Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Avast – fúze s Nortonem jistá, technicky je trh na historickém maximu

Publikováno
Akcie Avast – fúze s Nortonem jistá, technicky je trh na historickém maximu
Zdroj: ihned.cz

Akcie Avast (AVST) čeká důležitý okamžik, který znamená definitivní spojení se společností NortonLifeLock. Norton kupuje Avast v celkové výši 8,6 miliardy USD, což rozhodně není malá transakce. Samotné spojení by mělo proběhnout během následujícího roku. Pro pražskou burzu to ale bude mít nepříznivý důsledek. Jak na tom nyní Avast je? To si ukážeme v rámci fundamentální a technické analýzy.

Spojení je odhlasované, příští rok bude dokončené

Původně českou antivirovou firmu Avast koupí americký konkurent NortonLifeLock. Ta za spojení zaplatí až 8,6 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 189 miliard korun. Dokončení transakce by mělo proběhnout kolem poloviny roku 2022, ještě ji musí odsouhlasit regulační úřady. Akcionáři si fúzi schválili v listopadu. Pro spojení hlasovalo 86 procent držitelů akcií.

Britský správce aktiv Schroders je právě znepokojen z rozhodnutí antivirové společnosti Avast nechat se převzít americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Podle něj je nabídka Nortonu silně podhodnocena. Bohužel to bude mít i velmi negativní důsledek pro pražskou burzu. Šéf Avastu Ondřej Vlček totiž nechce tzv. duální listing. Uvedené znamená, že akcie budou obchodovatelné pouze na newyorské burze NASDAQ. Pražská burza tak přijde o obrovský klenot, díky čemuž na ni zase prořídne počet obchodovatelných titulů. Nyní je totiž i jisté, že z pražské burzy zmizí i akcie O2.

Dle informací z poloviny letošního roku, mají akcionáři dvě možnosti. Za každou akcii Avastu mohou získat 2,37 amerických dolarů v hotovosti a 0,19 kusu akcie NortonLifeLock, nebo 7,61 dolarů a 0,03 kusu NortonLifeLock. Ocenění vychází ze stavu k 13. červenci.

Předpokládá se, že generální ředitel Avastu Ondřej Vlček nastoupí do funkce prezidenta společnosti NortonLifeLock a stane se taktéž členem jejího představenstva. Pavel Baudiš, který je spoluzakladatel Avastu by se měl stát členem představenstva NortonLifeLock jako nezávislý ředitel. Leč generálním ředitelem Nortonu má zůstat dosavadní CEO Vincent Pilette.

Po dokončení fúze má mít společnost dvě sídla. Jedno bude v Arizoně, druhé v Praze. Proto by měla mít společnost v České republice pořád silné zastoupení. Mimo jiné by měla mít firma po dokončeném spojení nové jméno. Nepovedlo se mi ale v tomto ohledu dohledat bližší informace.

Avast koupí americký Evernym

Společnost Avast uzavřela dohodu o koupi americké firmy Evernym, která se zabývá ochranou digitální identity. Firma je mladá, byla totiž založena v roce 2013. Akvizice má být uzavřena v polovině prosince a produkty založené na technologii Evernym začne Avast nabízet v příštím roce. Společnost uvedené informace zveřejnila v tiskové zprávě, ale hodnota transakce uvedena nebyla.

Evernym je dle vedení Avastu průkopníkem a lídrem v oblasti osobní identity. Společně s týmem Evernymu chce Avast přinést na trh nová řešení v oblasti decentralizované osobní identity. Tudíž chtějí rozšířit své produktové portfolio. Koupená firma bude součástí divize Avastu zastřešující digitální identitu. Čili technologie Evernymu umožňují ověřování online identity.

Zajímavé je, že transakce přišla z čista jasna. Nebyla dopředu vůbec oznámena, což mi přijde trochu zvláštní. Většinou se informace o podobných jednání dostanou na veřejnost. Zas na druhou stranu, Evernym je ještě pouhý start-up. Tudíž hodnota transakce nebyla asi velká.

Fundamentální analýza akcie Avast (1H 2021 a 3Q 2021)

Pro úplnost uvedu, že představenstvo společnosti si 10. srpna schválila mezitímní dividendu v hodnotě 4,8 centů na akcii se splatností 15. října 2021. Rozhodný den byl 10. září. V souladu s dividendovou politikou Avastu vyplacené dividendy představují jednu třetinu ze 40 % volných peněžních toků roku 2020.

Za první pololetí letošního roku dosáhl Avast tržeb 471,3 milionech USD. Meziročně jde tak o růst zhruba o 9 %. Očištěná EBITDA meziročně stoupla o téměř 12 % na 270,2 milionů USD. EBITDA marže vzrostla z 55,7 % na 47,3 %. Volné cash flow si meziročně polepšilo o 9 %, firma vygenerovala 263,1 milionů USD. Největší růst zaznamenal zisk, který si meziročně polepšil o 21 % na 205,8 milionů USD. Zisk na akcii (EPS) je 0,2 bodů.

Zdroj: yahoo.com
Zisk a výnos za pololetí
Zisk a výnos za pololetí

Co se týká třetího kvartálu roku 2021, společnost Avast zveřejnila pouze několik hospodářských úrovní. Meziročně tržby vzrostly o 3 % na 232,7 milionů USD. Celkově za devět měsíců činí tržby 704 milionů USD, meziroční zlepšení o 6,8 %. Očištěný ukazatel EBITDA za celý letošní rok posílil o 8,1 % na 397 milionů USD. Očištěná EBITDA marže dosahuje 56,4 %.

Technická analýza akcie Avast

Akcie Avast mají roční dno na S/R levelu 420 liber šterlinků. Od té doby jejich hodnota vzrostla o více jak 47 %. Trhu významně pomohlo, že došlo k oznámení o fúzi s konkurenčním Nortonem. Důsledek řečeného oznámení je právě ten masivní gap, který se stále neuzavřel. Právě kvůli uvedenému gapu se vyplatí být nanejvýš opatrný, protože se trh může rozhodnout ho vyplnit. Gapy fungují pro kurz jako magnet a tento magnet je vážně velký.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Avast
Denní graf akcie Avast

V každém případě se trhu podařilo vytvořit lokální dno na S/R levelu 555 liber šterlinků. Jakmile si akcionáři Avastu odhlasovali souhlas ke spojení, vytvořil se další gap. Cenový růst následně pokračoval nad S/R level 605 liber šterlinků, díky čemuž bylo dosaženo nového all time high. Kurz se dále soustavně drží nad dynamickými úrovněmi. Konkrétně nad 100denním a 200denním klouzavým průměre. Trh je tudíž hodně silný.

Určitě si všimněte toho, jak po oznámení o fúzi se markantně zvedly objemy. Tolik objemových spiků je něco nevídaného. Vtip je ale v tom, že i přes ty objemové spiky nedochází k žádnému dynamickému price action. Až na ty dva gapy je kurzový vývoj víceméně pozvolný. Zvláštní.

Co se týká indikátoru RSI, několik týdnů se trh drží nad 70 body. To je býčí, protože nám to říká, že trh je hodně silný. Je to ale dvojsečné, protože jsou hodnoty indikátoru už docela dlouho v překoupené oblasti. Dle vývoje křivky je i znát, že pozitivní momentum postupně oslabuje. Tudíž je potenciální obrat, alespoň korekce, blízko.

Závěrem

Z hospodářského pohledu nelze nic z uvedených čísel Avastu vytknout. Je nicméně trochu neznámá, co bude, až dojde k fúzi s Nortonem. Co se týče technické stránky, mnoho tržních účastníků bralo avizované spojený jako masivní býčí signál. Což nakonec dopomohlo trhu se dostat až na nové historické maximum.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎