Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Před zahájením první konference o problematice bitcoinu konané v Londýně roku 2013 proběhla anketa, jejímž cílem bylo zjistit, jak velké vědomosti o bitcoinu panují mezi lidmi čtyři roky od oficiálního zavedení této kryptoměny.

Demografické složení respondentů poněkud nahrávalo lidem, kteří k digitálním technologiím mají blíže, tedy obecně mladší generaci využívající tablety a zajímající se o novinky z této oblasti. Asi proto anketa ukázala překvapivě vysokou míru informovanosti: 69% lidí o bitcoinu vědělo.

Bitcoin konference 2013

Bitcoin konference v Londýně 2013

Neméně zajímavé bylo zjištění, že z výše uvedených 69% dotazovaných pouze 32% přiznalo, že této měně a jejímu systému věří. Uplynuly další 4 roky a bitcoin jakož i kryptoměny obecně jsou stále nahlíženy se značnou dávkou podezřívavosti. Navzdory predikované atraktivitě kryptoměn, považované Wall Streetem za jednu z nejvýhodnějších investic pro rok 2017, prohlašují manažeři kapitálových fondů, že jejich hodnota „nikterak nebo minimálně převyšuje hranicí, kterou za ni lidé platí“  (citát Howarda Markse z Oaktree Capital).

Nabízí se proto otázka, proč by měl člověk kryptoměnám, zvláště pokud jde o obchodování, věřit. Několik dobrých důvodů by se rozhodně našlo…

Ani normální měny jako takové neexistují

Ano, je to pravda. Nemůžete mít v ruce žádné mince či bankovky kryptoměn. Ale ani klasické měny (koruny, eura,…) většinou vůbec fyzickou podobu nemají. Je o mnoho jednodušší a rychlejší používat peníze virtuální – ty, co máte na vašem účtě a používáte je při platbě kartou, převodem, inkasem, nebo trvalým příkazem. Odhaduje se, že fyzické peníze (mince a bankovky) čítají pouze okolo 5 % všech existujících peněz na světě.

Pobýváte-li v Británii, stačí vytáhnou z peněženky některou z bankovek a podívat si na ni z blízka. Uvidíte na ní nápis “I promise to pay the bearer on demand” s uvedením data, kdy byla hodnota bankovky navázána ke zlatu. (Jedná se o historický údaj, jenž časem pozbyl platnosti, v němž banka slibuje zaplatit držiteli bankovky hodnotu na ní uvedenou ve zlatě.) Z amerických bankovek podobná věta také již dávno zmizela a jak se můžete dočíst na stránkách ČNB, ani Koruny české nejsou kryté zlatem, jako tomu bylo kdysi.

Bankovky jako takové nejsou tedy nic jiného, než záznamy vyjadřující určitý objem hotovosti v oběhu, které používáme již od 16. století. Logicky to znamená, že bankovka má pouze takovou hodnotu, jak moc jí věříme – není ničím krytá, ani zlatem, ani dluhopisy, ani ničím jiným. Proto věříte-li stokorunové bankovce, stejně tak můžete důvěřovat i papírku s vytištěným QR kódem s částkou v bitcoinech.

Kryptoměny se stávají celosvětově oblíbeným platidlem.

A to z mnoha důvodů: některé jsou naprosto anonymní (monero), poplatky za uskutečnění transakce jsou velmi nízké (u LTC se pohybují v řádu centů spíše než dolarů a občas žádné poplatky ani nejsou) a nepodléhají regulaci žádné banky či měnové jednotky. Kurz kryptoměny, která má v sobě zanesen peer-to-peer počítačový kód, je téměř nemožné zmanipulovat Bitcoin se v dnešní době stal jednou z možností k nákupu celé řady věcí počínaje letenkami a konče drobnými předměty denní potřeby a pochopitelně i nástrojem online obchodování a investování.

Nyní si položme otázku: Věříte matematice? Pokud ano, ulehčí nám to cestu k získání důvěry v kryptoměny. Stejný kód, který omezuje nabídku bitcoinu, slouží k ověřování transakcí. (Když se nad celou věcí hlouběji zamyslíme, dojdeme k logickému závěru, že stejně jako zlato nelze nějak vyrobit, a tedy že celkový objem zlata a cenných kovů obecně má také svůj strop). Znamená to, že neustále existuje záznam o veškerých nákupech a prodejích.

Před dvěma sty léty považovali lidé bankovky za něco podezřelého a dívali se na ně s pohrdáním. Tento postoj se dodnes – s přihlédnutí k drobným úpravám ve snaze zkomplikovat případné pokusy o padělání bankovek – ve své podstatě nikterak nezměnil. Mnohokrát slýchaný argument o nulové hodnotě bankovek přetrval. Poněvadž padělat počítačový kód je téměř nemožné, lze bitcoin považovat za nejdůvěryhodnější a nejracionálnější „měnu“ na světě jak pro investiční účely, tak pro každodenní potřeby.

Relevantní články

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?
4.3 (85.71%) 7 hlasování
Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %