Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké jsou hlavní úskalí blockchain technologie? Co byste o blockchainu měli vědět?

Publikováno
Jaké jsou hlavní úskalí blockchain technologie? Co byste o blockchainu měli vědět?

Slovo blockchain se za posledních pár let stalo jakousi kouzelnou formulí užívanou, s nadsázkou, skoro na veškeré problémy lidstva, včetně řešení humanitárních krizí.

Blockchain má bezesporu mnoho světlých stránek, které lidstvu jistě přinesou spoustu užitku. Už ale méně se mluví o té jeho odvrácené, špatné, straně.

Poznámka

TIP: Pokud nevíte, co přesně blockchain je, doporučujeme přečíst tento článek.

Většina lidí zajímajících se o kryptoměny ví, čím vším nám dokáže blockchain zlepšit život. Není ale na čase zajímat se také o to, jak se nám jako lidstvu jednoho dne možná vymstí? Nebo respektive, proč je blockchain špatný?

Blockchain škodí životnímu prostředí

blockchain technologieŘekne-li se blockchain, většině lidí se v souvislosti s tímto pojmem vybaví kryptoměna Bitcoin, pojďme si tedy hned na začátek ukázat riziko pro životní prostředí, které souvisí se spojením Bitcoin-blockchain.

To, co dělá blockchain a transakce uvnitř něj tak bezpečnými, je důmyslné šifrování a také konsens v distribuované síti. Aby bylo možné “dokázat”, že má uživatel právo zapisovat do řetězce, dochází k řešení komplikovaných matematických úkolů, k nimž je zapotřebí velké množství výkonných těžebních strojů (počítačů), které každých 10 minut přijdou se správným řešením úkolu.

Tento výpočetní výkon spotřebuje opravdu obrovské množství energie, tím spíš, když strojů využívaných k těžení kryptoměn je opravdu hodně.

Jen v loňském roce podle ČTK v České republice vzrostla spotřeba elektrické energie na 73,9 TWh (terawatthodin), přičemž 43 % spotřebovaly monstrózní hnědouhelné elektrárny. A teď si představte, že se na těžbu Bitcoinů se celosvětově spotřebuje cca 68,14 TWh, přičemž každá jedna bitcoinová transakce má spotřebu cca 550 kilowatthodin.

Celosvětová roční spotřeba energie na těžbu bitcoinu je skoro to samé, co za rok spotřebuje celá Česká republika. Bez zajímavosti v tomto ohledu tak ani nezůstává fakt, že bitcoinová síť v roce 2017 zanechala uhlíkovou stopu cca 475 g CO2eq / kWh.

A to je jenom Bitcoin. Co další kryptoměny?

Vysoká spotřeba elektrické energie se však v současné době týká hlavně kryptoměn. Co se týče nejrůznějších business softwarových řešení založených na blockchainu, ty nekonzumují ani zlomek toho, co blockchain v rámci kryptoměn.

Blockchain jako podhoubí k podvodům

podvod bitconnect

Co je blockchain? To spousta lidí stále netuší. A není se ani čemu divit. Technologie blockchainu je velmi složitá. Do povědomí veřejnosti přišel blockchain právě díky kryptoměnám. Ne každý však blockchainu a kryptoměnám dostatečně rozumí a chce porozumět.

Neznalost lidí v kombinaci s tzv. syndromem FOMO a přijdete tak o skvělou příležitost investování do kryptoměn nahrává množství podvodníků, kterým se stále velmi dobře daří tahat důvěřivé lidi do svých pyramidových projektů, které se dříve či později zhroutí a lidé v nich přijdou o všechno.

Takzvaných Ponziho schémat v rámci kryptoměn je obrovské množství, např. OneCoin nebo Bitconnect. Dokonce i v České republice takové projekty existují, existovaly a existovat budou!

Problém je v tom, že tyto projekty vůbec ani na blockchainu mnohdy nebývají založené a celkově struktura jejich fungování je velmi nejasná, přičemž sami zakladatelé velmi zdatně mlží a slibují. S nadsázkou se dá říci, že podvody založené na kryptoměnách fungují na základě neznalosti a důvěřivosti lidí, nikoli na blockchainu.

Slova blockchain a Bitcoin bývají často s právě k takovýmto podvodům využívána a to hlavně protože zní moderně. Buďte obezřetní! Ne všechno co je kryptoměna, nebo funguje na blockchainu je dobrá investice a zajímavý projekt.

Blockchain nevyřeší všechny problémy světa

Dalším problémem blockchainu je, že ve své podstatě v realitě nemá téměř žádné uplatnění právě mimo systém Bitcoinu nebo jiných kryptoměn – peněžních systémů.

Dočetli jsme se už o spoustě kreativních nápadů, jak by bylo možné blockchain využít. Ať už pro sledování při spedici zásilek, pro kontrolu členství ve skupinách či klubech, nebo třeba v lékařství.

Všechny tyto nápady mají však jeden problém. Blockchain zatím nevyhnutelně stojí na těžařích, kteří jsou ochotni utrácet spousty vlastních peněz pro zajišťování chodu sítě, za což jsou odměňováni.

Právě díky tomu je blockchain bezpečný a prakticky ne-hacknutelný.

U Bitcoinu těžaři ověřují transakce a ukládají informace o nich do blockchainu. Jako odměnu za to z každé transakce dostanou malý poplatek. Těžba se jim tedy sama zaplatí – dává to smysl.

Ale kdo by dobrovolně uchovával záznamy o všech možných zásilkách? Kdo by pálil ohromné množství energie pro zastřešení takové sítě? A proč vlastně? Jen proto, aby nějaký číňan odesílající kryty na telefon nemohl pozměnit místo odeslání? A jakou za to těžař získá odměnu?

To moc smysl nedává.

Své k tomu vyjádřil i ekonom Dominik Stroukal, mimo jiné i autor první české knihy o Bitcoinu a digitálních měnách.

Blockchain měl změnit svět, ale narazil na jeho realitu. Decentralizovat je nákladné, posílat informace na mnoho míst pomalé a především blockchain nedokáže nijak magicky ověřit, že je nějaká informace o reálném světě správná či ne.

Přišel na to ostatně i Facebook, který se sice chlubí ve svých propagačních materiálech tím, že jeho připravovaná měna Libra má blockchain, ve skutečnosti ale data nejsou ani v blocích (block) ani zřetězená (chain). Jen se ukládají do databáze a posílají na více než jedno místo.

Stojí někdo o neúspěch blockchainu?

O blockchain technologii a kryptoměny je obrovský zájem. A není se čemu divit. Blockchain bezesporu nabízí skvělou příležitost k digitalizaci různých úkonů a transparentnosti.

To se však nemusí všem úplně líbit. Ne všechny zaběhlé finanční instituty a banky by tuto změnu přivítaly.

Banky mají obrovské zisky za to, že dělají zprostředkovatele plateb a tok peněz, který přes ně pluje je nepředstavitelný. Myslíte, že by se jim líbilo, kdyby o tuto moc a zisky přišly?

Už od počátku bankovnictví nesou banky lobbistickou moc a není problém, aby manipulovaly s vládami a zákonodárci. Pokud by se tyto instituce rozhodly, že je blockchain v jejich zájmu, rozhodně to prospěje. Mohly by se však rozhodnout také naopak – “zničit blockchain” a potlačit tak využívání.

I přes to všechno je blockchain stále jen takový “polotovar”, na jehož vývoji se neustále pracuje a dlouho ještě pracovat bude. Je to relativně nová technologie, která má spoustu nedostatků, nicméně přínos, který může společnosti přinést, ony nedostatky dalece přesahuje.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Copywritingu se věnuji od roku 2015 a v týmu Finexu jsem od listopadu 2018. Nejvíce mě baví psaní o kryptoměnách a těším se až nastane doba, kdy kryptoměny ukážou zcela svůj potenciál.

Kryptoměny v čele s Bitcoinem vytváří nejen ve finančním sektoru úplně nové prostředí, kterému rozumí zatím jen velmi málo lidí. V mém okolí se setkávám s obrovským množstvím známých, kteří o Bitcoinu už něco slyšeli, zajímá je a rádi by do něj investovali, protože vědí, že se na něm dá „dost dobře“ vydělat, jenomže jeho podstatu vlastně nechápou. A to je špatně. A právě proto píšu srozumitelně a vždy hledám co možná nejjednodušší způsob sdělení, protože kryptoměny jsou zpočátku na pochopení skutečně složité.

S kryptoměnami je to jako na horské dráze. Když pochopíte, jak fungují, zjistíte, že není potřeba panikařit (prodávat se ztrátou), když jejich kurz padá zrovna strmě dolů, protože za nějaký čas bude zase stoupat.

Občas je těžké udržet emoce pod kontrolou, a právě čím hlouběji kryptoměny pochopíte, tím více bude pro vás jejich prostředí čitelné a sami se v něm budete cítit jistěji. A přesně o tom nám ve Finexu jde.

Říkat věci tak jak jsou, mluvit otevřeně o rizicích, která z investování plynou, abyste sami jednoho dne dokázali míru rizika posoudit, a především pak být tady pro vás, naše čtenáře.

Ať už jsi přijdete pro radu, přidáte podnět k diskuzi anebo nám napíšete, že se vám naše články líbí, vždycky nás to potěší. A pokud se vám něco líbit nebude, budeme vždy pracovat na tom, abychom to zlepšili.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.