Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Philip Morris ČR – zisk mírně klesl, technicky je trh zatím silný

Publikováno
Analýza akcie Philip Morris ČR – zisk mírně klesl, technicky je trh zatím silný
Zdroj: Pmi.com

Dnes se v technické a fundamentální analýze na české tituly zaměříme na akcie Philip Morris ČR. Než se dostaneme k samotné analýze, povíme si ve stručnosti krátké info ohledně poslední vyplacené dividendě. Společnost totiž vyplatila vcelku solidní výplatu a v příštích letech se očekává jejich růst.

Dividenda za rok 2020 a projekce

Ve dnech 15. až 21. května 2021 se konala valná hromada společnosti Philip Morris. Tam přijala návrh na rozdělení zisku za rok 2020, včetně stanovení výše a způsobu výplaty podílu na zisku. Akcionářům bude vyplacena částka v celkové výši 3 459 186 360 korun, přičemž zdaněný zisk společnosti za rok 2020 činil 3 460 543 741 korun.

Zdroj: fio.cz
Vyplacené dividendy firmou Philip Morris ČR
Vyplacené dividendy firmou Philip Morris ČR

Konkrétní částka na akcii odpovídala 1 260 korun. V době schválení dividendy se akcie obchodovaly kolem 14 600 korun, což implikuje dividendový výnos kolem 8,5 %. Philip Morris tudíž vyplatil velmi solidní dividendu. Je ale pravda, že dividendy byly za předchozí dva roky vyšší. V roce 2020 získali akcionáři 1 560 korun a v roce 2019 celých 1 600 korun. V relativních číslech byl však dividendový výnos obdobný.

Co se týká projekce analytiků Bloomberg, ti v roce 2022 kalkulují s výplatou ve výši 1 345 korun. Roku 2023 má dividenda dosáhnout 1 630 korun. Historicky nejvyšší dividenda činila 1 606 korun v roce 2005. Jestli se analytický tým Bloombergu nemýlí, rok 2023 má být v tomto ohledu rekordní.

Fundamentální analýza akcie Philip Morris ČR

Obrat v ČR bez spotřební daně a DPH dosáhly za první pololetí 2021 celkem 5,1 miliardy korun. Meziročně bylo dosaženo růstu o 2,5 %. O to se především zasloužily vyšší prodeje tabákových náplní zvaných HEETS a zařízeních IQOS – v absolutních číslech o 0,5 miliardy korun.

Pozitivní vliv měly také příznivé vývoje cen portfolií bezdýmných tabákových produktů – v absolutních číslech o 0,3 miliardy korun. Cigarety a tabák pro ruční výrobu cigaret si polepšily o dalších 0,3 miliardy korun. Leč tabákové výrobky jako takové se prodávaly hůře, -0,8 miliardy korun.

Čistý zisk PMI

Provozní zisk v porovnání se stejným obdobím v loňském roce poklesl o 4 % na 2,09 miliardy korun. Čistý zisk je po zaokrouhlení 1,7 miliardy korun, což odpovídá výkonu z prvního pololetí roku 2020. Kdybychom ale měly být zcela akurátní, v relativních číslech došlo k mírnému poklesu o 0,3 %. V podstatě ale nedošlo k nějak znatelnému zhoršení. Zisk na akcii (EPS) je 630 korun.

Technická analýza akcie Philip Morris ČR

Nyní si provedeme na týdenním grafu základní technickou analýzu. Jenom pro shrnutí, na jaře se kurz pokusil prorazit S/R level 16 000 korun. Došlo však k zamítnutí, z čehož vzešel pokles k cca 14 200 korun. Kolem této úrovně probíhala několik týdnů konsolidace.

Týdenní graf akcie Philip Morris ČR
Týdenní graf akcie Philip Morris ČR

Z konsolidace vyústilo pokračování v růstu, kdy se býkům prvně povedlo zase získat na svou stranu S/R level 15 100 korun. Cena následně směle expandovala až k úrovni, kde na jaře došlo k zamítnutí. Cena akcie Philip Morris ČR za tu dobu vzrostla asi o 13 %.

V každém případě na S/R hladině 16 000 korun máme zase negativní reakci. Na začátku to vypadalo na hladký průlom, ale pak nakupující začali ztrácet půdu pod nohama. Dokonce tento týden přišel rapidní pokles, ale nakonec se propad povedl vykoupit.

Díky tomu se cena vrátila zpátky k hladině. Z Price Action lze proto implikovat, že nakupující jsou skutku iniciativní a proto je šance rezistenci prorazit. Z technického hlediska by se pak jednalo o významný úspěch.

Bohužel objemy jsou za těch předešlých pár týdnů na první pohled nízké. Jedná se o dost negativní signál. Na týdenním RSI indikátoru je navíc medvědí divergence, což je druhý nezanedbatelný negativní signál.

Závěrem

Fundamentálně je titul stabilní, výnosy šly nahoru. Je ale škoda, že z vyšších výnosů nejsou vyšší čisté zisky. Co se týká technické stránky, pro trh je důležité definitivně prorazit aktuální rezistenci. A tu pak využít jako odrazový můstek pro další cenový postup nahoru.

Přečtěte si také naše dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.