Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Kofola má rekordní výnosy, ale zisk díky maržím meziročně klesl – co je příčinou?

Kofola má rekordní výnosy, ale zisk díky maržím meziročně klesl – co je příčinou?

Kofola má rekordní výnosy, ale zisk díky maržím meziročně klesl – co je příčinou?
Zdroj: denik.cz

Dnes se v rámci technické a stručné fundamentální analýzy opětovně zaměříme na české akciové tituly. Konkrétně se pustíme na akcie Kofola. Valná hromada společnosti Kofola se dokonce usnesla na dividendě za rok 2020.

Vývoj akcií Kofola v posledních 12 měsících
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Kofola schválila dividendu

Valná hromada společnosti Kofola na konci listopadu schválila výplatu dividendy za rok 2020 ve výši 13,5 Kč na akcii před zdaněním. Akcionáři Kofoly tak schválili hrubou dividendu ve výši 13,5 Kč na akcii už třetí rok v řadě.

Rozhodný den pro obdržení dividendy byl 22. listopadu 2021. Dividenda bude splatná od 9. prosince 2021 do 9. prosince 2024. Dividendový výnos tedy činil zhruba 4,2 %, což z Kofoly činí zajímavou dividendovou akcii. Alespoň vzhledem ke kurzovým cenám na konci listopadu.

Fundamentální analýza akcie Kofola

Kofola zveřejnila výsledky hospodaření za 3. čtvrtletí letošního roku, kdy ji výnos v tomto období meziročně vzrostl o 34 milionů korun, relativně o 1,6 % překonal loňský silný výsledek. Celkový výnos je díky tomu za třetí čtvrtletí 2 144 milionů korun.

V letních měsících se dle vyjádření společnosti dařilo jak na českém a slovenském trhu, tak v adriatickém (jadranském) regionu. Ten prý zažil oživení hlavně díky přílivu turistů, kteří loni díky pandemickým opatřením v regionu chyběli.

Čístý zisk Kofola
Vývoj čistého zisku Kofoly v posledních 5 kvartálech

EBITDA marže však klesla o 2,4 procentní body na 24,4 %. Mírný pokles marží je zapříčiněn rostoucími náklady na cukry, plasty, logistiku a energie. Tady se dostáváme k tomu, na co pravidelně upozorňuji. Inflace je takový neviditelný požírač marží. I přes rekordní tržby je proto EBITDA meziročně o 7,2 % nižší, 516,5 milionů korun. Provozní zisk klesl o 7,7 % na 369,1 milionů korun. Čistý zisk klesl o 16,7 % na 261,8 milionů korun. Zisk na akcii (EPS) je 11,7 korun. I přestože obrat je meziročně vyšší, inflace zisk přitlačila k zemi.

Technická analýza akcie Kofola

Technickou analýzu si zpracujeme na týdenním grafu. Ode dna z března 2020 udělal trh velký kus práce. Celkově totiž došlo ke zhodnocení o zhruba 76 %. Během té doby se nakupujícím povedlo překonat dvě velmi důležité úrovně – 270 korun a 301 korun. První zmíněnou hladinu trh dokázal po proražení využít jako odrazový můstek. Takové price action je chvályhodné.

Týdenní graf akcie Kofola
Týdenní graf akcie Kofola
Zdroj: lynxbroker.cz

Během září se podařilo prolomit S/R level 301 korun. Tehdejší cenový růst byl vážně agresivní, impulsní. Nicméně rezistence, která je kolem 330 korun postup zastavila. Trh se po několika týdnech pokusil znova překážku překonat, ale to se nepovedlo. Nakonec cena klesla k 301 korunám. První reakce na dotyk kurzu je vážně dobrá. Tehdejší dotyková týdenní svíce má dlouhý spodní knot. To nám říká, že obrana levelu byla mohutná.

I přesto se ale cena ke sledovanému supportu vrátila. V podstatě trh na ni zrovna konsoliduje. Kromě supportního cenového pásma tu máme i dotyk s uptrendovou diagonálou. Lze tu proto identifikovat malou konfluenci, která zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odrazu. Úroveň je to silná, takže mají nakupující příležitost. Mimo jiné i dle indikátoru RSI se trh dostatečně pročistil.

Závěrem

Hospodářsky Kofole dost pomohla letní sezóna. Na těch obratech to jde znát. Nicméně firmě díky inflaci markantně vzrostly náklady, což se znatelně projevilo na maržích. Tady můžete příkladně vidět, co inflace dokáže udělat s podnikovým hospodařením. Ta představa, že podnik jednoduše zvedne ceny a dodatečné náklady ihned pokryje, je scestná.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo