionů dolarů do sítě Fantom, 53 milionů do sítě Ethereum a 400 tisíc dolarů na Polygon.

Závěr k aktuální situaci

Další týden plný zvratů a zajímavých událostí je za námi. Pokud se však podíváme na graf BTC, tak zjistíme, že jsme na stejném místě jako před týdnem. To znamená, že si BTC navzdory napětí na dluhopisových a akciových trzích drží svoji cenu.

Populární index Fear and Greed, který sleduje náladu investorů, nám ukazuje, že se už téměř měsíc nacházíme pod hodnotou 30 ze 100, což znamená extrémní strach.

S napětím budeme i nadále sledovat, jak se situace na trzích vyvine a jakým směrem se nakonec BTC vydá. Aby vám nic zásadního ze světa kryptoměn neuniklo, tak si nenechte ujít další vydání Finex Coin Week opět za týden.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.