Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Kryptoměny: Jak mohu věřit něčemu, co vlastně ani neexistuje?

Před zahájením první konference o problematice Bitcoinu konané v Londýně roku 2013 proběhla anketa, jejímž cílem bylo zjistit, jak velké vědomosti o Bitcoinu panují mezi lidmi čtyři roky od oficiálního zavedení této kryptoměny.

Demografické složení respondentů poněkud nahrávalo lidem, kteří k digitálním technologiím mají blíže, tedy obecně mladší generaci využívající tablety a zajímající se o novinky z této oblasti. Asi proto anketa ukázala překvapivě vysokou míru informovanosti: 69% lidí o bitcoinu vědělo.

Bitcoin konference 2013
Bitcoin konference v Londýně 2013

Neméně zajímavé bylo zjištění, že z výše uvedených 69% dotazovaných pouze 32% přiznalo, že této měně a jejímu systému věří.

Uplynuly další 4 roky a bitcoin jakož i kryptoměny obecně jsou stále nahlíženy se značnou dávkou podezřívavosti. Navzdory predikované atraktivitě kryptoměn, považované Wall Streetem za jednu z nejvýhodnějších investic pro rok 2017, prohlašují manažeři kapitálových fondů, že jejich hodnota „nikterak nebo minimálně převyšuje hranicí, kterou za ni lidé platí“  (citát Howarda Markse z Oaktree Capital).

Nabízí se proto otázka, proč by měl člověk kryptoměnám, zvláště pokud jde o obchodování, věřit. Několik dobrých důvodů by se rozhodně našlo…

Ani normální měny jako takové neexistují

Ano, je to pravda. Nemůžete mít v ruce žádné mince či bankovky kryptoměn. Ale ani klasické měny (koruny, eura,…) většinou vůbec fyzickou podobu nemají. Je o mnoho jednodušší a rychlejší používat peníze virtuální – ty, co máte na vašem účtě a používáte je při platbě kartou, převodem, inkasem, nebo trvalým příkazem.

Odhaduje se, že fyzické peníze (mince a bankovky) čítají pouze okolo 6 % všech existujících peněz na světě.

Pobýváte-li v Británii, stačí vytáhnou z peněženky některou z bankovek a podívat si na ni z blízka. Uvidíte na ní nápis “I promise to pay the bearer on demand” s uvedením data, kdy byla hodnota bankovky navázána ke zlatu. (Jedná se o historický údaj, jenž časem pozbyl platnosti, v němž banka slibuje zaplatit držiteli bankovky hodnotu na ní uvedenou ve zlatě.)

Z amerických bankovek podobná věta také již dávno zmizela a jak se můžete dočíst na stránkách ČNB, ani Koruny české nejsou kryté zlatem, jako tomu bylo kdysi.

Bankovky jako takové nejsou tedy nic jiného, než záznamy vyjadřující určitý objem hotovosti v oběhu, které používáme již od 16. století. Logicky to znamená, že bankovka má pouze takovou hodnotu, jak moc jí věříme – není ničím krytá, ani zlatem, ani dluhopisy, ani ničím jiným.

Proto věříte-li stokorunové bankovce, stejně tak můžete důvěřovat i papírku s vytištěným QR kódem s částkou v bitcoinech.

Kryptoměny se stávají celosvětově oblíbeným platidlem.

A to z mnoha důvodů: některé jsou naprosto anonymní (Monero), poplatky za uskutečnění transakce jsou velmi nízké (u LTC se pohybují v řádu centů spíše než dolarů a občas žádné poplatky ani nejsou) a nepodléhají regulaci žádné banky či měnové jednotky.

Kurz kryptoměny, která má v sobě zanesen peer-to-peer počítačový kód, je téměř nemožné zmanipulovat Bitcoin se v dnešní době stal jednou z možností k nákupu celé řady věcí počínaje letenkami a konče drobnými předměty denní potřeby a pochopitelně i nástrojem online obchodování a investování.

Nyní si položme otázku: Věříte matematice? Pokud ano, ulehčí nám to cestu k získání důvěry v kryptoměny. Stejný kód, který omezuje nabídku bitcoinu, slouží k ověřování transakcí. (Když se nad celou věcí hlouběji zamyslíme, dojdeme k logickému závěru, že stejně jako zlato nelze nějak vyrobit, a tedy že celkový objem zlata a cenných kovů obecně má také svůj strop). Znamená to, že neustále existuje záznam o veškerých nákupech a prodejích.

Před dvěma sty léty považovali lidé bankovky za něco podezřelého a dívali se na ně s pohrdáním. Tento postoj se dodnes – s přihlédnutí k drobným úpravám ve snaze zkomplikovat případné pokusy o padělání bankovek – ve své podstatě nikterak nezměnil.

Mnohokrát slýchaný argument o nulové hodnotě bankovek přetrval. Poněvadž padělat počítačový kód je téměř nemožné, lze bitcoin považovat za nejdůvěryhodnější a nejracionálnější „měnu“ na světě jak pro investiční účely, tak pro každodenní potřeby.

Relevantní články

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-2,7%
Aktuální cena
$22 592
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-2,9%
Aktuální cena
$1 628
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-3,1%
Aktuální cena
$321

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo